Zdjęcie do tekstu - Boazeria - jak ją wykorzystać?

Boazeria – jak ją wykorzystać?

Boazeria – moda na nią powraca. Wykończenie ściany przy pomocy boazeryjnej deski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mozaika drewniana dodaje wnętrzu przytulności i ciepła. Obecnie możemy wybierać spośród różnych gatunków drewna, rozbudowanej gamy kolorów czy różnych sposobach montażu. Boazeria – jak ją wykorzystać? Podpowiadamy.

Boazeria to element dekoracyjny, drewniana okładzina ścian lub sufitów. Znana w starożytności, stosowana w epoce gotyku, renesansu, klasycyzmu – dziś powraca do łask. Bywała ozdabiana snycerką. intarsją, polichromią. Aktualnie wykorzystuje się materiał PCV, PCW czy korek.

Szukasz atrakcyjnej nieruchomości do wynajęcia? Poznaj ofertę Gethome mieszkań do wynajęcia w warszawskiej dzielnicy Wawer.

Boazeria – rodzaje

Nowoczesna boazeria już nie przypomina tej z dawnych czasów. Może być wykonana z modnego forniru, surowych desek, eleganckich paneli, a także innych, współcześnie stosowanych materiałów. Jakie rodzaje boazerii wyróżniamy?

  • angielska – najczęściej występuje w wersji listewek, które są ułożone od podłogi do sufitu, wykonanych z drewna dębowego pomalowanego na biało.
  • drewniana –  do produkcji paneli drewnianych wykorzystuje się dobrej jakości materiały, które cechują się wytrzymałością oraz odpornością na działanie czynników zewnętrznych jak świerk czy sosna.
  • MDF – wykonana z płyt pilśniowych, które są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Panele wyróżniają się dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną.
  • PCV – panele PCV są odporne na wilgoć czy wodę i zostały wykonane z najlepszych tworzyw o szerokim zastosowaniu. 

Dlaczego boazeria?

Dlaczego boazeria to dobry pomysł na aranżację wnętrza? Z uwagi na niezaprzeczalną estetykę rozwiązania, jak i kwestie użytkowe. Drewno można wielokrotnie poddawać zabiegom renowacyjnym – dokonywać napraw uszkodzeń czy rys i zmieniać jego kolorystykę. Boazeria pomalowana na inny niż pierwotnie kolor – odświeży aranżację i nada pomieszczeniu nowy wygląd.

W czasach PRL-u boazerią niezwykle chętnie pokrywano ściany przedpokoi, salonów, kuchni, a niekiedy nawet łazienek. Dziś nadal można spotkać ją w niektórych mieszkaniach – jednak w nowej, modnej odsłonie.

Przeczytaj również: Okna – jakie wybrać?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz