Zdjęcie do tekstu - Dom czy apartament?

Dom czy apartament?

Decyzja o zakupie własnego M nigdy nie jest prosta i zazwyczaj poprzedza ją nie lada analiza własnych możliwości finansowych, jak i wszelkich „za” i „przeciw” nabycia mieszkania w konkretnej inwestycji. Ci, którzy decydują się na zakup mieszkania w segmencie premium, mają nierzadko dylemat: dom czy apartament?

Dom czy apartament?

Z początkiem bieżącego roku analitycy Open Finance opublikowali raport, wedle którego można było przyjąć pewną prawidłowość: za równowartość przeciętnego 3-pokojowego mieszkania w dużym mieście można myśleć o wyprowadzce za miasto. Dom do 150-metrów postawiony na działce o powierzchni 1000 mkw to podobna kwota. Kalkulacja wydaje się klarowna i dla kogoś, kto planuje ulokować w inwestycji setki tysięcy złotych, wizja zamieszkania we własnym domu jest sugestywna. W końcu miejsce do życia będzie prawdziwie naszym miejscem – od etapu wyboru lokalizacji działki, po wybór ogrodzenia, którym zamkniemy posesję z gotowym już budynkiem.

Apartamenty premium

Jest jednak rozwiązanie lepsze od obu alternatyw użytych w powyższym przykładzie, nie będące ani przeciętnym M, ani domem, którego zaprojektowanie, zbudowanie i utrzymanie wiąże się ogromem czasu i pracy. To mieszkanie segmentu premium, luksusowy apartament, dający swoim mieszkańcom komfort życia na znacznej przestrzeni, przy jednoczesnej możliwości powierzenia wielu obowiązków wyspecjalizowanym firmom zarządzającym obiektem.

– Na rynek trafia w ostatnich latach bogata oferta apartamentów położonych właśnie w samych centrach miast w topowych lokalizacjach z dostępem do bogatej infrastruktury miejskiej. Czyli coś co jeszcze kilka lat temu było praktycznie niedostępne. Dodatkowo deweloperzy, aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów, kładą szczególny nacisk nie tylko na jakość, ale również na rozwiązania oraz udogodnienia dopasowane indywidualnie do potrzeb potencjalnego nabywcy, który ma swój specyficzny styl życia, preferencje czy zainteresowania. – mówi Grzegorz Wysok z Partners International – agencji zajmującej się handlem nieruchomościami premium, która z sukcesami działa od 25 lat.

Dom a czas

Zakup działki pod budowę domu to nie jedynie kwota, jaką przyjdzie przyszłym właścicielom zapłacić jednorazowo za grunt. To szereg cyklicznych opłat za jego użytkowanie, niejednokrotnie konieczność doprowadzenia do posesji mediów czy zapewnienie dojazdu utwardzoną drogą. Każdy, kto rozważa zakup gruntu pod budowę – zwłaszcza na obrzeżach miast czy poza jego granicami – musi liczyć się z tym, że tak naprawdę buduje nie tylko dom, ale całą infrastrukturę wokół. To szereg procedur, zdobywania pozwoleń, uzyskiwania decyzji, które pociągają za sobą nie tylko koszty stricte finansowe, ale także ogrom czasu i konieczność precyzyjnego rozeznania w gąszczu przepisów.

W przypadku zakupu apartamentu, wszelkie zawiłe formalności są po stronie inwestora, a nabywcy luksusowego lokum pozostają tematy związane z wyborem aranżacji wnętrza swojego mieszkania. Przykładowe 150 metrów kwadratowych wolnostojącego domu to przeciętny metraż apartamentu dostępnego w ofercie deweloperów działających w segmencie premium. Po co zatem angażować się w żmudny proces zakupu gruntu, planowania i nadzorowania robót?

Bezpieczna lokata kapitału

Ze strony stricte ekonomicznej decyzja o zakupie nieruchomości powinna zawsze wiązać się z… decyzją o sprzedaży. Lokując środki w budowę luksusowego domu lub zakup prestiżowego apartamentu musimy mieć pewność, która z opcji nie przyniesie w przyszłości strat. Analizy rynku deweloperskiego są jednoznaczne: ceny mieszkań nadal idą w górę i nic nie zapowiada, by na przestrzeni kolejnych lat ten trend miał się zmienić. Inwestycja w mieszkanie segmentu premium jest obarczona najmniejszym ryzykiem utraty na wartości. Apartament jest też doskonałą (i bezpieczną) lokatą kapitału i świetnym instrumentem inwestycyjnym.

Czas – luksus

Żyjemy coraz szybciej, chcemy korzystać z życia na sto procent. Czas jest dobrem prawdziwie luksusowym. Z tej perspektywy zamieszkanie możliwie najbliżej miejsca pracy jest decyzją najbardziej racjonalną. Ci, którzy decydują się na wybudowanie domu pod miastem, muszą liczyć się z godzinami straconymi w samochodzie co najmniej dwa razy dziennie, w drodze do pracy i z powrotem. Mieszkanie w sercu miasta, czy dzielnicy zacisznej, ale doskonale z centrum skomunikowanej, daje możliwości korzystania z pełnej oferty miejskich atrakcji bez konieczności poświęcania czasu na uciążliwe dojazdy. Oszczędność czasu docenimy także na poziomie utrzymania apartamentu: w budynkach mieszkalnych typu premium bardzo często spotykamy szereg udogodnień, takich jak podziemny garaż, siłownia, recepcja, przestronne patio.

O komfort, bezpieczeństwo i porządek na terenie inwestycji dba zarządca budynku (deweloperzy wyspecjalizowani w luksusowych apartamentach, tacy jak Angel Poland Group, powołują do tego celu własne dedykowane spółki) – to benefit, jakiego próżno szukać mając na utrzymaniu wolnostojący budynek na obrzeżach miasta. Aranżację wnętrza także, z chwilą zakupu mieszkania, powierzamy wyspecjalizowanym podmiotom, po kilku miesiącach odbierając klucze do apartamentu urządzonego w każdym calu według własnego upodobania.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz