Nieszczelne okna, odrapane ściany czy meble rodem z PRL-u – to zaledwie początek listy “grzechów głównych” popełnianych przez właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem. Im więcej niedociągnięć, tym mniejsze szanse na większe przychody z tytułu wynajmu. Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?
Mieszkanie pod wynajem
W Internecie, na licznych portalach ogłoszeniowych możemy zapoznać się z bogatą ofertą mieszkań na wynajem. Co zrobić, aby mieszkanie pod wynajem cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najemców? Aby nie stracić, a zyskać należy dokładniej przyjrzeć się wszelkim mankamentom. W pierwszej kolejności należy dokonać wszystkich niezbędnych napraw technicznych, zadbać o odpowiednie wykończenie i wyposażenie wnętrza. Nie należy przy tym zapominać o generalnych porządkach – czyste mieszkania przyciągają, brudne odstraszają. Poniżej kilka kroków, których wykonanie przybliży nas do szybkiego znalezienia lokatora.
Sprawdź – mieszkania do wynajęcia na Gethome na warszawskim śródmieściu.
Dla kogo mieszkanie pod wynajem?
Przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek remoncie należy przemyśleć – do kogo ofertę wynajmu chcemy adresować? Istotne jest czy w roli przyszłych najemców widzimy: studentów, rodziny z dziećmi czy dobrze zarabiającą, kadrę kierowniczą. Każda z wymienionych grup będzie zgłaszała inne zapotrzebowanie na wnętrze. Największej funkcjonalności będzie wymagała rodzina z dziećmi a największej wygody i luksusu – ludzie na wysokich stanowiskach. Trzeba także pamiętać, że wpływ na wynajem mieszkania będzie miała lokalizacja oraz budynek, w którym mieszkanie się znajduje. Ludzie zamożni będą poszukiwać mieszkań w modnych lokalizacjach. Raczej wybiorą apartamentowiec, niż mieszkanie w kamienicy. Zatem nie trzeba przesadnie podnosić standardu. Jeśli ten etap, a więc określenie typu najemcy, mamy już za sobą, możemy przystąpić do dalszych kroków metamorfozy.
Istotną sprawą dla każdego inwestora, jak również dla osoby, która myśli o zainwestowaniu w mieszkanie na wynajem jest to, żeby mieszkanie na siebie zarabiało, tzn. było wynajmowane przez długi czas. Aby tak się stało, powinno być spełnionych kilka warunków, które pozwolą na uzyskanie jak największego zysku. O tym, jak uniknąć pustostanów w wynajmowanych lokalach przeczytasz tutaj: https://gethome.pl/blog/jak-uniknac-pustostanow-w-wynajmowanych-lokalach/.
Stan techniczny
Mieszkanie pod wynajem choćby było najpiękniejsze, musi być przede wszystkim bezpieczne, by zapewnić mieszkańcom sprawne funkcjonowanie na co dzień. Nikt przecież nie chce mieszkać w miejscu, gdzie woda kapie z rur, czy ciągle wywala korki. Podstawą jest więc sprawdzenie instalacji: elektrycznych, gazowych i wodnych. Jeśli cokolwiek wymaga naprawy nie trzeba się wahać i usunąć usterkę samemu lub wezwać fachowca. Unikniemy w ten sposób większych szkód, jakie mogą wiązać się z niejedną awarią. Warto również zadbać o dobrą izolację akustyczną – w końcu przestrzeganie ciszy nocnej to obowiązek każdego przyszłego lokatora.
Estetyka wykończenia
Dobre wykończenie wnętrza to podstawa. Jeśli łazienkowe płytki przypominają minioną epokę, a podłoga w pokoju skrzypi ze starości – to czerwone światło dla remontu. Nikt przecież nie chce zamieszkać w mieszkaniu, które będzie obskurne. By co roku, czy co dwa lata nie inwestować w to samo, warto wybrać porządniejsze materiały wykończeniowe. Nie muszą one pochodzić z górnej sklepowej półki, ale chociażby ze środkowej, a nie najniższej. Oszczędzanie nawet na płytkach czy farbach również może okazać się niekorzystne. Płytki o zbyt niskiej klasie ścieralności szybko się wytrą, a tańsza farba nie umożliwi ścierania plam. W efekcie końcowym będziemy mieli nieestetyczną podłogę i poplamione ściany. Czy warto przed kolejnym wynajmem znów robić remont?
Przeczytaj: wynajem mieszkania – co musisz o nim wiedzieć według Gethome.pl?
Kolory i meble
Można by rzec, że zarówno kolory, jak i meble powinny być jak najbardziej uniwersalne. Ściany nie muszą być białe, ale warto pamiętać, że jasne barwy dają większe możliwości aranżacji wnętrza do indywidualnych potrzeb i optycznie, zawsze powiększają dostępną powierzchnię. Modna do niedawna wyrazista i soczysta kolorystyka powinna więc ustąpić miejsca barwom stonowanym. Meble powinny być jak najbardziej funkcjonalne i w miarę możliwości nowoczesne. Nie muszą to być produkty designerskie, które wymagają dużych nakładów finansowych. Wystarczy, że będą zadbane i w miarę pojemne.
Wyposażenie
Sprzęt codziennego użytku ma niebagatelne znaczenie przy wynajmie. Najlepiej, aby właściciel zapewnił wszelkie niezbędne urządzenia takie jak: pralka, lodówka, odkurzacz, a nawet żelazko. Zazwyczaj lokatorzy chcą wynajmować mieszkania kompleksowe, czyli kompletnie wyposażone. Nie każdego bowiem stać, aby wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania, kupić np. lodówkę i pralkę.
Przeczytaj: umowa przedwstępna – co powinna zawierać?