Zdjęcie do tekstu - Dywan czy wykładzina?

Dywan czy wykładzina?

Gdy urządzamy mieszkanie lub dom, musimy podjąć bardzo wiele decyzji dotyczących jego wystroju. Jaka powinna być twoja podłoga idealna? Wybrać dywan czy wykładzinę? Przede wszystkim podłoga musi Ci się podobać i współgrać estetycznie z innymi elementami wystroju wnętrza. Ale niech będzie również praktyczna czyli łatwa do utrzymania w czystości oraz odporna na zniszczenia.

Takie kryteria spełnia nowoczesna wykładzina PCV. Dla wielu osób bardzo ważne jest również to, aby ich podłoga była ciepła i miła w dotyku. Dla nich najlepszym wyborem będzie dywan albo wykładzina dywanowa. Położenie wykładziny dywanowej czy wykładziny PCV jest bardziej skomplikowane niż rozłożenie dywanu, ale nie na tyle, aby nie można go było tego zrobić samodzielnie. Nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, nie ma też konieczności zatrudniania ekipy fachowców. Wykładzinę może położyć każdy, a potrzebna jest do tego jedynie miarka, ostry nóż, szpachelka do rozprowadzania kleju, dobre chęci i trochę czasu.

Sprawdź oferty nowych mieszkań w Bydgoszczy, zamieszczone na portalu RynekPierwotny.pl

Dywan czy wykładzina – co wybrać?

Na podłogę w sypialni czy salonie najczęściej wybieramy dywan lub wykładzinę dywanową. Zaletą dywanu jest jego „mobilność”. W każdej chwili można go przenieść i rozłożyć w innym miejscu, zmieniając aranżację domu czy mieszkania. Można też oddać go do czyszczenia w pralni czy wytrzepać na zewnątrz, gdy mocniej się zakurzy. Takich możliwości nie daje wykładzina, która jest na stałe przytwierdzona do podłogi na całej jej powierzchni pomieszczenia specjalnymi taśmami lub klejem. Trudniej jest również usunąć kurz spod mebli w pomieszczeniach, w których cała podłoga jest przykryta wykładziną. Ta wada zamienia się jednak w zaletę, gdy chcemy zmienić dotychczasową aranżację wnętrza. 

Dotychczasowy dywan może się wtedy okazać za mały lub ma nieodpowiedni kształt. Wymaga on również wykończonej posadzki – parkietu lub paneli. Wykładzina może z powodzeniem posadzkę zastąpić. Wystarczy, że podłoże będzie równe, czyste i suche (może to być na przykład prosta wylewka betonowa) i już możemy bezpośrednio na nią położyć wykładzinę. To pozwala szybko i łatwo urządzić każde wnętrze. Takie rozwiązanie bywa również tańsze niż położenie parkietu czy paneli. Dywan lub wykładzina dywanowa świetnie sprawdzą się w sypialni czy salonie. Ale już nie w łazience i kuchni, gdzie podłoga szybko się brudzi i często rozlewa się woda czy w holu, do którego z zewnątrz wnosimy na butach piasek i błoto. Do takich pomieszczeń lepszym wyborem będzie wykładzina PCV.

Ważne jest również oświetlenie – jak wybrać to odpowiednie do pokoju ucznia?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie dywanu czy wykładziny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość. Im większa, tym lepsza. Gruby dywan czy gruba wykładzina jest bardziej komfortowa przy chodzeniu, pomaga również zniwelować nierówności podłoża, na którym została ułożona. Istotna jest również grubość warstwy użytkowej. Tu również działa zasada „im grubiej, tym lepiej”, ponieważ wykładzina czy dywan z grubszą warstwą użytkową są bardziej wytrzymałe na zużycie. Każda wykładzina i dywan powinny mieć również oznaczenie wytrzymałości według specjalnej skali: do 0,15 mm to wytrzymałość normalna, 0,15–0,2 mm – wytrzymałość umiarkowana, 0,2–0,3 mm – wytrzymałość dobra i powyżej 0,3 mm – wytrzymałość bardzo dobra.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup wykładziny lub dywanu z poliuretanową warstwą zabezpieczającą, która zwiększa odporność na ścieranie. Zwróćmy również uwagę na to, jaką gwarancję daje producent na swój produkt. Oczywiście im dłuższa tym lepsza, bo będziemy mogli złożyć reklamację, gdy po jakimś czasie dywan czy wykładzina odkształcą się, skosmacą lub przetrą.

Dywan, wykładzina dywanowa czy wykładzina PCV – wybór należy do ciebie. Dobierz to, co najlepiej pasuje do wystroju twojego domu czy mieszkania, a równocześnie będzie praktyczne i wytrzymałe.

Przeczytaj też – panele podłogowe i sprawdź dlaczego to dobre podłoże pod dywan i wykładzinę.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz