Dom czy mieszkanie? Wielu młodych, ale nie tylko, od razu odpowiedziałoby – dom. Bo takie są marzenia większości. Każdy chciałby mieć własną przestrzeń wokół siebie, a w blokach tego brak. Choć deweloperzy zachęcają kameralnością swoich osiedli, brakuje w nich pełnej swobody i prywatności, pozbawionej sąsiedzkiego wzroku.
Masz działkę? – Możesz budować!
Dom nie musi być droższy od mieszkania, pod warunkiem, że posiadamy już działkę. Jeśli nie posiadamy ziemi, koszt domu może znacznie przewyższyć wartość mieszkania. Choć jest to zależne od miejsca, gdzie dom ma zostać wybudowany. Dla przykładu, na obrzeżach większych miast, budowa domu może być dużo bardziej kosztowna niż zakup mieszkania. Działki dobrze zlokalizowane, zarówno pod względem komunikacyjnym, jak i infrastrukturalnym, potrafią kosztować.
Obecnie średnia cena mkw. mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie, kształtuje się na poziomie 7 670 zł(dane RynekPierwotny.pl). Oznacza to, że średnio za mieszkanie 50- 60 mkw., należy zapłacić ok. 450 tys. zł (to też jest zróżnicowane w zależności od lokalizacji mieszkania). Biorąc pod uwagę metraż większych mieszkań, które miałyby powierzchnię zbliżoną do domku jednorodzinnego, ceny wzrastają. W Warszawie, za mieszkanie w metrażu od 81 do 100 mkw. trzeba średnio zapłacić ok. 700 tys. zł. A za te większe nawet ponad milion. Niemniej jednak zakup działki w podwarszawskich miejscowościach oraz budowa domu, to często koszt dużo wyższy niż zakup mieszkania w dobrze skomunikowanej dzielnicy. Trzeba jednak pamiętać, że Warszawa jest miastem najdroższym, więc na tutejszym rynku występują większe rozbieżności, niż w innych miastach.
Jeśli możesz być beneficjentem MdM-u
Jeśli masz, nie więcej niż 35 lat i do tej pory nie byłeś właścicielem żadnej nieruchomości, możesz stać się beneficjentem programu MdM. Zakup mieszkania z dofinansowaniem może okazać się dużo tańszym rozwiązaniem niż budowa domu. Według ofert zamieszczonych na portalu NoweMieszkanieDlaMlodych.pl, obecnie w zasięgu młodych, starających się o mieszkanie z dofinansowaniem, jest ponad 10 tys. nieruchomości zlokalizowanych w ponad 470 inwestycjach w całej Polsce.
W sytuacji, gdy kwalifikujemy się do skorzystania z rządowej dopłaty, możemy kupić mieszkanie do 85 mkw. lub dom do 110 mkw. Jedynym ograniczeniem są jedynie limity, które w niektórych regionach znacznie odbiegają od realiów rynkowych. Jeśli natomiast poszukujemy mieszkania w województwach, w których limity korelują z cenami rynkowymi, wówczas rozsądnym może okazać się zakup gotowego mieszkania lub domu.
Przeczytaj: House flipping coraz popularniejszą opcją na inwestycję kapitału.
Gdy lokalizacja, nie ma wielkiego znaczenia
Czas nie jest już żadną przeszkodą, odkąd na rynku pojawiła się możliwość postawienia domu z prefabrykatów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w ciągu miesiąca czy dwóch, możemy cieszyć oko „świeżo” postawionym budynkiem. Nie zawsze też, czas jest przeszkodą w zamieszkaniu na obrzeżach większych miast albo nawet na wsi. Jesteśmy coraz bardziej zmotoryzowani i dotarcie do kluczowych dla nas miejsc, nie musi być bardziej czasochłonne niż przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miast. Czasem dotarcie z jednej dzielnicy w Warszawie do drugiej zajmuje więcej czasu, niż dojazd z miejscowości położonej kilka kilometrów poza jej granicami.
Niemniej jednak lokalizacja, posiadająca dobre połączenia komunikacyjne z najbliższymi większymi ośrodkami miejskimi, jest najatrakcyjniejszym miejscem do postawienia domu. Bo transport publiczny jest zawsze dobrą alternatywą, gdy z jakichś powodów, nasz samochód zawiedzie. Nie zawsze zatem budowa domu, sprawi ze będziemy tracić więcej czasu na dojazd i ponosić z tego tytułu większe wydatki.
Kwestia wyboru- czynszowe mieszkanie czy bezczynszowy dom?
Kolejną kwestią związaną z utrzymaniem mieszkania czy domu, jest w przypadku pierwszej z wymienionych nieruchomości, regulowanie comiesięcznego czynszu. Mieszkając w bloku nie będziemy musieli sami pokrywać kosztów nagłych awarii np. cieknącego dachu czy sypiącego się balkonu. Opłacamy czynsz, więc martwi się o to administracja. A koszty rozkładane są na wszystkich mieszkańców. W przypadku domu, nie ponosimy comiesięcznych opłat czynszowych, ale za to, koszty wszystkich napraw ponosimy sami. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, która z opcji jest bardziej opłacalna, bo w jednym przypadku uiszczamy regularną opłatę na pokrycie ewentualnych napraw, a w drugim nie płacimy, a w sytuacji awarii koszty pokrywamy we własnym zakresie. Często koszty te mogą być zbliżone i nie stanowić poważniejszego argumentu, przemawiającego za zakupem mieszkania.
Zakup nieruchomości wiąże się z szeregiem czynności, jakie trzeba wykonać oraz kosztów, które należy ponieść. Powodów, dla których warto wybudować jest własny dom, jest równie wiele, jak i tych, dla których warto kupić mieszkanie. Każda decyzja o zakupie mieszkania czy domu jest poparta indywidualnymi argumentami. Dlatego każda z nich, mimo że różna, może okazać się najwłaściwsza.
Może Cię zainteresować: urządzanie mieszkania – krok po kroku.