Biophilic design to nowy trend w architekturze i projektowaniu wnętrz bazujący na przekonaniu, że obcowanie z naturą ma pozytywny wpływ na człowieka. Na czym polega i dlaczego cieszy się duża popularnością? Podpowiadamy.
Zwolennicy trendu biophilic design wychodzą z założenia, że ludzie zachowują równowagę emocjonalną, pozostając w harmonii z otoczeniem tylko wówczas, gdy znajduje się w nim element żywej przyrody.
Szukasz nieruchomości na sprzedaż? Sprawdź ofertę dewelopera kks investment.
Biophilic design – aranżacja
Aranżacja odpowiadająca trendom biophilic design to cała paleta rozwiązań, które wpisują się w ludzkie potrzeby. Mieszkańcy osiedli miejskich doceniają bliskość terenów zielonych, ogródki, które są elementem osiedlowej zieleni. Sąsiedztwo natury jest magnesem na klienta, ponieważ wpływa na jakość życia w przestrzeni miejskiej. Zielone dachy i zielone ściany to często spotykany widok na polskich osiedlach, szczególnie w przypadku segmentu premium.
Budynek zaprojektowany w stylu biophilic design wyróżnia się doborem materiałów użytych w procesie budowy. Tekstury, kształty i kolory powinny przynajmniej naśladować te naturalne. Roślinność, woda, ruchy powietrza, zmiany pór dnia i roku odczuwane przez użytkownika w danym wnętrzu – tym wszystkim powinien się odznaczać budynek zaprojektowany zgodnie z tym stylem.
Nie tylko rośliny
Projektowanie w stylu biophilic design to nie tylko uwzględnienie aranżacji roślinnych. Wymaga doboru odpowiednich materiałów, zarówno w odniesieniu do wnętrz, jak i elewacji budynku. Struktura, kształt i kolor powinien być zbliżony do naturalnych – gdzie jest to możliwe, należy wykorzystać naturalne surowce.
Ważne jest też samopoczucie mieszkańców i ich subiektywne odczucia. Aby stworzyć przestrzeń budynku, w którym człowiek będzie czuł się częścią natury, należy zadbać o jakość wody i powierza oraz naturalne oświetlenie wnętrz.
Może Cię zainteresować: Materac – jak wybrać odpowiedni?