W Polsce cena za prąd w stosunku do zarobków należy do największych w Europie. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy, że są sposoby, które nie obniżając standardu życia pozwalają zaoszczędzić na prądzie nawet 1000 złotych rocznie. Często wystarczy jedynie zmiana kilku nawyków i wymiana energochłonnych urządzeń.
W przeciętnym gospodarstwie domowym najwięcej energii, bo aż 70% pochłania ogrzewanie pomieszczeń, 13% przeznaczane jest na podgrzanie wody, a 9% na przygotowanie posiłków. Najmniej natomiast, około 8%, zużywamy na oświetlenie oraz urządzenia elektryczne, takie jak sprzęt RTV, AGD, komputery czy ładowarki elektryczne.
Jak oszczędzać energię elektryczną? Zwróć uwagę na ogrzewanie
Najwięcej energii w naszym domu pobierają elektryczne grzejniki oraz podgrzewacze wody. Jeśli posiadamy takie urządzenia warto zastanowić się nad zastosowaniem tańszych w eksploatacji jak np. kotły paliwowe na drewno czy biomasę, pompę ciepła lub kolektory słoneczne.
Jak to się dzieje? To właśnie okna są źródłem ogromnej utraty ciepła w pomieszczeniach, a nowoczesne rozwiązania potrafią podgrzewać wpływające do wentylacji powietrze, wykorzystując przy tym energię z ogniw słonecznych. Całość jest sterowana automatycznie przez czujniki znajdujące się w domu. Poza tym, okna te posiadają efektywną izolację termiczną, regulowane otwory wlotu do kontroli ilości powietrza, ramy z podwójnymi szybami, filtry powietrza oraz zintegrowane układy elektroniczne i do komunikacji bezprzewodowej pomiędzy czujnikami pokojowymi i oknami.
Urządzenia – jak oszczędzać energię elektryczną?
Największymi pożeraczami prądu w mieszkaniu są urządzenia o dużych mocach znamionowych, czyli pralka, zmywarka, czajnik elektryczny, odkurzacz, suszarka do włosów oraz kuchenka mikrofalowa. Tutaj warto zainwestować w sprzęt o wyższej klasie energetycznej, ponieważ w efekcie końcowym jest on tańszy w eksploatacji.
Jednym ze sposobów na skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej jest dobór właściwego oświetlenia. Odpowiednio dobrane zapewnia komfort i pozwala cieszyć się wyjątkowym klimatem wnętrza, które z reguły służy odpoczynkowi oraz błogiemu relaksowi. Właściwe oświetlenie ma także bezpośredni wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, dlatego powinno być jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego.
Bardzo ważne jest także rozsądne korzystanie z tych urządzeń. Dla przykładu nierozważne korzystanie z pralki może kosztować nas około 80 -100 złotych rocznie, jeśli nie wszystkie wsady są maksymalnie uzupełnione i trzeba wykonać kolejne niepotrzebne pranie. Podobnie jest także ze zmywarką przy częstym używaniu programu namaczania i niecałkowitemu wypełnianiu jej naczyniami. Dobrze używając natomiast płyty indukcyjnej (jeśli gotujemy pod przykryciem nie używając maksymalnej mocy palnika) możemy zaoszczędzić około 50 złotych rocznie.
Złe nawyki
Jak oszczędzać energię elektryczną? Bardzo dużo prądu tracimy także przez złe nawyki. Do tego typu praktyk można zaliczyć wychodzenie z pokoju na czas dłuższy niż 15 minut oraz nie wyłączanie światła. Typowa żarówka używana w mieszkaniach o mocy 60W zapalona codziennie przez 15 minut jeśli nie ma nikogo w pomieszczeniu, w skali roku może kosztować nas około 4 złotych. Licząc, że w domu mamy więcej takich żarówek używanych przez dłuższy czas, to taki koszt może być wyższy nawet kilkakrotnie. Bardzo ważne jest także wymienienie wszystkich żarówek w mieszkaniu na energooszczędne.
Świadomość
Proces oszczędzania energii elektrycznej w mieszkaniu to przede wszystkim świadome korzystanie z urządzeń dostosowane do aktualnego zapotrzebowania. Chcąc ograniczyć rachunki za prąd warto przejrzeć dokładnie wszystkie urządzenia w domu pod kątem ich mocy znamionowej. Informacje o niej możemy odszukać na wszystkich etykietach naszych sprzętów. Dodatkowo, pamiętajmy także o takich prozaicznych rzeczach jak wyłączanie światła, czy nie pozostawianie urządzeń, np. telewizora w trybie stand-by. To nie tylko oszczędza energię, ale także chroni środowisko.