Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl industrialny jest jednym z najmodniejszych stylów aranżacyjnych. Zapoczątkował on już w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy artyści,  chcąc zagospodarować przestrzeń starych fabryk, szybko znaleźli sposób – tym samym tworząc nowy kierunek w architekturze wnętrz. W ciągu ostatnich lat stał się jednym z bardziej popularnych stylów. Jest on wyznacznikiem luksusu, wolności i nowoczesności, dlatego większość osób coraz chętniej decyduje się na zastosowanie go również we własnych wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w dobrym stylu? Podpowiadamy. 

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Jest to styl, który wzoruje się przede wszystkim na starych przestrzeniach m.in. fabryk, czy szwalni. To nurt, który łączy w sobie wszystkie najlepsze aspekty starego budownictwa z nowoczesną elegancją. Styl industrialny to przede wszystkim duże, przestronne okna – najlepiej surowe i bez żadnych zdobień, wysokie sufity oraz dobre oświetlenie. Sprawdzą się tutaj świetnie lampy metalowe lub szklane o czarnym zabarwieniu. Jeśli chodzi o kolorystykę – jest ona raczej stonowana, pełna neutralnych odcieni głównie szarego oraz brązu. W industrialnych wnętrzach dominują cegły, surowe mury oraz beton. Ważne jest to, aby pomyśleć o tym już na etapie projektowania mieszkania. Mieszkania w stylu industrialnym powinny charakteryzować się otwartym układem pomieszczeń. Takiego typu wnętrza powinny być przestronne i funkcjonalne. Dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja m.in. ze ścianek działowych i stworzenie układu typu studio. Warto zwrócić również uwagę na sufit, który powinien być odpowiednio wysoki. W ten sposób przestrzeń może być wykorzystana do ciekawej aranżacji np. oświetlenia, poprzez zastosowanie designerskich lamp. 

Meble w stylu industrialnym

Meble industrialne nazywane są także meblami loftowymi. Obecnie cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród architektów, jak i mieszkańców. W takich wnętrzach króluje minimalizm, dlatego należałoby ograniczyć ilość wyposażenia. Wybierając meble do wnętrza urządzonego w tym nurcie – warto zwrócić uwagę, przede wszystkim na to z czego są wykonane. Najpopularniejszymi materiałami są: metal, szkło, beton, a także stare drewno.

Warto postawić na niestandardowe formy np. geometryczne bądź elementy w stylu pop-art. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie starego wyposażenia, które można zakupić m.in. na targach staroci. Ponadto do jednej z głównych ich zalet należy stosunkowo niska cena.

Dodatki – im mniej tym lepiej

Aranżując industrialne wnętrza, nie można zapominać o dodatkach. To one tworzą cały wystrój. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością. W tym przypadku sprawdzi się zasada im mniej tym lepiej! Styl industrialny cechuje się prostotą, minimalizmem i stonowanymi kolorami. Przy wyborze dekoracji, można postawić na bardziej niekonwencjonalne schematy. Jednak, by pozostać w tym samym klimacie, warto użyć akcentów, które są wykonane z tych samych materiałów jak np. metal, czy szkło. Do jednych z najbardziej popularnych dodatków należą lampy loftowe, które są niezwykle funkcjonalne przez to, że oświetlają mieszkanie, a także są ciekawym elementem aranżacyjnym. Charakterystycznymi dekoracjami są również przedmioty vintage, eleganckie świeczniki, czy minimalistyczne obrazy. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz