Zdjęcie do tekstu - Czynsz - gdy najemca nie płaci

Czynsz – gdy najemca nie płaci

O tym, że Polacy zalegają z czynszem nie trzeba chyba zbyt długo przekonywać. Czynsz powinien być płacony regularnie. Jednak co zrobić, gdy najemca z nim zalega? Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Zalegający czynsz a KRD

Od 2010 roku w sektorze mieszkaniowym istnieje możliwość udostępniania informacji gospodarczych i wymiana danych gospodarczych dotyczących:

  • Informacji gospodarczej o osobach zamieszkujących z dłużnikiem, co do których przysługuje spółdzielni roszczenie z regulacją art.4 ust.6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
  • Informacji o zobowiązaniach związanych z  rozliczaniem tzw. mediów (prąd, gaz, ścieki).
  • Zobowiązania wynikającego z tytułu odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.
  • Wierzytelności stwierdzonej tytułem egzekucyjnym opatrzonym klauzulą wykonalności.

Z tego tytułu jako właściciele danej nieruchomości sami możemy dopisać nieuczciwego najemcę do listy Krajowej Listy Dłużników.

Firma windykacyjna

Kolejnym pomocnym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy windykacyjnej, która regularnie i rzetelnie poprowadzi za nas wszelkie działania przedsądowe. Zalegający czynsz może doprowadzić również do rozprawy sądowej. Jednak droga sądowa to jednak ostateczność. Dlatego warto rozważyć również korzystne propozycje dla drugiej ze stron. Czasami umorzenie odsetek, czy też rozkładanie zaległości na raty, powodują, że najemca jest w stanie na nowych warunkach spłacić narosłe zadłużenie.

W przypadku gdy druga strona nie zastosuje się do zaproponowanych rozwiązań, każda wcześniej zapowiadana sankcja powinna zostać wprowadzona w życie.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – wady i zalety

Regulamin windykacyjny

Warto także na bieżąco informować o konieczności regularnego opłacania czynszu. Oraz o konsekwencjach i sankcjach, jakie mogą zostać uruchomione na skutek zalegania z opłatami. Niestety, jak pokazują liczne przypadki dnia codziennego, sam zapis w umowie najmu nie wystarcza. Duża luka jaka istnieje w polskim prawie, powoduje, że coraz więcej nieuczciwych lokatorów w nieswoim mieszkaniu czuje się zwyczajnie bezkarnie.

Dlatego podczas zawierania transakcji z przyszłym najemcą pomocny może okazać się profesjonalnie stworzony przez prawnika regulamin windykacyjny. Pozytywnie zmotywuje on naszych najemców do regularnego opłacania czynszu.

Może Cię zainteresować: Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz