inteligentne mieszkanie - system

Inteligentna rzeczywistość w Twoim mieszkaniu

Inteligentne mieszkania to już nie pieść przyszłości. Zobacz, jak nowe technologie wchodzą na salony!

Poniedziałek 6 rano. Janek śpi w łóżku. Z głośników w sypialni zaczyna lecieć jego ulubiona muzyka. Słyszy, jak w kuchni uruchamia się ekspres do kawy. Jej pobudzający zapach roznosi się po całym mieszkaniu. Wchodzi do łazienki, w której czeka na niego podgrzana podłoga. Prysznic, śniadanie, wyprasowanie ubrania i wychodzi do pracy. W drodze do biura przypomina sobie, że zostawił włączone żelazko na desce do prasowania.

Stojąc w korku, sięga po smartfona i jednym kliknięciem zapomina o problemie. Patrzy za okno i widzi, że nadchodzą czarne chmury. „Cholera, zostawiłem otwarte okna w salonie”. Kolejne kliknięcie w telefonie i okna zostają zamknięte. „A czy uruchomiłem alarm?”. Patrzy w telefon – tak, już wszystko wiem. Czy Janek ma w domu bandę krasnoludków, do których pisze smsy z prośbą o zajęcie się mieszkaniem?

Inteligentne systemy zarządzania domem

Nic bardziej mylnego. To inteligentny system zarządzania domem. Kiedyś science fiction. W dzisiejszych czasach standard w naszych mieszkaniach. Kiedyś ogromy ból finansowy. Dziś oszczędność pieniędzy i przede wszystkim czasu. Wszystkie urządzenia RTV i AGD w Twoim mieszkaniu, możesz kontrolować z poziomu swojego smartfona, tabletu czy komputera. 

Jedyne, czego potrzebujesz, to połączenie z internetem. Z każdego miejsca, w którym się znajdujesz, możesz uruchomić lub wyłączyć dowolne urządzenia. Co więcej, możesz kontrolować to, co się dzieje w domu w trakcie Twojej nieobecności. Dzieciaki miały się uczyć, a od 3 godziny grają na konsoli? Nie ma sprawy. Jedno kliknięcie i konsola wyłączona. Co więcej, system zarządzania mieszkaniem kontroluje również zużycie energii. Mądre korzystanie z informacji wyświetlanych na urządzeniach mobilnych, może obniżyć rachunki o kilkadziesiąt procent. Wystarczy ustawić scenariusz, dzięki któremu system wyłączy wszystkie urządzenia, kiedy Ty pójdziesz spać. Nie musisz się już martwić czy standby w telewizorze lub kuchence kradnie ciężko wypracowane pieniądze.

Dzieciaki zostawiły pozapalane światła w całym domu? Czujniki ruchu wykryją brak aktywności w danym pomieszczeniu i wyłączą oświetlenie. Z inteligentnym systemem poprawi się Twój domowy budżet, a rachunki już Cię nie zaskoczą… chyba że wyciąg z karty kredytowej żony. Inteligentne rozwiązania dbają również o bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i Twoich najbliższych. Awaria lodówki, wyciek z pralki, spięcie w gniazdku czy włamanie? Twój telefon powiadomi Cię o niepokojącym zdarzeniu w domu i zaproponuje rozwiązanie. Pożar? Czujniki dymu od razu go wykryją i uruchomią procedury alarmowe – odcięcie dopływu powietrza, uruchomienie oświetlenia ewakuacyjnego i powiadomienie odpowiednich służb – wszystko to w zaledwie kilka sekund.

Tego typu rozwiązania zadbają również o Twój ulubiony klimat. Temperatura, jakość powietrza, wilgotność – wszystko to możesz kontrolować i ustawiać wedle własnych upodobań. Przeczytałeś gdzieś, że warto obniżyć temperaturę w czasie spania. Proszę bardzo. Pare kliknięć i w mieszkaniu od 22.00 do 5.00 mamy temperaturę 20 stopni. Ale przecież nie wyjdziesz spod kołdry, jak będzie tak zimno. Nie ma problemu, od 5.00 uruchomi się podgrzewanie podłogi, tak żeby Twój poranek był jak najbardziej przyjemny. Twoje małe dziecko zasnęło? To może warto uruchomić nawilżacz, żeby dobrze mu się oddychało. Wszystkie tego typu rozwiązania, pomimo tego, że brzmią jak fantazja, są już w zasięgu ręki i niemalże na każdą kieszeń.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz