Zdjęcie do tekstu - Balkon - aranżacja

Balkon – aranżacja

Balkon – jego aranżacja wymaga dużej dozy kreatywności. Nawet niewielkich rozmiarów balkon – przy odpowiedniej aranżacji – może stać się miejscem relaksu. To właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę, jak poprawnie zaaranżować balkon. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Tarasy, balkony i ogródki przydomowe to jedyne teraz miejsca, gdzie możemy cieszyć się słoneczną pogodą. Żeby tak się stało, trzeba najpierw urządzić wygodny i efektownie wyglądający kącik do relaksu na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka inspirujących propozycji i zasad aranżacyjnych.

Balkon – na co zwrócić uwagę?

To, w jaki sposób zaaranżujemy balkon, zależy przede wszystkim od jego powierzchni. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy sobie pozwolić na większą swobodę i umieszczenie mebli tarasowych czy sporej liczby donic z kwiatami. Jeśli jednak posiadamy mały balkon, musimy o wiele bardziej uważać z doborem wyposażenia. Kluczowym czynnikiem przy aranżacji są również strony światła. Nieco inaczej powinna wyglądać aranżacja przy stronie północnej, inaczej przy południowej. Ważna jest również wysokość. Im wyżej się znajdujemy, tym będziemy odczuwać silniejsze podmuchy wiatru. Z drugiej strony – istnieje mniejsze ryzyko, że ktoś niepowołany może podglądać nas podczas relaksu.

Szukasz atrakcyjnej nieruchomości z dużym i przestronnym balkonem? Sprawdź poznańskie osiedle nad jeziorem – inwestycja z pewnością Cię zainteresuje.

Aranżacja krok po kroku

Pierwszym elementem aranżacji jest podłoga, która powinna być odporna na trudne warunki atmosferyczne. Na szczęście do wyboru mamy wiele modeli i materiałów, a najbardziej popularne to: deski tarasowe, płytki gresowe i gumowe oraz dywany balkonowe. Co istotne i warte podkreślenia, podłoga balkonowa będą codziennie narażona na opady deszczu, śniegu lub intensywne promienie słońce. Materiały muszą być więc odporne na rozwój pleśni i grzybów, a także nie mogą wchłaniać wody.

Kolejnym istotnym elementem są balustrady. Najważniejsze, by ich kolor był tożsamy z płytkami. To szczególnie ważne przy aranżacji małych balkonów, gdzie balustrady są doskonale widoczne i trudne do ukrycia przez wstawienie wielu innych elementów odwracających uwagę. Warto również zastanowić się nad kupnem bluszczu, który w elegancki sposób upiększy każdą barierkę, jeśli tylko pozwolimy mu odpowiednio urosnąć.

Meble to podstawa

Przy niewielkiej powierzchni balkonu wybierzmy składane krzesła ogrodowe i mały stolik. Blat musi być na tyle duży, by zmieściła się na nim filiżanka z kawą lub ewentualnie dwie – jeśli chcemy przyjąć gościa. Materiałem, który jest najczęściej wykorzystywany przy produkcji mebli na balkon jest technorattan, który cechuje się większą odpornością na wilgoć czy promienie słoneczne. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zakup gotowych lub samodzielne wykonanie mebli z palet, choć to rozwiązanie przeznaczonej jest raczej do większych balkonów czy tarasów. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć wyjątkowy klimat, lekko industrialny i niepowtarzalny klimat.

Odpowiednie dodatki

Jednym z kluczowych dodatków, bez których nie może się obyć aranżacja balkonu, są kwiaty. Istnieją gatunki bardziej i mniej popularne – z kolorowymi kwiatami lub wiecznie zielone. Pod uwagę musimy wziąć również nasz styl aranżacji balkonu. Nie zapominajmy o wyborze ciekawych i stylowych doniczek na balkon, które urozmaicą wystrój.

Aranżacja balkonu nie jest prostym zadaniem. Bardzo często chcielibyśmy umieścić na nim wiele elementów dekoracyjnych, mebli czy kwiatów, ale nie zawsze możemy sobie na to pozwolić ze względu na niewielką powierzchnię. Przede wszystkim musimy wybrać jego charakter i rolę, jaką ma pełnić. Dobrze urządzony balkon odpowiednio odwdzięczy nam się w sezonie wiosennym i letnim, umożliwiając relaks i zapewniając odpoczynek.

Może Cię zainteresować: Sztukateria – nie tylko dodatek.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz