Wciąż dominuje przekonanie, że duże firmy, skupione jedynie na zysku, nie zwracają uwagi na kwestie ekologii w swojej działalności. Dotyczy to m.in. projektowania i budowy prężnie rosnących biurowców. Tymczasem coraz więcej osób dba o środowisko i ekologię. Czy biurowiec może szkodzić środowisku? Sprawdzisz w tym artykule.
Biurowiec w świetle zero waste
Modne staje się też życie w stylu „zero waste”, zgodnie z którym człowiek stara się produkować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Coraz częściej sprawdzamy pochodzenie produktów, które kupujemy oraz to, czy zostały wytworzone w zgodzie ze środowiskiem. Jednak czy da się zweryfikować, czy biurowiec, w którym pracujemy i spędzamy dużą część doby, nie szkodzi naturze?
Tymczasem coraz częściej inwestorzy z różnych branż dostrzegają problem zanieczyszczenia środowiska przez działalność człowieka. W efekcie starają się temu przeciwdziałać. Mają na to szereg sposobów.
– Umieszczanie roślin w przestrzeni biurowej wpływa na obniżenie temperatury i zwiększenie wilgotności powietrza. Budownictwo izolowane gruntem z roślinnością powoduje absorbowanie części wody deszczowej. Ponadto generuje oszczędności związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku – mówi Konrad Dziewoński, Prezes Grupy BUMA.
Zerknij też na ranking najlepszych inwestycji w Kielcach.
Certyfikaty gwarantem dbałości
Certyfikat BREEAM to potwierdzenie zaprojektowania budynku z zachowaniem najwyższych standardów w zakresie rozwiązań mających na celu troskę o środowisko naturalne.
– Obecnie pracownicy zwracają uwagę nie tylko na wysokość wynagrodzenia czy komfortową siedzibę firmy. Coraz więcej osób chce mieć pewność, że ich otoczenie nie szkodzi środowisku. Taką gwarancją są chociażby certyfikaty potwierdzające odpowiednie wykorzystanie terenu, wysoką jakość wykorzystanych materiałów i innowacji oraz energooszczędność. Poza dobrym wpływem na środowisko, czynniki te pozytywnie oddziałują na samopoczucie i zdrowie użytkowników – dodaje Konrad Dziewoński.
Może Cię zainteresować: przestrzeń publiczna.