zdjęcie do tekstu - Beton we wnętrzach

Beton we wnętrzach

Beton to materiał, który za sprawą Le Corbusiera, całkiem nieźle się zadomowił w wielu aranżacjach wnętrz. Odważnie wkracza także i na polskie salony, nadając im nieco industrialny charakter. Umiejętnie dobrany poprzez swoją ciekawą strukturę i dużą plastyczność, potrafi stworzyć nowoczesny klimat w niemal każdym wnętrzu. Przyjrzyjmy się zatem, jak i gdzie warto go wykorzystać, urządzając nasze cztery kąty.

Gładko matowo lub satynowo-błyszcząco

Sporą popularnością cieszy się ostatnio nakładany na ścianę nośną tzw. beton architektoniczny. Barwiony naturalnymi pigmentami stanowi stylową dekorację zarówno sypialni jak i salonu. Po uprzednim przygotowaniu i impregnacji wybranej ściany lub jej fragmentu, możemy stworzyć efekt skorodowanego betonu. Wszystko zależy od tego, co chcemy finalnie uzyskać i przede wszystkim od sposobu nakładania. Jedno jest pewne. Bez względu na przyjętą strukturę, daje on niesamowite możliwości aranżacyjne.

Beton architektoniczny na ścianie to jedyny patent na wykorzystanie tego surowca. Można również wziąć pod uwagę pomysł na schody betonowe – ich zaletą jest fakt, że powstają już w momencie budowy (zaraz po postawieniu ścian i wykończeniu stropów). Pozwalają tym samym na swobodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami domu, ułatwiając tym samym pracę ekipie budowlanej. Schody betonowe są również bardzo odporne, co sprawi, że nie ucierpią w czasie prac.

Betonowa farba lub struktura

Beton dekoracyjny to nie jedyny materiał, który pozwoli cieszyć się nowoczesną szarością na naszej ścianie. Efekt takiej ściany możemy uzyskać na różne sposoby. Stosując na przykład betonową farbę strukturalną lub też strukturę betonową. Betonowa farba czy też struktura, to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do mniejszych wnętrz. Hitem ostatnich miesięcy są tzw. płytki 3 D, odwzorowujące kolor, ale i strukturę betonu. Coraz częściej natrafić możemy nie tylko na płyty szare, ale i antracytowe, które według uznania i potrzeby możemy kotwić, przyklejać lub mocować w systemie fasadowym.

Oświetlenie ma znaczenie

Miłośnikom tradycyjnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu tapety imitujące betonowe struktury. Industrialny efekt uzyskamy również poprzez połączenie dwóch odcieni szarości, betonowej farby na ścianie i dobranych do tego strukturalnych paneli. By ocieplić nieco nasze szare kąty, pamiętajmy o umiejętnie dobranym oświetleniu. W domowym zaciszu pełnym szarości dobrze jest wprowadzić światło żółte.

Mistrz drugiego planu

W zależności od materiałów i kolorów, z jakimi go zestawimy, pasuje do aranżacji zarówno ciepłych jak i zimnych. Świetnie harmonizuje z metalem, szkłem i surowym drewnem. W połączeniu z ciepłym naturalnym drewnem sprawia wrażenie bardziej ujarzmionego i nieco cieplejszego. Natomiast w połączeniu z gładką powierzchnią – tworzy silny kontrast. Jeśli chcemy go dodatkowo wyeksponować, to pozostałe we wnętrzu ściany pomalujmy na kolor jasny i gładki. Betonowa ściana to także fajne tło dla kolorowych mebli i dodatków, zwłaszcza tych utrzymanych w odcieniach soczystej czerwieni, modnej limonki, czy najmodniejszej tego roku orchidei.

Beton w kuchni

Betonowe pomysły coraz częściej pojawiają się również w kuchni. Ostatnio całkiem sporym zainteresowaniem cieszą się wykonane z betonu blaty, które są nie tylko trwałe, ale i stosunkowo tanie. Ciekawym rozwiązaniem w wielu nowoczesnych aranżacjach jest wykonana z polerowanego betonu wyspa. Stanowiąca główne miejsce robocze w wielu  kuchniach otwartych na salon.

LiTraCon- nowy wymiar betonu 

Kilka lat temu węgierscy technolodzy opracowali specjalny beton przezroczysty, połączony dodatkowo ze światłowodami – tak zwany LiTraCon. Pomysł ten coraz częściej można spotkać także na polskim rynku. Wytwarza się  z niego nie tylko ściany czy panele, ale również lampy, które umiejętnie dobrane z pewnością będą pasować do naszego betonowego wnętrza. Oferta warszawskich nowych mieszkań, uwzględnia opcję wykończenia pod klucz. Projekty aranżacji konsultowane są z architektami, a większość z nich stawia na modne technologie, jak wykorzystanie LiTraCon’u.

Beton w łazience

Kuchnia czy salon to nie jedyne pomieszczenia, gdzie ten wdzięczny szary materiał dobrze wygląda na ścianach. Doskonale sprawdza się on również w łazience. Stosując beton na ścianie w zestawieniu z dużym lustrem i meblami z lakierowanego MDF-u w kolorze białym, czarnym lub czerwonym stworzymy nowatorski a zarazem praktyczny wymiar naszej łazienki, w dodatku łatwy w utrzymaniu czystości. Kiedyś betonowe posadzki wylewano głównie w halach fabrycznych czy w magazynach, dziś spotkać je możemy coraz częściej także w łazience.

Postaw na dodatki

Jeśli wciąż nie mamy pewności, czy w naszych czterech katach beton będzie dobrym pomysłem, postawmy na betonowe dodatki. Doniczki, kwietniki lub też podstawki pod szklanki – sprawdzą się idealnie. Decydując się na wprowadzenie betonu do mieszkania, pamiętajmy jednak, że ten wywodzący się z przemysłowych inspiracji materiał, choć bywa niezwykle plastyczny, to jednak uwielbia przestrzeń. Toteż jego surowa powierzchnia, zwłaszcza w formie architektonicznego betonu na ścianie, fantastycznie zaprezentuje się głównie w domach i mieszkaniach o większym metrażu. Dlatego, jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego i niskiego mieszkania w bloku, to zamiast stawiać na betonową strukturę, pomyśl raczej o betonowych akcentach i niewielkich dodatkach.

Sprawdź koniecznie, jak urządzić wnętrze w stylu pop-art.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz