Wykańczając dom czy mieszkanie musimy podjąć decyzję, jak ma wyglądać nasza podłoga. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć, bo raz wybrana i położona zostanie z tobą najczęściej pozostaje na wiele lat. Podejmujemy decyzję, że na podłodze położymy płytki. Jedziemy do supermarketu budowlanego a tam obok płytek ceramicznych widzimy gres. Które rozwiązanie będzie najlepsze?
Gres to materiał stosunkowo nowy i nieco droższy od średniej klasy ceramiki, ale może jednak warto się na niego zdecydować? Czym różnią się płytki ceramiczne od płytek gresowych? W jakich miejscach w twoim domu lub mieszkaniu sprawdzą się pierwsze, a gdzie lepiej położyć drugie? Wybór nie jest łatwy, bo przecież podłoga musi nie tylko pięknie wyglądać, ale być również trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Oto, co powinniśmy wiedzieć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, co na niej położymy.
Sprawdź również ofertę portalu GetHome.pl – nowe mieszkania w Szczecinie bardzo szybko się sprzedają.
Płytki ceramiczne czy gresowe?
Płytki ceramiczne powstają z połączenia gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu z wodą. Składniki te poddaje się procesowi tzw. prasowania pod wysokim ciśnieniem, a następnie wypala w specjalnym piecu w temperaturze 1000-1300°C. Na koniec płytki są malowane oraz dekorowane, abyśmy mogli wybrać takie, które nam się podobają i będą idealnie pasować do wystroju domu czy mieszkania. Gres powstaje z tych samych składników co płytka ceramiczna, ale ma silniej sprasowaną wierzchnią warstwę. Dzięki temu pozbawiony jest porów, które mają płytki ceramiczne. Gres jest również bardziej odporny na ścieranie i uszkodzenia, które mogą pojawiać się, gdy coś upuścimy na podłogę.
Jak wybrać podłogę idealną?
Porowata płytka ceramiczna może wchłaniać zależnie od rodzaju 3-10% rozlanej wody, gres jedynie 0,5%. Z tego też powodu płytki ceramiczne nie sprawdzają się na tarasach. Woda wnika w pory i gdy w zimie zamarza rozsadza je. Słabsze prasowanie to również mniejsza odporność płytek ceramicznych na ścieranie. Kładąc je na podłodze w intensywnie używanym pomieszczeniu, bardzo szybko zauważymy wytarte ślady w miejscach, gdzie najczęściej chodzimy lub przesuwamy meble.
Jednak płytki podłogowe mają również zalety. Przede wszystkim są tańsze niż gresowe i łatwiej się je kładzie. Do cięcia i nawiercania otworów w gresie potrzebne są narzędzia specjalistyczne, drogie i z bardzo twardymi ostrzami, więc takiej podłogi większość z nas nie położy samodzielnie. Dlatego przeczytaj o podstawowych zasadach aranżacji łazienki. Kupując płytki gresowe z porowatą powierzchnią, niestety godzimy się również z koniecznością częstszego sprzątania, gdyż w pory łatwo wnika brud, który trudno usunąć. Gres z polerowaną powierzchnią można czyścić rzadziej i łatwiej, ale jest z kolei mniej trwały. Płytki ceramiczne i gresowe najłatwiej doczyścić mopem parowym. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej odkurzyć podłogę, ponieważ drobinki kurzu, piasku czy okruchy mogą porysować powierzchnię.
Gdzie gres, gdzie płytki?
Do kuchni nadaje się gres polerowany, odporny na plamienie oraz nasiąkanie. W łazience nie warto kłaść gresu polerowanego, który pod wpływem wody staje się bardzo śliski. Jeśli decydujemy się na wyłożenie kuchennej podłogi płytkami ceramicznymi, szukajmy takich, które mają najwyższą klasę twardości i ścieralności. W łazience z kolei dobrym wyborem będą idealnie gładkie płytki szkliwione, z których łatwo i szybko usuniemy mopem rozlaną wodę. Płytki ceramiczne lub gresowe można kłaść nie tylko na podłodze, ale również na ścianach w kuchni czy łazience. Jeśli decydujemy się płytki gresowe, lepiej sprawdzą się te polerowne, ponieważ łatwiej je będzie doczyścić w łazience z osadów z mydła a w kuchni z tłuszczu. Ponieważ gres jest cięższy niż płytki ceramiczne, aby po pewnym czasie nie zaczął odchodzić użyjmy jak najmocniejszego kleju i smarujmy nie tylko płytkę, ale również ścianę. Przed położeniem ścianę trzeba wygładzić.
Wybór między gresem a płytkami ceramicznymi to sprawa bardzo indywidualna. Trzeba wziąć pod uwagę cenę, funkcjonalność i oczywiście własny gust. W końcu na podłodze czy ścianie chcemy mieć to, co nam się podoba.
Zobacz także – dywan czy wykładzina?