Zdjęcie do tekstu - Izolacja a aranżacje

Izolacja a aranżacje

Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na nasze życie, ale również na wnętrza naszych domów. Blisko co piąty Polak ze względu na konieczność izolacji musiał wprowadzić zmiany w aranżacji swojej najbliższej przestrzeni.

O tym, co izolacja zmieniła w polskich domach pisze firma wnętrzarska VOX w nowym raporcie pt. “Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji”. Jak wynika z przeprowadzonego badania, ze względu na konieczność pozostania w domu blisko 20% Polaków musiało wprowadzić w swoich czterech kątach zmiany, by lepiej dopasować go do nowej sytuacji.

Izolacja – zmiany wystroju

Koronawirus nie wprowadził jednak rewolucji w naszych wnętrzach. W większości przypadków zmiany kończyły się jedynie na niewielkich modyfikacjach, takich jak zmianie ustawienia mebli czy zakupie pojedynczych nowych elementów wyposażenia. Tylko 3% badanych twierdzi, że w związku z izolacją musiało w znacznym stopniu zmienić aranżację swojego domu lub mieszkania. Wszystko po to, by lepiej przystosować go do pracy zdalnej lub stworzyć dzieciom odpowiednie warunki do codziennej nauki.

Wśród osób, które ze względu na izolację zmieniły coś w swoich domach, 44% twierdzi, że wprowadzone modyfikacje mają jedynie tymczasowy charakter. Mimo to dla blisko co drugiej wiązały się one z nadprogramowymi wydatkami, które w odczuwalny sposób obciążyły domowy budżet.

Aż 56% Polaków twierdzi, że ich domy w ogóle nie zmieniły się podczas izolacji. Choć 1 na 4 osoby przyznaje, że w ostatnich tygodniach ma już trochę dość swojego domu, pandemia wyraźnie pokazuje, jak mocno jesteśmy przywiązani do swoich czterech kątów. Wśród osób, które swoje samopoczucie podczas pandemii oceniają jako dobre lub bardzo dobre, blisko co druga twierdzi, że łatwiej znosi izolację, bo lubi swój dom i z przyjemnością spędza w nim czas.

Polacy słyną z pragmatycznego podejścia: urządzają się na lata, dobrze znają swoje potrzeby i cenią wielofunkcyjność. Myślę, że to właśnie dlatego niezależnie od sytuacji jesteśmy zadowoleni z tego, co mamy w domu – komentuje wyniki badania Dominika Olszyna z WP Dom.

Jak pokazuje raport VOX, nie mamy trudności z dopasowaniem naszych wnętrz do zdalnej pracy i nauki. Swoje kąciki do pracy z reguły oceniamy jako wygodne (47% odpowiedzi pracujących zdalnie) i funkcjonalne (49%), a blisko 9 na 10 rodziców twierdzi, że ich dzieci mają komplet niezbędnych mebli i sprzętów, by komfortowo uczyć się w domu.

Może Cię zainteresować: Gdańska (Pepper House) – co warto wiedzieć o inwestycji?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz