zdjęcie do tekstu - Garderoba idealna

Garderoba idealna

Garderoba może być idealna – to nie mit! Należy jednak pamiętać, że w przetrzymywaniu wszelkich rzeczy obowiązuje jedna podstawowa zasada – dobra organizacja. Dzięki niej nawet mała garderoba bez problemu pomieści wszystkie ubrania, dodatki i bibeloty. Najważniejsza jest natomiast konsekwencja.

Podział garderoby

W zależności od rozmiarów i architektury pomieszczenia, garderoba może mieć kształt prostokątny, kwadratowy, liter „U” lub „L”. Wiele osób stosuje również odrębne moduły meblowe dla kobiety i mężczyzny – projektuje bliźniacze zestawienia szuflad, drążków i półek.

We wnętrzu garderoby warto zaplanować przede wszystkim dużo szuflad czy koszyków, które znacznie podniosą jej funkcjonalność. Niezwykle przydatne będą również wieszaki dedykowane konkretnym rodzajom ubrań, stojaki na buty i drążki na okrycia wierzchnie.

Jak układać ubrania?

Czapki i torby warto umieścić na półkach na górze. Na dole natomiast należy zrobić miejsce  na półki lub drążki na buty (dla obuwia na obcasie). Pomiędzy powinno się przechowywać bluzki, koszule, spódnice, spodnie i topy. Dodatkowe miejsce na drobne przedmioty można wygospodarować używając haczyków, pojemników i wieszaków bocznych.

Dodatkowo, rzeczy, z których korzystamy najczęściej powinny być łatwo dostępne i najlepiej na wysokości oczu. Wyższe półki, gdzie dostęp jest utrudniony, lepiej wykorzystać na przechowywanie ubrań czy przedmiotów, z których korzystamy rzadziej.

Ważna jest także odpowiednia segregacja. Powinno się zacząć od 3 podstawowych stosów:

  • „basic” czyli jeansy, t-shirty, klasyczne koszule, mała czarna, uniwersalne marynarki;
  • ubrania na specjalne okazje – świąteczne sweterki czy weselne stroje;
  • „po domu”, sezonowe, robocze.

Miejsce w garderobie możemy również ułożyć według klucza kolorystycznego, lub rodzajów ubrań.

Garderoba DIY

Niektóre z wymienionych elementów możemy wykonać samodzielnie. Dla przykładu, aby zrobić gotowy organizer wystarczy złączyć ze sobą kilka pudełek i skleić je od spodu taśmą. Gdy brakuje nam natomiast miejsca na wieszaki, wystarczy kilka połączyć za pomocą zawleczek do puszek (nakładamy je pomiędzy).

Chusty czy topy możemy natomiast zawiesić na jednym wieszaku poprzez wykorzystanie spinaczy do prania bądź klamerek. Jeśli brakuje nam z kolei miejsca na nasze biżuteryjne skarby, możemy na drzwiach zawiesić ramkę bez szybki, w której znajdą się wbite gwoździe. Na nich bez problemu powiesimy kolczyki, naszyjniki oraz pozostałe bibeloty.

Sama możesz zrobić nie tylko wieszaki i inne akcesoria, ale również lampy, które pięknie oświetlą garderobę. Tu sprawdzisz, jak zrobić lampę DIY – https://gethome.pl/blog/lampa-diy.

Modna garderoba

Garderoba coraz częściej odgrywa ważną rolę w aranżacji domu, dlatego też wiele osób decyduje się na stylowe zaprojektowanie tej przestrzeni. Zależy nam by nie tylko wyglądała estetycznie, ale także miała styl. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają ją stworzy na praktycznie każdej powierzchni, niezależnie czy jest to mały pokój czy poddasze.

Może Cię zainteresować: mała toaleta – aranżacje.

Oceń ten artykuł!

1 thought on “Garderoba idealna”

Dodaj komentarz