Zdjęcie do tekstu - Finansowanie nieruchomości

Finansowanie nieruchomości

Osoby posiadające nieruchomość na własność nie mając obowiązku spłacania comiesięcznych rat kredytu hipotecznego mogą skorzystać z wielu różnorodnych dostępnych dla nich produktów finansowych jak np. pożyczka hipoteczna, odwrócona hipoteka, kredyt samochodowy, a także kredyt inwestycyjny dla przedsiębiorców. Finansowanie nieruchomości – w jakiej formie można zapłacić za mieszkanie?

Pożyczka hipoteczna

Pierwszą z opcji jaką daje posiadanie hipoteki jest możliwość skorzystania z pożyczki hipotecznej, która może zostać przeznaczona na dowolny cel. Zależy on wyłącznie od kredytobiorcy, nieważne czy będą to wakacje na Sri Lance, remont mieszkania, konsolidacja kredytów – nie musimy ujawniać powodu zaciągnięcia zobowiązania. Dodatkowo, pożyczka hipoteczna wiąże się z pożyczeniem dużej sumy pieniędzy. Jej wysokość zależy oczywiście od wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia oraz zdolności kredytowej właściciela.

Warto pamiętać, że pożyczka hipoteczna udzielana jest tylko w momencie ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Ważne jest także, aby była ona w dobrym stanie – to pomaga uzyskać większe środki dodatkowego finansowania. Co ważne, pożyczka ta jest niżej oprocentowana niż standardowy kredyt konsumencki, a właściciel dalej posiada pełne prawo do zarządzania nieruchomością.

Odwrócona hipoteka

Jest to nowość na polskim rynku nad którą wciąż trwają prace w Sejmie – projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Z założenia odwrócona hipoteka ma umożliwiać właścicielom lokali uwolnienie zamrożonego kapitału, dzięki temu, że osoba posiadająca mieszkanie będzie co miesiąc otrzymywała pieniądze w zamian za to, że bank po jej śmierci przejmie nieruchomość, chyba że spadkobiercy zdecydują się ją wykupić. Własność mieszkania będzie przenoszona na bank najwcześniej rok po śmierci osoby korzystającej z comiesięcznej wpłaty. Powodem jest danie rodzinie możliwości wcześniejszej spłaty kredytu i zachowania nieruchomości.

Sprawdź również: aparthotel – definicja czym różni się od condohotelu?

Kredyt samochodowy

Finansowanie nieruchomości może odbywać się również w innych formach. Teoretycznie w celu wzięcia kredytu samochodowego można jako zabezpieczenie pożyczki przedstawić nieruchomość. Ale tutaj bardzo ważny jest fakt, iż zapewne jej wartości jest znacznie większe niż cena auta, a to powoduje, że zastawienie okazuje się dla kredytobiorcy nieopłacalne.

Kredyt inwestycyjny dla przedsiębiorcy

W przypadku gdy przedsiębiorca myśli o pożyczeniu wysokiej sumy dodatkowych środków finansowych hipoteka na nieruchomość jest najczęściej wykorzystywanym zabezpieczeniem. Oznacza to, że bank jest wpisywany do księgi wieczystej, dzięki czemu zyskuje pierwszeństwo przed właścicielem do dochodzenia swych praw względem tej nieruchomości.

Kredytobiorca ma do wyboru kilka różnorodnych opcji, za pomocą których może otrzymać gotówkę pod zastaw mieszkania, co niekiedy jest jedynym wyjściem, aby pozyskać środki na rozwój firmy. Podobnie jak w przypadku każdej z wymienionych pożyczek niezwykle istotne jest przeanalizowanie wszystkich ofert banków, ewentualnie skorzystanie z pomocy doradcy finansowego i wybranie tej najkorzystniejszej.

Przeczytaj: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – dlaczego jest tak ważny?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz