Zdjęcie do tekstu - Inteligentny dom

Inteligentny dom

Nowoczesne budownictwo korzysta z wielu ułatwień, które przynoszą domownikom coraz więcej korzyści. Koncepcja inteligentny dom staje się coraz bardziej powszechna. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i modne.

Inteligentny dom

To taki budynek, w którym instalacjami i urządzeniami można sterować. Umożliwia on także programowanie ich funkcjonowania. Przeważnie automatyka takiego pomieszczenia ściśle połączona jest z alarmem. Jeszcze parę lat temu w pełni automatyczny dom stanowił luksus, ponieważ jego wyposażenie kosztowało nawet 100 tys. złotych. Dziś automatyka jest znacznie prostsza w programowaniu i obsłudze, co przyczyniło się do tego, że jest także tańsza.

Funkcjonalne systemy umożliwiają sterowanie różnymi elementami domu, zaczynając od oświetlenia, dostosowania intensywności ogrzewania, a kończąc na urządzeniach elektronicznych. Stosowane powszechnie w budynkach użyteczności publicznej nabierają coraz większego znaczenia również w domach jednorodzinnych.

Komfort życia

Inteligentny dom to komfort życia. Dzięki usprawnieniu pracy różnych urządzeń i instalacji domowych, takich jak oświetlenie (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), żaluzje, rolety zewnętrzne, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, brama wjazdowa, brama garażowana, nawadnianie trawnika, czy różnego rodzaju sprzęty RTV i czujniki oraz niektóre z urządzeń AGD, inteligentne domy zapewniają domownikom większy komfort życia. Dodatkowo, nie należy zapominać o generowanych oszczędnościach, bowiem zmniejszone zostają koszty eksploatacji całego pomieszczenia.

Cały dom sterowany jest na podstawie jednego spójnego systemu, który integruje wszystkie instalacje m.in. elektryczne, oświetleniowe oraz klimatyzacji i ogrzewania. Coraz częściej dołączają do nich nowoczesne okna, którymi również można sterować. Otwierają i zamykają się automatycznie, a do tego wpływają na zwiększenie energooszczędności domu. Okno może zostać tak zaprogramowane, aby zamykało się o określonych porach dnia i nocy lub reagowało np. na spadające krople deszczu.

Inteligentny dom sterowany telefonem

W dobie internetu takim domem możemy sterować również za pomocą sieci, czyli na bieżąco monitorować sytuację i programować według aktualnych potrzeb. Ale nie tylko przeglądarka internetowa daje taką możliwość. O powrocie do domu możemy powiadomić system także przez aplikację na smartfonie.

Wyobraźmy sobie scenariusz kiedy wracamy zmęczeni z pracy i dzięki aplikacji nastawiamy odpowiednią temperaturę ogrzewania, włączamy światło, telewizor i nastawiamy ekspres do kawy. Przychodzimy do mieszkania i tylko odpoczywamy.

Może Cię zainteresować jak wykończyć mieszkanie od dewelopera

Bezpieczeństwo

Inteligentny dom to nie tylko komfort życia, ale także bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy alarmowe podłączone są za pomocą różnego rodzaju czujek rozmieszczonych we wszystkich pomieszczeniach i na zewnątrz domu. Wszystkie podłączone są do centrali, z którą komunikować można się najczęściej za pomocą manipulatora, klawiatury z wyświetlaczem lub panelu dotykowego. Podłączone mogą zostać do nich także czytniki kart i chipów oraz pilot.

Możliwości

Możliwości jest wiele, a inteligentne domy stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie są już tylko przeznaczone dla zamożnych osób. Dziś nie musimy w pełni automatyzować całego mieszkania. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają dostosowanie możliwości inteligentnego domu do zasobów portfela zainteresowanej osoby.

Przeczytaj: Wyciszenie mieszkania – dlaczego jest tak ważne?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz