Zdjęcie do tekstu - Gdynia - inwestycje

Gdynia – inwestycje

Gdynia – do nadmorskich wysokościowców (Sea Towers i Altus) dołącza Portova – trzeci co do wysokości budynek mieszkalny w Gdyni. Uroczyste zawieszenie wiechy na osiedlu odbędzie się 30 sierpnia.

Gdynia – Portova

Portova to też pierwsza inwestycja Międzytorza, terenu, który na oczach mieszkańców, staje się nową częścią centrum miasta. Projekt nie tylko przeciera szlaki, ale także wyznacza trendy i nadaje kierunek rozwoju przestrzeni. Budowa została poprzedzona wnikliwą analizą fotograficzną i urbanistyczną, dzięki czemu całość idealnie wpisuje się w kompozycyjną historię miasta. Geometryczne formy i jasna elewacja nawiązują do modernistycznego krajobrazu Gdyni, a charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta, widoczna z ulicy Świętojańskiej, domyka perspektywę Placu Kaszubskiego.

Sprawdź też: nowe mieszkania Gdynia.

Skalę przedsięwzięcia najlepiej opisują liczby: całkowita kubatura budynku to ponad 128 tysięcy metrów sześciennych. Powierzchnia przeszkleń wynosi prawie pięć tysięcy metrów kwadratowych. W obiekt wbudowano łącznie 2400 ton stali, a w trakcie prac wywieziono oraz nawieziono około 3600 wywrotek ziemi. W szczytowym momencie na placu budowy działało nawet 500 pracowników i 6 żurawi wieżowych.

Portova – co powstanie?

W inwestycji powstanie łącznie 271 mieszkań oraz zlokalizowane na parterze lokale usługowe. Dla mieszkańców osiedla zaaranżowano prywatną strefę relaksu, obejmującą salę fitness, sauny oraz część wypoczynkową, gdzie będą mogli zagrać w bilard, obejrzeć ulubiony serial czy spotkać się z przyjaciółmi. Wewnętrzne dziedzińce będą zachwycać zielenią, która została zaprojektowana tak, by mieszkańcy mogli cieszyć się nią przez cały rok. Inwestycję wyróżnia także zlokalizowany na szczycie taras widokowy, który pozwoli mieszkańcom i ich gościom oglądać miasto z zupełnie nowej perspektywy. Budowa osiedla została podzielona na dwa etapy – odbiory odbędą się w pierwszych kwartałach 2020 oraz 2021 roku. Ceny apartamentów zaczynają się już od 9200 złotych za metr kwadratowy.

Na terenie budowy znaleziono między innymi łuski, beczki przeznaczone do zadymiania portu w czasie nalotów oraz niemiecki hełm strażacki z okresu międzywojennego. Na działce znajduje się również historyczny budynek, który został poddany rewitalizacji i wkomponowany w inwestycję.

Gdynia – usprawnienie komunikacji

Zmiany w tej części miasta dotyczą nie tylko samego osiedla, ale też terenu wokół inwestycji. Invest Komfort własnym kosztem i staraniem, wraz z PB Górski realizują i przebudowują jeden ze strategicznych węzłów komunikacyjnych w Gdyni. Radykalnym zmianom uległ również archaiczny układ ulic Tadeusza Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra, dzięki czemu zniknęło kłopotliwe dla mieszkańców skrzyżowanie, zastąpione tradycyjnym, znacznie bezpieczniejszym przejazdem z sygnalizacją świetlną. Dla rowerzystów powstaną nowe przejazdy, m.in. od północy inwestycji Portova, gdzie inwestor zrealizuje ciąg pieszo – jezdny ze szpalerem drzew. Świetną wiadomością dla spacerowiczów i miłośników jednośladów jest także zmiana ulicy Węglowej na ciąg pieszo-rowerowy. Dotychczasowy ruch aut zostanie przekierowany na wiadukt.

Zostanie też zmodernizowany parking w sąsiedztwie kościoła. Deweloper realizuje również modernizację infrastruktury podziemnej, która znacznie poprawi m.in. odpływ wody – przebudowie ulegnie kanalizacja deszczowa, sanitarna oraz teletechniczna. Przemiany realizowane przez Invest Komfort radykalnie wpłyną na poprawę wizerunku i estetyzację tej części miasta. Będzie więcej zieleni, a mieszkańcy zyskają nową miejską przestrzeń. Wartość wszystkich prac opiewa na ponad 13 mln zł brutto, z czego Invest Komfort pokrył kwotę 9 mln zł brutto.

Przeczytaj również inny nasz artykuł: nadmorskie apartamenty.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz