Jak powiększyć optycznie przedpokój?

W większości mieszkań przedpokój należy do niewielkich rozmiarów pomieszczenia. Najczęściej są to wąskie, ciemne przestrzenie, które wymagają umiejętnego zaprojektowania, a także zaaranżowania. Mały korytarz w domu, czy w mieszkaniu sprawia, że często rezygnujemy z ciekawej aranżacji w pomieszczeniu. Większość z nas uważa, że urządzenie tak niewielkiej przestrzeni jest niemal niemożliwa. Tymczasem istnieje kilka sposobów na optyczne powiększenie małego korytarza. Jak gustownie urządzić mały przedsionek? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej.

Lustra – im więcej, tym lepiej!

Lustra mogą optycznie powiększyć niemal każde wnętrze. Przede wszystkim są w stanie skorygować jego kształt i sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze i przestronniejsze – a tego pragną wszyscy posiadacze własnego mieszkania. Lustro to nie tylko element dekoracyjny w korytarzu, ale i funkcjonalne wyposażenie domu. W małym przedsionku wrażenie dodatkowej przestrzeni można stworzyć za pomocą umieszczenia lustra na jednej ze ścian. Warto jednak pamiętać o tym, bym umiejscowić je w odpowiednim miejscu tak, aby odbijało światło. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i długie – zakończone drzwiami za ścianą, warto w tym miejscu ulokować lustro. Gładka tafla na całej powierzchni, sprawi, że przedpokój zyska na dodatkowym metrażu. Dobrym rozwiązaniem będzie również montaż szafy z lustrzanymi drzwiami. 

Postaw na jasne kolory

Jasne kolory optycznie powiększają, a przede wszystkim rozświetlają przestrzeń. Mały przedpokój wymaga zastosowania jasnych i delikatnych barw. Zdecydowanie będą one odbijać światło i nadadzą mu przestronności. Większość osób, stawia w takim przypadku na niezawodną biel- niestety w małym korytarzu, nie sprawdzi się tak dobrze.  Warto uwzględnić to, że przedpokój jest jednym z najbardziej narażonych na zabrudzenia miejsc w mieszkaniu. W tym wypadku można zainwestować w farby zmywalne oraz takie, które będą odporne na szorowanie. Odpowiednio dobrana kolorystyka ścian – będzie kluczem do przestronnego i funkcjonalnego przedsionka. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju odcienie beżu, kości słoniowej, czy jasne szarości. Dla bardziej kreatywnych osób idealnym rozwiązaniem na urozmaicenie aranżacji, będzie fototapeta. Dużą zaletą jest przede wszystkim niska cena, oraz to, że takim rozwiązaniem można śmiało zastąpić zwykłą tapetę. Jeśli chodzi o wzory to  pionowe –  optycznie podwyższą niskie wnętrze, a poziome z kolei dadzą efekt oddalenia od siebie ścian m.in. w wąskim przedpokoju. 

Dekoracja przedpokoju 

Wbrew pozorom przedpokój, stwarza wiele możliwości na aranżację. Na jednolitych ścianach, świetnie sprawdzą się obrazy, fotografie, grafiki, czy plakaty w ozdobnych ramach.  Dodatki w jasnym pomieszczeniu powinny kontrastować i być w jednym zdecydowanym kolorze. Bardzo ważną kwestią jest również oświetlenie. Tak jak w przypadku lustra- stanowi dodatkowy element dekoracyjny, jak i również oświetla pomieszczenie. W tym wypadku warto zdecydować się na więcej źródeł światła- nie ograniczać się do jednego. Mały przedpokój pokocha światło punktowe, które przede wszystkim tworzy przyjemną i ciepłą atmosferę we wnętrzach.  

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz