Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl industrialny jest jednym z najmodniejszych stylów aranżacyjnych. Zapoczątkował on już w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy artyści,  chcąc zagospodarować przestrzeń starych fabryk, szybko znaleźli sposób – tym samym tworząc nowy kierunek w architekturze wnętrz. W ciągu ostatnich lat stał się jednym z bardziej popularnych stylów. Jest on wyznacznikiem luksusu, wolności i nowoczesności, dlatego większość osób coraz chętniej decyduje się na zastosowanie go również we własnych wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w dobrym stylu? Podpowiadamy. 

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Jest to styl, który wzoruje się przede wszystkim na starych przestrzeniach m.in. fabryk, czy szwalni. To nurt, który łączy w sobie wszystkie najlepsze aspekty starego budownictwa z nowoczesną elegancją. Styl industrialny to przede wszystkim duże, przestronne okna – najlepiej surowe i bez żadnych zdobień, wysokie sufity oraz dobre oświetlenie. Sprawdzą się tutaj świetnie lampy metalowe lub szklane o czarnym zabarwieniu. Jeśli chodzi o kolorystykę – jest ona raczej stonowana, pełna neutralnych odcieni głównie szarego oraz brązu. W industrialnych wnętrzach dominują cegły, surowe mury oraz beton. Ważne jest to, aby pomyśleć o tym już na etapie projektowania mieszkania. Mieszkania w stylu industrialnym powinny charakteryzować się otwartym układem pomieszczeń. Takiego typu wnętrza powinny być przestronne i funkcjonalne. Dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja m.in. ze ścianek działowych i stworzenie układu typu studio. Warto zwrócić również uwagę na sufit, który powinien być odpowiednio wysoki. W ten sposób przestrzeń może być wykorzystana do ciekawej aranżacji np. oświetlenia, poprzez zastosowanie designerskich lamp. 

Meble w stylu industrialnym

Meble industrialne nazywane są także meblami loftowymi. Obecnie cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród architektów, jak i mieszkańców. W takich wnętrzach króluje minimalizm, dlatego należałoby ograniczyć ilość wyposażenia. Wybierając meble do wnętrza urządzonego w tym nurcie – warto zwrócić uwagę, przede wszystkim na to z czego są wykonane. Najpopularniejszymi materiałami są: metal, szkło, beton, a także stare drewno.

Warto postawić na niestandardowe formy np. geometryczne bądź elementy w stylu pop-art. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie starego wyposażenia, które można zakupić m.in. na targach staroci. Ponadto do jednej z głównych ich zalet należy stosunkowo niska cena.

Dodatki – im mniej tym lepiej

Aranżując industrialne wnętrza, nie można zapominać o dodatkach. To one tworzą cały wystrój. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością. W tym przypadku sprawdzi się zasada im mniej tym lepiej! Styl industrialny cechuje się prostotą, minimalizmem i stonowanymi kolorami. Przy wyborze dekoracji, można postawić na bardziej niekonwencjonalne schematy. Jednak, by pozostać w tym samym klimacie, warto użyć akcentów, które są wykonane z tych samych materiałów jak np. metal, czy szkło. Do jednych z najbardziej popularnych dodatków należą lampy loftowe, które są niezwykle funkcjonalne przez to, że oświetlają mieszkanie, a także są ciekawym elementem aranżacyjnym. Charakterystycznymi dekoracjami są również przedmioty vintage, eleganckie świeczniki, czy minimalistyczne obrazy. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *