Upowszechnienie Internetu spowodowało podniesienie jakości życia, również w naszym domu. Zdalnie sterowane ogrzewanie, automatyczne regulatory przyciemniania światła, domowe stacje pogodowe. Połączenie Wi-Fi stworzyło nowe możliwości, które wprowadzone do codziennego życia, mogą podnieść komfort i wygodę, a jednocześnie pomóc oszczędzać pieniądze i chronić środowisko.
Jedną z najciekawszych innowacji jest technologia IoT, czyli Internet rzeczy (od angielskiego „Internet of things”), która pomaga stworzyć inteligentny, czyli nowoczesny, dom. Wzrost liczby urządzeń oraz rozwój ich możliwości sprawiają, że rozwiązania technologiczne stają się obecne w każdej dziedzinie życia. Dlatego też producenci coraz częściej na etapie projektowania tworzą urządzenia z myślą o połączeniu ich z Internetem lub innymi urządzeniami za pomocą sieci bezprzewodowych, a nie tylko kabli. W ten sposób powstają współczesne telefony, kamery, kaloryfery, czujniki ruchu, zmywarki.
Inteligentny dom oparty jest na automatyzacji i zdalnym sterowaniu – zostaje wyposażony w jednostkę sterującą i urządzenia zdolne do komunikacji z tą jednostką, która wydaje im polecenia poprzez bezprzewodową sieć WiFi. Na przykład inteligentny system ogrzewania wyłącza się, gdy nie ma Cię w domu, a gdy wracasz wita Cię przyjemne ciepło, które aktywowałeś zdalnie przy pomocy telefonu komórkowego na kilka minut przed przyjazdem.
Jedną z największych zalet inteligentnego domu jest bezpieczeństwo zapewnione przez rozwiązania takie jak najnowocześniejsze systemy nadzoru wideo czy zabezpieczenia, które odblokować można wyłącznie za pomocą odcisków palców. Inteligentnymi urządzeniami zarządzać można zdalnie za pośrednictwem aplikacji, nawet gdy nikogo nie ma w domu. Ponieważ koncepcja automatyzacji opiera się na bezprzewodowym internecie, dla pełni bezpieczeństwa warto skorzystać z usługi VPN. Co to jest? Wirtualna sieć prywatna, która poprzez ukrycie adresu IP i lokalizacji, chroni urządzenia mobilne przez atakiem cyberprzestępców. Dlatego też możesz udostępniać urządzeniom swoje prywatne dane, bez obaw, że zostaną one przechwycone przez hakerów.
Automatyzacja domu oznacza oszczędność energii i pieniędzy: systemy, które zarządzają żarówkami i grzejnikami pozwalają znacznie obniżyć miesięczne rachunki. Oznacza to również działanie na rzecz ekorozwoju dzięki oszczędności w nadmiernym zużyciu i marnotrastwie zasobów energii.
Zamiana domu w inteligentny może wydawać się trudna. Istnieje jednak wiele sposobów na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które łatwo wprowadzić na przykład podczas remontu i potraktować jako inwestycję. Na przykład system czujników kontrolujących temperaturę pomieszczeń można wbudować do istniejących ścian, a zmiana tynku to świetna okazja do założenia paneli sterowania oświetleniem.
Ciągły rozwój technologii i systemów sterowania przekłada się również na spadek kosztów. Mimo to, inteligentne rozwiązania wciąż nie są jeszcze tanie – warto jednak traktować je jako inwestycję w perspektywie średnio- i długoterminowej, która nie dość, że zwróci się po kilku latach, to zdecydowanie ułatwi codzienne życie.