Wybór dewelopera ma kluczowe znaczenie przy zakupie mieszkania. Wpływa nie tylko na jakość i standard sprzedawanych lokali. To właśnie od niego w bardzo dużym stopniu zależy powodzenie zakupu i późniejsza satysfakcja po otrzymaniu kluczy do domu. Dobra firma zapewnia również fachowość obsługi. Tylko poprzez wybór sprawdzonego i zaufanego dewelopera możemy zapewnić sobie spokój podczas, i tak trudnego dla wielu osób procesu. W skrajnych sytuacjach można stracić nie tylko nieruchomość, ale i bardzo dużo pieniędzy.
Wiarygodny deweloper
Szczególną rolę deweloper odgrywa gdy chcemy zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Jest on stroną transakcji, która kalkuluje jej przedmiot, szacuje cenę sprzedaży (czyli swój zysk) oraz wybiera wykonawców. Na samym końcu stanowi podmiot, który rozliczany jest ze wszystkich zapisów umowy podpisanej z nabywcą.
Dlatego też, gdy podejmiemy już decyzję o lokalizacji, cenie, wyglądzie i metrażu warto sprawdzić firmę od której chcemy kupić mieszkanie. Po pierwsze należy zweryfikować wiarygodność i rzetelność wybranego dewelopera. Może pomóc w tym sprawdzenie czy jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Przedsiębiorstwa, które znajdują się w PZFD muszą spełniać standardy branżowe, które zawarte są w Kodeksie Dobrych Praktyk, czyli posiadać odpowiednią historię inwestycyjną, referencje oraz stabilną kondycję finansową. Oczywiście jeśli deweloper nie znajduje się w gronie PZFD nie należy go od razu skreślać. Jeśli sprawdziliśmy jego poprzednie realizacje i rekomendacje, jak najbardziej może być godny zaufania.
Szukasz sprawdzonego dewelopera? W wyborze właściwej oferty pomoże Ci Reals Nieruchomości – agencja ciesząca się dużym zaufaniem w branży.
Gdzie sprawdzić?
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące danego dewelopera znajdują się w prospektach informacyjnych. Niewątpliwe jednak warto sprawdzić te dane w niezależnych źródłach jak np. KRS, w którym można zweryfikować sprawozdania finansowe, czy firma jest stabilna i nie zalega w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym z podatkami, czy nie widnieje w jednym z biur informacji gospodarczej jako niesolidne przedsiębiorstwo oraz czy nie ciąży na niej komornik i nie grozi jej upadłość. Można również sprawdzić czy nie wpłynęły do sądu żadne wnioski, które podważyłyby wiarygodność dewelopera. Trzeba jednak pamiętać, że aby zdobyć takie informacje musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak potrzebujemy tych danych można również poprosić o płatną pomoc wywiadownię gospodarczą.
PZP
Bardzo dobrym krokiem, który daje pewność podczas zakupu mieszkania jest również sprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego. Pozwala to uniknąć sytuacji, kiedy w spokojnej, zielonej okolicy za jakiś czas powstanie wielkie centrum handlowe bądź trasa szybkiego ruchu.
Bank
Jest to kolejny aspekt, który warto sprawdzić. Wprawdzie nie zależy od niego czy deweloper zbankrutuje, ale znacznie ułatwia załatwianie wszelkich formalności w procesie kredytowania danej nieruchomości.
Nagrody
Jeśli deweloper nad którego inwestycją się zastanawiamy otrzymał prestiżowe nagrody, jest to sygnał, że możemy mu zaufać. Są nimi np. Deweloper Roku X czy Przyjazny Deweloper. W przypadku nagród trzeba jednak koniecznie przeczytać na jakich warunkach są one przyznawane.
Można również zweryfikować czy inwestor posiada „Certyfikat dewelopera”. Jest on przyznawany jedynie firmom, które mają ugruntowaną pozycję na rynku, dobrą sytuację ekonomiczną oraz zapewniają gwarancję finansową dla swoich nabywców.
Internet – kopalnia wiedzy
Internet ma to do siebie, że częściej znajdziemy w nim negatywne, niż pozytywne opinie. Mimo to warto sprawdzić. Klienci na forach internetowych i branżowych opiszą nieporadne działania dewelopera, wpadki, niedociągnięcia, a także stosunek do nabywcy mieszkania. Lepszym i bardziej wiarygodnym rozwiązaniem jest natomiast dotarcie do mieszkańców i próba porozmawiania. Warto natomiast przysłuchać się kilku opiniom i radom, nie tylko polegać na jednej, może przypadkowej.
Internet sprawdza się natomiast jeśli wchodzimy stronę danego inwestora. Ona może nam o nim wiele powiedzieć. Na stronie oprócz zdjęć i podstawowych informacji o nieruchomości powinien się znaleźć także opis techniczny obiektu, czyli m.in. stosowane technologie i materiały budowlane, historia dewelopera oraz dane kontaktowe, w których znajdzie się również adres do siedziby. Warto także przedzwonić na infolinię i zobaczyć jak działa obsługa klienta.
Gdy tak zweryfikujemy dewelopera możemy być pewni, że dokonaliśmy właściwego wyboru.
Przeczytaj również inny nasz artykuł: Rynek deweloperski – prognozy.