Zdjęcie do tekstu - Jak dobrać korner do szafki rogowej?

Jak dobrać korner do szafki rogowej?

Planując dolne  szafki narożne często zapominamy, że do wyboru mamy dwa warianty tego mebla. Każdy z nich oferuje nieco inne możliwości, jednak wnętrza obu są równie trudno dostępne. Jakie akcesoria wybrać do obu typów narożników, by w pełni wykorzystać ich przestrzeń i ułatwić sobie pracę w kuchni? Jaki korner wybrać?

Projektując kuchnię dążymy do tego, by była maksymalnie funkcjonalna i ergonomiczna. Dzięki temu praca w niej np. przygotowywanie posiłków jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Typ układu wyznacza ustawienie urządzeń AGD i mebli. Mogą one utworzyć linie w kształcie liter: I, II, L, U i G. Architekci wnętrz są zgodni, że najwygodniejsze są trzy ostatnie. Gwarantują bowiem optymalne wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie zapewniają niewielkie odległości jakie musimy pokonywać podczas gotowania. W tych układach wszystko mamy pod ręką. Jest tylko jedno ale…

Zabudowy L, U i G zawierają co najmniej jedną dolną szafkę narożną. To najpojemniejszy, ale i najtrudniejszy do zagospodarowania mebel w kuchni. Wąskie drzwi poważnie ograniczają dostęp do zawartości, co w przypadku zastosowania tradycyjnej półki oznacza konieczność przestawiania wielu produktów w poszukiwaniu tych potrzebnych w danej chwili. Rozwiązaniem, które w zasadzie likwiduje problem dostępności są akcesoria meblowe. Tylko jakie systemy wybrać do jakiej szafki?

Może Cię zainteresować również: elektronika w łazience – zbędny luksus czy rozwiązanie na miarę naszych czasów?

Korner – ważny element szaf

Dolne szafki narożne podzielić można na dwa rodzaje – tzw. proste mające kształt prostokąta i tzw. diagonalne, w których dwa narożne boki mają taki sam wymiar (zazwyczaj 90 cm). Te ostatnie występują w kształcie kwadratu ze ściętym rogiem lub litery L, w którym stosuje się dwa oddzielne fronty lub jeden front łączony połączony odpowiednimi zawiasami.

To na jaki rodzaj szafki się zdecydujemy wynika ze specyfiki pomieszczenia i naszych preferencji. Musimy bowiem pamiętać, że o ile w przypadku narożników prostych możemy zastosować standardowy blat o szerokości 60 cm, to już w przypadku narożnika L – kupić musimy blat szerszy, co niekiedy bywa problematyczne. Z drugiej strony, jeśli chcemy zainstalować w narożniku zlewozmywak lub płytę – wygodniej nam będzie z tą drugą opcją.

Przeczytaj także: Q&A Filipiny, czyli najczęściej zadawane pytania

Korner – jaki wybrać?

Niezależnie od rodzaju narożnika, aby ułatwić sobie korzystanie z niego warto zdecydować się na zamocowanie odpowiednich akcesoriów meblowych. No właśnie – odpowiednich – czyli jakich? To zależy od wariantu samego naroża.

W szafkach rogowych diagonalnych najłatwiej jest zastosować półki obrotowe. To dwie ażurowe lub wykonane z płyty półki zamocowane na położonym centralnie drążku. Są one dostępne w kilku kształtach – pełnego koła, ¾ koła i półkola, dzięki czemu możemy je dopasować do rodzaju naroża.

Zastanawiasz się, jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz