zdjęcie do tekstu - Elewacja - jak pomalować?

Elewacja – jak ją pomalować?

Elewacja to wizytówka każdego domu. Malując elewację możemy w bardzo prosty sposób odświeżyć jego wygląd. Jest to dosyć proste zadanie, które wiele osób decyduje się zrobić samodzielnie. Kluczem jest dobranie właściwej farby fasadowej oraz odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób pomalować elewację krok po kroku.

Przede wszystkim pogoda

Malowanie elewacji najlepiej zaplanować po zapoznaniu się z prognozą pogody na najbliższe dni. Należy unikać deszczowych, wietrznych i chłodnych dni. Kiedy na zewnątrz jest gorąco i bardzo słonecznie też powinniśmy powstrzymać się od tego typu prac. Najlepiej nie planować malowania gdy temperatura jest niższa niż 5°C lub wyższa niż 35°C, najlepsza jest ta w granicach 20-25°C. Po sprawdzeniu prognozy, koniecznie trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane oraz teren wokół budynku. Pamiętajmy również o narzędziach do aplikacji. W zależności od struktury będą to: wałek, pędzel lub pistolet natryskowy.

Szukasz nieruchomości w województwie śląskim? Sprawdź ofertę nowych domów na sprzedaż w Katowicach.

Przygotowanie podłoża

Zanim elewacje pomalujemy, warto wcześniej zabezpieczyć jej podłoże. Różne jego rodzaje wymagają odmiennego potraktowania. Jednak, aby dobrze rozprowadzić farbę powinno być ono trwałe, bez pęknięć i zawilgoceń, a najlepiej zagruntowane. Wystarczą ogólne oględziny. Można to zrobić za pomocą kawałka przezroczystej taśmy, który odklejony od podłoża pokaże czy elewacja jest mocna. Jeśli cokolwiek się zerwie, mamy jasną sytuację. Gdy wraz z taśmą nic nie oderwiemy możemy przystąpić do gruntowania preparatem dobranym do rodzaju farby elewacyjnej. Najlepsze są te polecane przez producentów. Kiedy przednia warstwa farby odspaja się lub pyli należy ją oczyścić. Jeśli jest ona uszkodzona na całej powierzchni, należy ją usunąć.

W przypadku gdy znajdziemy jakieś rysy lub pęknięcia, możemy je naprawić za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Kiedy pojawią się natomiast głębsze uszczerbki, które dotyczą izolacji, np. styropianu, konieczne jest ich uzupełnienie tym samym materiałem. Następnie trzeba je zabezpieczyć za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej.

Konieczne jest również dokładne oczyszczenie fasady z takich zanieczyszczeń jak kurz, pleśń czy mech. Trzeba to zrobić za pomocą biocydów, czyli gotowych preparatów zwalczających grzyby pleśniowe. Gdy pojawią się trudności, przydatna okaże się szczotka druciana i woda pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża preparatem dopasowanym do rodzaju farby elewacyjnej. Takie impregnaty są niezbędne, ponieważ zwiększają przyczepność środka finalnego i redukują jego chłonność. Dzięki temu zużywamy mniej produktów dekoracyjnych, oraz równomiernie pokrywamy elewację wybraną farbą.

Nie chcesz co kilka lat ponownie malować elewacji? Nie musisz. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym nie będziesz musiał odświeżać jej co jakiś czas. Jednym z nich jest elewacja z klinkietu – to trwałe i niezawodne rozwiązanie, które estetycznie i pięknie prezentuje się przez długie lata. Klinkier spełnia większość oczekiwań stawianych wobec pokrycia ścian zewnętrznych i często nazywany jest rozwiązaniem idealnym. 

Jaka farba elewacyjna?

Przed zakupem farby elewacyjnej należy upewnić się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Ustalenie tych parametrów jest bardzo istotne. Wpływa to na trwałość oraz odporność nowej struktury i decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany. Na starych domach z reguły są tynki cementowe, cementowo-wapienne lub wapienne. Ostatnie są najbardziej podatne na uszkodzenia. Do niego, najlepiej wybrać farbą nieorganiczną. Na nowych domach najczęściej są układane tynki cienkowarstwowe – silikonowe, akrylowe, mineralne oraz silikatowe, które są elementem systemu dociepleń. Przeważnie farbę elewacyjną kupuje się razem z tynkiem – tutaj obowiązuje zasada, że do rodzaju tynku dopieramy farbę, czyli jeśli jest sylikonowy, taka też będzie farba.

Jednak możliwości mamy więcej. Jeśli chcemy przemalować elewację lub pomalować tynk cienkowarstwowy, możemy stosować farbę akrylową oraz farby silikonowe. Paro-przepuszczalnymi silikatami pokrywa się nie tylko podłoża silikatowe, ale także te wcześniej niemalowane – tynki mineralne, cementowe i cementowo-wapienne. Warto tutaj zaznaczyć, że farby te są odporne na szorowanie i zmienne warunki atmosferyczne, co sprawia, że są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.  

Istotną kwestią jest również kolor farby. Fasada domu powinna komponować się z otoczeniem, ale także elementami budynku jak np. dachówki, stolarka okienna i drzwiowa. Najczęściej używamy kolorów białych oraz odcieni pastelowych żółci czy beżów. Coraz większą popularność zdobywają również bardziej wyraziste i oryginalne barwy. Ilość farby potrzebnej do wymalowania elewacji, pomogą nam określić internetowe kalkulatory proponowanych przez producentów.

Jak malujemy?

Na samym początku należy dokładnie wymieszać farbę elewacyjną. Gdy po zagruntowaniu elewacji podłoże się błyszczy to znaczy, że zostało „przegruntowane”. Należy wtedy pomalować je farbą rozcieńczoną pół na pół z wodą i dopiero zacząć właściwe malowanie. Nanosząc farbę, pociągnięcia pędzla lub wałka powinny być na przemian pionowe, poziome i skośne. Wałek używamy do gładkich powierzchni, a pędzel do porowatych i o wyraźniej strukturze. Odpowiednie malowanie zapewni maksymalną jednolitość kolorystyczną elewacji. Pamiętajmy, że poszczególne pasy farby powinny zachodzić na siebie. Malujemy ją miejsce przy miejscu, metodą tzw. mokre na mokre. Jednorazowo pokrywamy całą płaszczyznę ściany. Unikamy nasłonecznienia, ponieważ farba będzie bardzo szybko zasychać, co może powodować różnice w kolorystyce malowanych elementów.

Gdy do malowania używamy pistoletu natryskowego, farba elewacyjna nie może być zbyt lepka. Jest to podane w instrukcji dołączonej do pistoletu. Informację o lepkości znajdziemy w karcie technicznej farby. Farby elewacyjne nanosimy dwuwarstwowo. Jeśli używamy farby wapiennej wtedy ściany trzeba malować trzy razy. Należy pamiętać, że kolejną warstwę nakładamy dopiero po czasie, który oznaczył producent. Najczęściej są to 2-3 godziny.

Ważne jest również to, aby nie zostawiać niedomalowanych do końca ścian, a po zakończeniu malowania, gdy farba jest jeszcze wilgotna, zabezpieczyć ścianę przed zamoczeniem lub zapyleniem. Do malowania elewacji zaleca się stosowanie siatek osłonowych na rusztowania lub planowanie prac rano lub po południu, tak aby powłoka farby mogła swobodnie wyschnąć. Jeśli zastosujemy się do wskazanych wyżej wskazówek z elewacją nie powinno być problemu przez kolejne kilkanaście lat, zyska nowy, odświeżony wygląd. 

Zapoznaj się także z innym naszym tekstem – rękojmia za wady mieszkania i sprawdź, jakie obowiązki nakłada na dewelopera.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz