Reklama i chwytliwe hasła to jedno, a nasza czujność to drugie. Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Wbrew pozorom, to nie jest trudne. W tym artykule sprawdzisz, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera.
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
Sprawdzenie informacji o deweloperze w KRS jest czynnością fundamentalną. Aby ocenić, czy mamy do czynienia z rzetelnym podmiotem działającym na rynku budowlanym, wystarczy znaleźć go w serwisie KRS. Konkretnego dewelopera możemy odnaleźć poprzez podanie nazwy firmy lub przez podanie jednego z numerów: NIP, REGON lub KRS.
Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB)
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Certyfikaty świadczące o rzetelności deweloperów, są przyznawane przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Firmy przedkładają dokumenty, które są weryfikowane. Na podstawie ich oceny, Związek przyznaje Certyfikat.
Jego ważność wygasa po dwóch latach. Po tym czasie, firmy ponownie starające się o jego przyznanie, dokumentują swoją sytuację finansową. Przed upływem tego okresu, PZPB może odebrać Certyfikat, jeśli m.in. firma ogłosiła upadłość lub jest w likwidacji.
Zerknij również na kredyt dla singla – na jakich warunkach?
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD)
Polski Związek Firm Deweloperskich przygląda się działalności deweloperów, kładąc szczególny nacisk na budowanie pozytywnego wizerunku całej branży. Dużą wagę przykłada do przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk. Należy do niego 110 deweloperów, którzy stanowią ok. 40% podmiotów działających na polskim rynku nieruchomości.
Krajowy Rejestr Długów (KRD)
Kolejną instytucją, która może pomóc nam w sprawdzeniu dewelopera, jest Krajowy Rejestr Długów. Dzięki niemu mamy stały dostęp do bazy podmiotów, które zalegają z płatnościami. Poprzez możliwość sprawdzania i monitorowania firm, KRD umożliwia sprawdzenie kondycji finansowej firm, z którymi zamierzamy współpracować. Takie informacje są oczywiście bezcenne i chronią nas przed nawiązaniem współpracy z podmiotami, które utraciły płynność finansową i są nierzetelnymi płatnikami.
UOKiK
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Wątpliwości pomoże też rozwiać raport UOKiK, który powstał na podstawie analizy ponad tysiąca wzorców umów sprzedaży nieruchomości. Wykazano w nim liczne uchybienia w postaci zapisów niezgodnych z prawem. Wskazano także na stosowanie nieuczciwych praktyk na szeroką skalę. Raport zawiera wykaz nierzetelnych deweloperów.
Kondycja finansowa
Wiele spółek deweloperskich jest notowanych na giełdzie. Firmy te mają obowiązek publikowania raportów okresowych. Raporty kwartalne, półroczne czy roczne zawierają niezwykle ważne dane, które pozwolą nam zapoznać się z aktualną kondycją finansową firmy.
Informacje o zrealizowanych inwestycjach
Warto poszukać informacji na temat inwestycji już zrealizowanych. Prześledzić wątki na forach. Jeśli mieszkańcy skarżą się na zakup mieszkania w danej inwestycji lub problemy z formalnościami itd. to ważny sygnał. Im więcej będziemy wiedzieć o działaniach dewelopera, tym lepiej będziemy wystrzegali się tych nieuczciwych.