Zdjęcie do tekstu - Dom jednorodzinny

Domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne stanowią doskonałą alternatywę dla apartamentów o większych metrażach. Od kilku lat ceny domów jednorodzinnych wahają się nieznacznie, pozostając na stabilnym poziomie.

Domy jednorodzinne – ceny

Stabilność cenowa na rynku domów jednorodzinnych wynika bezpośrednio ze specyficznego profilu klientów zainteresowanych tym segmentem rynku nieruchomości. Osoby kupujące domy jednorodzinne to zwykle nabywcy o ugruntowanych dochodach, cechujący się pewnym poziomem zamożności. Są to zwykle osoby starsze, dla których nie jest to pierwsza nabywana nieruchomość.

Sytuacja, w której dom jednorodzinny stanowi pierwszą kupowaną na własność nieruchomość należy do rzadkości. Transakcja zakupu domu jednorodzinnego stanowi bowiem zazwyczaj pewien kolejny etap, w cyklu nabywania kolejnych nieruchomości przez klienta. Motywem nabywcy podczas zakupu domu jednorodzinnego jest zazwyczaj chęć zmiany mniejszego lokalu, na nieruchomość o większym metrażu. Bezpośrednim powodem tego jest często potrzeba poprawy komfortu życia większej rodziny, dla której powierzchnia lokalu oraz warunki mieszkania w budownictwie wielorodzinnym stają się niewystarczające.

Poznaj 5 sposobów na wkład własny

Domy jednorodzinne – potrzeby nabywców

Wśród kupujących na rynku domów jednorodzinnych często znajdują się osoby, które decydują się na przeprowadzkę w rejony sąsiadujące z terenami zielonymi, cechujące się mniejszym natężeniem hałasu, co zwykle wiąże się z większym oddaleniem od centrum miasta. Rynek domów jednorodzinnych, w przypadku największych polskich aglomeracji jest najsilniej rozwinięty właśnie w strefach podmiejskich. Na tych obszarach klienci mogą znaleźć nieruchomości nawet o połowę tańsze, w porównaniu do tych położonych w obrębie miasta. Kupujący z większych miast często decydują się na zakup domu jednorodzinnego po skalkulowaniu ceny za analogicznej wielkości apartament w centrum.

W takim zestawieniu zakup domu jednorodzinnego zwykle wydaje się rozsądniejszym posunięciem, ze względu na atrakcyjną cenę metra kwadratowego. Od wielu lat trwają rozważania na temat tego, czy bardziej atrakcyjne jest mieszkanie w apartamencie zlokalizowanym w centrum, czy też zakup domu jednorodzinnego pod miastem. Zarówno pierwsze jak i drugiej rozwiązanie ma swoje lepsze i słabsze strony.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to zagadnienie, ponieważ w tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji danego klienta. Należy jednak podkreślić, że deweloperzy w ostatnim czasie, starają się tworzyć ofertę bardziej dopasowaną do faktycznych realiów rynkowych. Na rynek trafiają obecnie domy w odpowiednio mniejszych metrażach, po to aby m.in. sprostać możliwościom finansowym potencjalnych klientów. Powierzchnie działek budowlanych, na których posadowione są domy jednorodzinne oscylują w granicach 1000 mkw. Wśród trendów architektonicznych na rynku domów można zauważyć  spore zainteresowanie domami parterowymi z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczone.

Rynek wtórny

Znacznie mniejszą popularnością cieszą się na rynku nieruchomości domy wybudowane w latach 60-80-tych. Tego typu obiekty znajdują jednak często nabywców wśród większych rodzin oraz rodzin wielopokoleniowych. Wynika to z faktu, iż w wielu tego rodzaju budynkach funkcjonuje niezależna klatka schodowa, co umożliwia wyodrębnienie dwóch osobnych lokali mieszkalnych.

Wśród starszych obiektów, zainteresowaniem cieszą się szczególnie obiekty, które były modernizowane oraz regularnie remontowane. Trzeba zauważyć, że starsze budynki często cechują się bardzo dobrą lokalizacją, ze względu na fakt, iż powstały w innym okresie urbanizacji miasta. Rynek domów jednorodzinnych charakteryzuje się relatywnie niższą dynamiką, w porównaniu z rynkiem mieszkań. Z drugiej strony ten segment rynku nieruchomości jest odporny na wahania. Analizując, liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, odnotowuje się ich wzrost. W poprzednim roku wydano blisko 184 tys. nowych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, a więc o mniej więcej 1/10 więcej niż w roku poprzednim.

Przeczytaj również: ubezpieczenie mieszkania – dlaczego jest tak istotne?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz