Zdjęcie do tekstu - Akcesoria świąteczne

Akcesoria świąteczne

Wigilijna kolacja i rodzinne obiady – to nieodzowne elementy Bożego Narodzenia, bez których trudno sobie wyobrazić tradycyjne świętowanie. Zanim jednak dojdzie do odpoczynku za stołem, trzeba potrawy przyrządzić. A to nie jest już tak proste. Co przyda nam się w przygotowywaniu dań? Pomocne mogą okazać się akcesoria świąteczne. Jakie? Sprawdzisz w tym artykule.

Gotowanie – zwłaszcza dla najbliższych, może być olbrzymią przyjemnością. Bywa, że przybiera postać wiernego podążania za sprawdzonymi przepisami, niekiedy otrzymanymi od mamy czy babci, lub totalnego kulinarnego szaleństwa i eksperymentowania ze smakami. Może przebiegać w ciszy, lub wśród gwaru i muzyki. Gotować możemy sami, lub z bliskimi… Niezależnie od stylu, który lubimy, przygotowywanie potraw rzadko przebiega tak perfekcyjnie i „różowo” jak w reklamach. Kuchnia nie jest idealnie czysta, w zlewozmywaku zazwyczaj piętrzą się nieumyte naczynia, na blatach brakuje wolnego miejsca, a dzieci raczej przeszkadzają niż pomagają. 

Porządek w kuchni bywa niekiedy takim samym problemem jak urbanistyczny bałagan – przeczytaj, dlaczego.

Czy istnieje sposób na ułatwienie sobie przedświątecznej kuchennej gorączki? Owszem. Możemy odpowiednio wyposażyć kuchnię w funkcjonalne sprzęty i akcesoria, dzięki którym łatwiej będzie nam zapanować nad przestrzenią i zadaniami. Oto 5 rzeczy – zarówno sporych jak i drobnych, które naprawdę ułatwiają przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich.

Przechowywanie

Praca w kuchni zazwyczaj zaczyna się od… zakupów. A te, zwłaszcza przed świętami, bywają wielkie. Kiedy już przyniesiemy do domu wszystkie produkty – musimy je schować. I to tak, by były zarazem ukryte i łatwo dostępne. W organizacji przestrzeni przechowywania przydatne są systemy wysuwne – zwłaszcza kilkupoziomowe pojemne cargo, które pełnić mogą rolę podręcznej spiżarni nawet w stosunkowo niewielkiej kuchni. Dzięki nim każda rzecz będzie miała swoje miejsce, ale będzie też pod ręką w momencie, kiedy będziemy jej potrzebować. 

Porządek

Schowanie produktów w szafkach i szufladach to dopiero pierwsza część zadania. Później, w odpowiedniej chwili, należy je równie szybko znaleźć. Niestety bardzo często w przepełnionych meblach jest wszystko oprócz ładu. Jeśli więc chcemy utrzymać w nich porządek, warto zdecydować się na systemy organizacji.

Drobiazgi

Choć wydaje się to prozaiczne, bardzo często podczas przygotowywania posiłków największy problem mamy z najbardziej podstawowymi kuchennymi akcesoriami. Noże nigdy nie są dość ostre, rzadko używany mikser odmawia posłuszeństwa w kluczowym momencie i niemal zawsze brakuje nam misek w odpowiednim rozmiarze. Kłopotliwe bywają też drobiazgi np. książka kucharska czy zeszyt z przepisami. Kto choć raz nie ubrudził ich przypadkowo odkładając na mokry blat? Znacznie bezpieczniejszym i wygodniejszym miejscem na książkę są specjalne koszyczki zawieszane na relingach. Dzięki nim bez trudu i ryzyka zabrudzenia będziemy mogli sprawdzać składniki i kolejne punkty przepisów.

Przyprawy

Szukanie odpowiednich przypraw podczas gotowania wiąże się niekiedy z ryzykiem poważnej irytacji. Mieszanek nigdy nie ma na miejscu, torebki mieszają się, zioła wysypują i tracą zapach… A przecież przyprawy to obok świeżych warzyw i dobrych jakościowo mięs, podstawa udanej potrawy. Rozwiązaniem mogą być praktyczne i bardzo proste organizatory do przypraw.

Odpady

Świąteczna praca w kuchni to nie tylko gotowanie, ale również… sprzątanie. O ile zmywaniem i wycieraniem talerzy może zająć się za nas zmywarka, to pozbycie się resztek, opakowań i butelek należy do nas. Tu przyda się łatwo dostępny system organizacji odpadów.

Może Cię zainteresować: deweloperzy dzieciom – bilans tegorocznej akcji.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz