Zdjęcie do tekstu - Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Prawie wszyscy Polacy obawiają się o bezpieczeństwo swojego domu, a w szczególności, że wybuchnie w nim pożar (62%). Być może dlatego niemal połowie z nas zdarza się zostawić klucze swoim sąsiadom lub bliskim, gdy wyjeżdżamy na dłużej. Te obawy nie biorą się znikąd. Ponad 40% rodaków doświadczyło w ciągu ostatnich 5 lat szkody w swojej nieruchomości. Bezpieczny dom – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Bezpieczny dom to przede wszystkim dom bez zobowiązań finansowych. Zastanawiasz się, ile Polaków musi spłacać kredyt hipoteczny? Sprawdź:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ilu-polakow-ma-na-glowie-hipoteke/wp2f408

98% Polaków obawia się o zniszczenia lub włamania do swoich domów. Tyle samo z nas deklaruje, że przed dłuższym wyjazdem odpowiednio zabezpiecza swoją nieruchomość. Zdecydowana większość rodaków posiada także polisę mieszkaniową, która chroni ich domy przynajmniej przed pożarem. Eksperci rankomat.pl sprawdzili, jakie są największe obawy, zabezpieczenia i doświadczenia Polaków, które dotyczą bezpieczeństwa ich domów.

Bezpieczny dom

Polacy najbardziej obawiają się pożaru. Aż 62% z nas deklaruje taką obawę. Na drugim miejscu znalazło się włamanie, a na trzecim wybuch gazu, których obawia się kolejno 48% i 40% rodaków. Najmniej boimy się zaś osunięcia ziemi i uderzenia pojazdu – po 3%. Jeśli jednak przyjrzeć się rodzajowi nieruchomości, to właściciele domów mocniej podkreślają obawę przed huraganami i piorunami, natomiast właściciele mieszkań przed zalaniem.

Wraz z poziomem wykształcenia wzrasta liczba deklaracji związanych z pożarem i kradzieżą. 69% osób z wykształceniem wyższym boi się pożaru i 59% włamania, w przypadku osób z niepełnym lub podstawowym wykształceniem ta obawa występuje tylko u 46% w odniesieniu do pożaru i 32% w przypadku włamania. Może to wynikać z poziomu świadomości i najczęstszych zagrożeń, które występują w skupiskach miejskich preferowanych przez tę grupę.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Z obawą o swój dom idzie także potrzeba jego ubezpieczenia. 69% Polaków deklaruje, że posiada polisę, która chroni nieruchomość przed pożarami, czyli naszą największą obawą. 58% z nas ubezpiecza się na wypadek kradzieży, a 57% od zalania. Innymi zagrożeniami, przed którymi chronimy się, są: przepięcia, powódź lub ulewne deszcze, dewastacja, upadek drzewa lub masztu. Częściej na polisę decydują się mężczyźni, zwłaszcza w przypadku włamania. 16% mniej kobiet deklarowało tego typu zabezpieczenie.

Mieszkania i domy to najcenniejsza część naszego majątku, często stanowiąca dorobek naszego życia. Pomimo tego, wiele osób nie pamięta o ich ubezpieczeniu – dużo częściej ubezpieczamy nasze samochody, pomimo że ich utrata nie byłaby tak dotkliwa jak utrata dachu nad głową. Tymczasem średnia cena polisy dla domu czy mieszkania jest o ponad połowę niższa niż koszt ubezpieczenia samochodu – komentuje Tomasz Masajło Prezes Zarządu Rankomat

Przykre doświadczenia

Obawy przed zagrożeniami nie biorą się znikąd. 41% Polaków przyznaje, że w ciągu ostatnich 5 lat jego nieruchomość doznała szkody. Najczęstszą jej przyczyną było zalanie (18%). Na drugim miejscu znalazła się powódź lub ulewne deszcze (7%), a na trzecim włamanie i przepięcie(6%). Pożar przytrafił się tylko 4% z nas, tak samo jak wybuch gazu i uderzenie pioruna, które także mogą wzniecić płomienie. Jeśli jednak wziąć pod uwagę tylko tych, którzy doświadczyli szkody, to w 44% przypadków było to zalanie, w 17% powódź lub ulewne deszcze, a w 15% włamanie lub przepięcie. Wraz z wielkością miasta wzrasta liczba wskazań doświadczonych szkód, mimo to na wsi powódź miała miejsce 4 razy częściej niż w małych miastach i 3 razy częściej niż w dużych.

Niemal połowa Polaków pozostawia dobytek zaufanym osobom

Prawie 70% rodaków deklaruje, że zdarza im się wrócić do domu, aby sprawdzić, czy zamknęli drzwi, zgasili światło, zakręcili gaz, lub wyłączyli jakieś urządzenie. Przed dłuższym wyjazdem najczęściej sprawdzamy okna i drzwi balkonowe, czy na pewno są zamknięte (73%). Niewiele mniej osób wypina urządzenia z gniazdek (70%). Kolejną czynnością jest zakręcenie zaworu wody (64%). Pozostałymi zabezpieczeniami są: zakręcenie zaworu gazu (56%), zostawienie komuś kluczy(49%), wyłączenie ogrzewania (41%), wyłączenie bezpieczników (25%) i zapalenie światła (9%). Tylko 2% Polaków nie wykonuje żadnej z powyższych czynności. Częściej decydują się na nie mężczyźni. Aż 22% więcej z nich zostawia klucze sąsiadom lub bliskim, aby doglądali mieszkania. 15% więcej także sprawdza zawory, wtyczki, drzwi i okna. 

Dane pochodzą z badania “Bezpieczeństwo w domu”, które zostało przeprowadzone na zlecenie rankomat.pl przez  WAVEMAKER na grupie N=303 w wieku 18-64 lat.

Może Cię zainteresować: Jak mieszkają Polacy?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz