Zdjęcie do tekstu - Inteligentny dom

Inteligentny dom

Nowoczesne budownictwo korzysta z wielu ułatwień, które przynoszą domownikom coraz więcej korzyści. Koncepcja inteligentny dom staje się coraz bardziej powszechna. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i modne.

Inteligentny dom

To taki budynek, w którym instalacjami i urządzeniami można sterować. Umożliwia on także programowanie ich funkcjonowania. Przeważnie automatyka takiego pomieszczenia ściśle połączona jest z alarmem. Jeszcze parę lat temu w pełni automatyczny dom stanowił luksus, ponieważ jego wyposażenie kosztowało nawet 100 tys. złotych. Dziś automatyka jest znacznie prostsza w programowaniu i obsłudze, co przyczyniło się do tego, że jest także tańsza.

Funkcjonalne systemy umożliwiają sterowanie różnymi elementami domu, zaczynając od oświetlenia, dostosowania intensywności ogrzewania, a kończąc na urządzeniach elektronicznych. Stosowane powszechnie w budynkach użyteczności publicznej nabierają coraz większego znaczenia również w domach jednorodzinnych.

Komfort życia

Inteligentny dom to komfort życia. Dzięki usprawnieniu pracy różnych urządzeń i instalacji domowych, takich jak oświetlenie (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), żaluzje, rolety zewnętrzne, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, brama wjazdowa, brama garażowana, nawadnianie trawnika, czy różnego rodzaju sprzęty RTV i czujniki oraz niektóre z urządzeń AGD, inteligentne domy zapewniają domownikom większy komfort życia. Dodatkowo, nie należy zapominać o generowanych oszczędnościach, bowiem zmniejszone zostają koszty eksploatacji całego pomieszczenia.

Cały dom sterowany jest na podstawie jednego spójnego systemu, który integruje wszystkie instalacje m.in. elektryczne, oświetleniowe oraz klimatyzacji i ogrzewania. Coraz częściej dołączają do nich nowoczesne okna, którymi również można sterować. Otwierają i zamykają się automatycznie, a do tego wpływają na zwiększenie energooszczędności domu. Okno może zostać tak zaprogramowane, aby zamykało się o określonych porach dnia i nocy lub reagowało np. na spadające krople deszczu.

Inteligentny dom sterowany telefonem

W dobie internetu takim domem możemy sterować również za pomocą sieci, czyli na bieżąco monitorować sytuację i programować według aktualnych potrzeb. Ale nie tylko przeglądarka internetowa daje taką możliwość. O powrocie do domu możemy powiadomić system także przez aplikację na smartfonie.

Wyobraźmy sobie scenariusz kiedy wracamy zmęczeni z pracy i dzięki aplikacji nastawiamy odpowiednią temperaturę ogrzewania, włączamy światło, telewizor i nastawiamy ekspres do kawy. Przychodzimy do mieszkania i tylko odpoczywamy.

Może Cię zainteresować oferta nowoczesnych domów na sprzedaż w Katowicach.

Bezpieczeństwo

Inteligentny dom to nie tylko komfort życia, ale także bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy alarmowe podłączone są za pomocą różnego rodzaju czujek rozmieszczonych we wszystkich pomieszczeniach i na zewnątrz domu. Wszystkie podłączone są do centrali, z którą komunikować można się najczęściej za pomocą manipulatora, klawiatury z wyświetlaczem lub panelu dotykowego. Podłączone mogą zostać do nich także czytniki kart i chipów oraz pilot.

Możliwości

Możliwości jest wiele, a inteligentne domy stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie są już tylko przeznaczone dla zamożnych osób. Dziś nie musimy w pełni automatyzować całego mieszkania. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają dostosowanie możliwości inteligentnego domu do zasobów portfela zainteresowanej osoby.

Przeczytaj: Wyciszenie mieszkania – dlaczego jest tak ważne?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *