zdjęcie do tekstu - Dom dla małej rodziny

Dom dla małej rodziny

Moda na wielkie domy powoli mija. Można to zauważyć, obserwując rynek budowlany i rosnącą popularność domów do 150 m2. Decydując się na budowę domu, warto wziąć pod uwagę przyszłe koszty związane z jego utrzymaniem. Poniżej przedstawiamy kilka inspirujących pomysłów i udowadniamy, dlaczego mały dom, zwłaszcza dla małej rodziny bardziej się opłaca.

Ile miejsca potrzebujemy?

Podejmując decyzję o budowie domu, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą procentować w przyszłości. Im lepiej przemyślimy nasze realne potrzeby, tym wygodniej będzie się nam mieszkało. Moda na wielkie domy o ogromnej powierzchni na szczęście mija. Większość z was stawia na pierwszym miejscu funkcjonalność i przyszłe koszty utrzymania. W latach 60tych 70tych i późniejszych, aż do teraźniejszości, panowała moda na budowanie dużych, murowanych domów. Powodem było przede wszystkim przekonanie, że w przyszłości mieszkać będą w nich dzieci i wnuki.

Młodzi ludzie, chcą szybko zamieszkać ‘na swoim’ i nie koniecznie marzą o tym, aby zostawać na stałe w domu rodzinnym. Jeśli jesteście małą rodziną, a waszym marzeniem nie jest 300-metrowy pałac, możecie śmiało stawiać na projekty małych domków. Warto zastanowić się ile miejsca potrzebujecie oraz czy dom powinien być parterowy, czy z użytkowym poddaszem.

Dla rodziny liczącej nie więcej niż trzy osoby bardzo ciekawym rozwiązaniem może okazać się parterowy dom z antresolą sypialną. Wówczas na parterze może znaleźć się duży salon z aneksem kuchennym, łazienka, pokój dziecka i gabinet, a na u góry sypialnia na antresoli. Tego typu projekt nie powinien przekroczyć 100 – 120 m2 i pozwoli znacznie obniżyć koszty budowy. Domy w Gethome.pl we wrocławskiej dzielnicy Psie Pole posiadają taki metraż, a także przystępną cenę – warto się z nimi zapoznać.

Jak wybrać dom?

Wiele rodzin decydujących się na budowę swojego pierwszego domu staje przed poważną decyzją, a mianowicie: jaki dom wybrać? Nie podejmiemy za was decyzji, ale możemy wskazać kilka kierunków, które warto rozważyć. Typ domu, na jaki możecie się zdecydować, jest nierozerwalnie związany z tym jaki macie budżet i jak dużo czasu chcecie na budowę poświęcić. Jeśli zdecydujecie się na dom o małej powierzchni, pamiętajcie, że projekt powinien być jak najbardziej otwarty. Im mniej zamkniętych pomieszczeń, tym lepiej, ponieważ dom optycznie wydawał się będzie większy.

Rynek daje ogromne możliwości. Do wyboru macie mnóstwo przeróżnych projektów gotowych, które mogą, choć wcale nie muszą, stać się dla was inspiracją. W zależności od budżetu i waszych potrzeb, do wyboru macie domy murowane, drewniane, czy też polski hit ostatnich miesięcy – domy z kontenerów morskich – czytaj na Gethome.pl.

Funkcjonalność przede wszystkim

Zwróćcie też uwagę na nowoczesne rozwiązania, które pomogą wam zmniejszyć opłaty w przyszłości. Należą do nich przede wszystkim energooszczędne, inteligentne systemy instalacji, które, choć bardziej kosztowne na początku, szybko się zwracają. Inną formą oszczędności może być też budowa garażu, który wkomponowany zostanie w bryłę budynku. Jeśli najbardziej zależy wam na czasie, przemyślcie budowę domu drewnianego (z bali, kanadyjskie szkieletowe etc.).

Domy drewniane buduje się niezwykle szybko, znacznie szybciej niż murowane i co skraca znacznie czas od rozpoczęcia budowy do zamieszkania. Domy wykonane z drewna są też tańsze w eksploatacji, jeśli oczywiście wykonane zostaną precyzyjnie i dokładnie. W przeciwieństwie do domów murowanych, domy drewniane tracą więcej ciepła. Szybciej się nagrzewają (nie ogrzewamy murów, więc na przyjemne ciepło czekamy znacznie krócej). To dobre rozwiązanie dla tych, którzy ekologicznie podchodzą do życia i w każdym jego aspekcie chcą przyczynić się do ochrony środowiska.

Przeczytaj również – mała kuchnia a funkcjonalność.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz