zdjęcie do tekstu - Jak zadbać o ogród jesienią?

Jak zadbać o ogród jesienią?

Ogród jest miejscem, gdzie latem spędzamy dużo czasu i zależy nam na tym, aby był piękny i zadbany. Dlatego po zakończeniu sezonu powinniśmy poświęcić mu trochę uwagi aby przetrwał bezpiecznie zimę i w pełnej szacie powitał nas wiosną. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie jesienią?

Porządki na trawniku

Jak zadbać o ogród? Jesienią nadal kosimy trawnik, ale robimy to rzadziej i wyżej niż latem. Ostatecznie przed nadejściem zimy, źdźbła powinny zostać przycięte na wysokość ok. 5 cm. Systematycznie usuwamy z trawnika uschnięte liście – możemy je zagrabić, ale ekonomiczniej i szybciej będzie użyć do tego odkurzacza z dmuchawą. Jeżeli jesień zapowiada się sucha, nadal podlewamy trawę tak długo, jak będzie ona rosnąć. Nie musimy jednak robić tego tak często i obficie jak w miesiącach letnich. We wrześniu po raz ostatni odżywiamy trawnik – nawóz powinien zawierać potas i fosfor, które pozwolą trawie zregenerować się po lecie i zapewnią odporność na przymrozki i choroby.

Zadbane rośliny

Jesień to odpowiednia pora, żeby przyciąć drzewa, krzewy i rośliny pnące. Sprawi to, że na wiosnę ładnie się rozkrzewią i obficie zakwitną. Jest to także dobry moment, aby posadzić rośliny cebulowe, takie jak tulipany, hiacynty, krokusy, czy narcyzy. Dobrze będzie także namoczyć je w preparacie grzybobójczym – dzięki temu zabezpieczymy je przed chorobami. Do końca września warto wykonać zaplanowane przesadzenia krzewów iglastych – nie będą one już narażone na upały i susze. Rośliny jednoroczne usuwamy z rabat, a wieloletnie przycinamy pozbywając się części zajętych przez choroby. Nie zapominajmy o podlewaniu, szczególnie roślin zimozielonych – muszą one zgromadzić wodę w tkankach aby przetrwać okres zimowy.

Sprawdź również kalendarz ogrodnika.

Oczyszczone oczko wodne

Jeżeli mamy w ogrodzie stawik, przed zimą przeprowadzamy gruntowne czyszczenie – usuwamy liście i uschnięte rośliny, a także resztki materii organicznej z dna zbiornika. Z oczek płytszych niż 1 m odławiamy ryby i rośliny wrażliwe na mrozy – przezimują one w akwarium. Taki zbiornik najlepiej będzie opróżnić z wody, ponieważ zamarzająca ciecz może spowodować uszkodzenia materiału z którego jest on zbudowany. Jeżeli nasze oczko wodne jest głębokie i będą w nim zimować zwierzęta, zadbajmy aby umieścić na nim sztuczny przerębel – zapobiegnie to zamarznięciu całej tafli i zapewni rybom dostęp powietrza.

Zabezpieczony taras

Perspektywa nadchodzącej zimy powoduje, że powinniśmy zadbać nie tylko o ogród, ale również o taras i zabezpieczyć go przed chłodną aurą. Jeżeli stoimy jeszcze przed wyborem materiału, rozważmy taki, który będzie odporny na warunki atmosferyczne i antypoślizgowy – dobrze sprawdzą się płytki gresowe i klinkierowe. Warto również wspomnieć o możliwości zadaszenia tarasu.

Pamiętajmy również, że nawet nowy, jedno-sezonowy taras warto sprawdzić przed zimą pod kątem technicznym. Wszelkie urazy mechaniczne najlepiej zabezpieczyć i usunąć wszelkie nieszczelności w obrębie fug. Należy również zamieść taras i dokładnie oczyścić nawierzchnię – dobrze sprawdzi się tutaj myjka ciśnieniowa. Jeżeli jest to konieczne, użyjmy odpowiedniego preparatu czyszczącego. Wykonanie tych prac przed załamaniem pogody oszczędzi nam lwiej części przygotowań przed rozpoczęciem następnego sezonu.

Przestronne ogrody i tarasy wypełnione bujną roślinnością, to już niemal standard deweloperski nowych domów w Warszawie. Właśnie dlatego warto wykorzystać nawet niewielki skrawek ziemi, by zacząć uprawę sadzonek, które pięknie zakwitną wiosną i latem.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz