House flipping – na czym polega?

W ostatnim czasie inwestowanie w nieruchomości to bardzo popularny trend. Obecnie istnieje także alternatywa dla zarabiania na wynajmowaniu mieszkań. Szybki obrót nieruchomościami – określany jako house flipping, polega na szybkim zakupie lokalu, a następnie remoncie – jeśli jest to wymagane. Jest to bardzo modna metoda to zarabiania na inwestycjach. Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania na tzw. ‘flippa”? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej.  

Co to jest house flipping?

Na chwilę obecną pojęcie to nie doczekało się polskiego odpowiednika, czy nazewnictwa. Pochodzi zza oceanu, gdzie takie rozwiązanie jak handel nieruchomościami jest codziennym sposobem na życie wielu osób. Lokale, wymagające remontu, są z reguły tańsze – a odpowiednio przeprowadzony dobrze w krótkim czasie, może tylko zyskać na wartości. Umiejętne zaaranżowanie wnętrza to nie lada wyzwanie. Osoby praktykujące house flipping, wiedzą, że nie warto dokonywać gruntownych remontów, jak i również dobierać mebli, czy dodatków. Ostatecznie jest to kwestią gustu, dlatego należy inwestować z głową. Jednymi z najważniejszych elementów, o które trzeba zadbać to najwyżej cenione obszary nieruchomości: podłogi, instalacje, kuchnię oraz łazienkę. Przyszli nabywcy z pewnością docenią wkład i wysiłek w pracę. 

Podczas sprzedaży lokalu, inwestorzy często kierują się zasadami tzw. home stagingu, który pozwala zrobić zdecydowanie lepsze wrażenie na potencjalnych kupcach. Z reguły każdy ma okrojony budżet na remont bądź inne prace wykonywane na potrzeby flippingu. Warto zdecydować się, w co zainwestować, a następnie atrakcyjnie zaprezentować nieruchomość. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie klasycznych materiałów oraz barw na ścianach. 

House flipping – jak się do tego przygotować?

Podejmując się house flippingu, należy mieć wiedzę nie tylko z zakresu nieruchomości, a także z remontu mieszkań. Dzięki temu łatwiej będzie przede wszystkim znaleźć dobrą inwestycyjnie nieruchomość, a następnie samemu będzie można oszacować, jaki może być koszt remontu i, czy w ogóle będzie to opłacalne. Przed rozpoczęciem, należy ustalić tzw.strategię biznesową. Warto mieć na uwadzę plan działania, który przedstawi plusy i minusy takiej inwestycji.  

Ile można zarobić na house flippingu?

Jednym z najważniejszych elementów, o których powinno się pamiętać –  jak każda inwestycja, tak i house flipping może okazać się porażką. Pomimo zgromadzonych środków finansowych może okazać się, że nie uda się uzyskać takiego zwrotu, na jaki się liczyło od samego początku. Istnieje zawsze ryzyko i trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Czasami zdarza się tak, że zyski z flippingu wynoszą znacznie więcej niż w założeniu. Mogą przynieść nawet o 20% więcej. Stopa zwrotu z inwestycji, zależna będzie  od kilku ważnych czynników m.in. od metrażu mieszkania, czy  od lokalizacji. 

House flipping zdecydowanie pozwala na szybki zarobek, kształtujący się na poziomie ok. kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z pewnością jest to jedna z atrakcyjniejszych form inwestycji, a także pracy. Warto jednak odpowiednio przygotować się do tego i mieć wiedzę, a także doświadczenie w tym zakresie.   

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz