zdjęcie do artykułu - zakładanie akwarium

Jak założyć akwarium w domu?

Domowe akwarium to nie tylko fascynująca możliwość obserwacji podwodnego życia, ale również efektowna dekoracja pomieszczenia. Jednak, w przeciwieństwie do większości dodatków aranżacyjnych, wymaga ono pracy, odpowiedzialności i nakładów finansowych. Jak założyć domowe akwarium?

Wybór miejsca

To, gdzie zainstalujemy akwarium, zależy poniekąd od jego wielkości. Jeżeli mamy do zagospodarowania dużą przestrzeń i w związku z tym decydujemy się na pojemnik o wielkości 120-240 l, możemy pokusić się o wyjątkowo efektowne rozwiązanie i ustawić je na środku pomieszczenia albo zainstalować w ścianie działowej. Małe akwarium doskonale zmieści się na dedykowanej półce, w otoczeniu roślin. Pamiętajmy, aby nie ustawiać go na parapecie – ryby, a także niektóre rośliny nie tolerują przeciągów i wahań temperatury.

Większość z nas marzy, aby zamieszkać nad morzem. Co może zaoferować rynek mieszkaniowy w Trójmieście? Sprawdź oferty nowych mieszkań w Gdańsku.

Sprawdź również: Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę przy jej podpisaniu?

Wyposażenie akwarium

Aby nasze akwarium funkcjonowało, potrzebny będzie filtr, usuwający z wody zanieczyszczenia. W przypadku większych pojemników, najlepiej sprawdzi się filtr zewnętrzny. Może on być wyposażony dodatkowo w napowietrzacz lub mieć formę deszczowni. Niezbędne będzie również oświetlenie – większość roślin wodnych wymaga światła. Nie eksperymentujmy z własnymi rozwiązaniami – najlepiej od razu zaopatrzmy się w pokrywę z odpowiednimi świetlówkami. Jeżeli planujemy hodować ryby ciepłowodne, będziemy również potrzebować grzałki – optymalna temperatura wody dla tych gatunków to 24-30 stopni Celsjusza.

Wycinka drzew na terenie posesji – co trzeba wiedzieć?

Wybór rybek i roślin

Podłoże do akwarium zależy w dużej mierze od tego, jakie rośliny i ryby chcemy hodować. Najczęściej stosuje się żwir o dostosowanej do potrzeb gramaturze – jest on dobrze przepuszczalny, co zapobiega gniciu korzeni. Po zainstalowaniu podłoża możemy zasadzić rośliny. Doświadczeni akwaryści zalecają, aby robić to w zbiorniku napełnionym mniej więcej do połowy. Pamiętajmy o tym, żeby sadzić mniejsze rośliny z przodu, a większe z tyłu.

Przed zakupem rybek zastanówmy się, jakie gatunki chcemy hodować i sprawdźmy, czy mogą one ze sobą przebywać. Dobrze jest zainwestować w takie, które zasiedlą górną część akwarium, jak również te, które wolą pozostać na dnie. Zakupu rybek najlepiej dokonać wtedy, gdy zbiornik został już urządzony, a woda trochę się ustała.

Akwarium w aranżacji wnętrz

Ciekawie urządzone akwarium jest ozdobą samą w sobie, ale również ważnym elementem aranżacji związanych z wodą, takich jak styl marynistyczny. Można postawić na wyposażenie naturalne – ryby i rośliny, ale także pokusić się o dekoracje, takie jak zatopione budowle, czy wraki statków. Ekspozycja naszego akwarium ma w aranżacji równie duże znaczenie, jak jego urządzenie. Wprawione w ścianę może stanowić żywy obraz, a umieszczone w podstawie stolika w salonie wzbudzi zachwyt w gościach. Ciekawym pomysłem jest obudowanie akwarium ramą starego, drewnianego odbiornika telewizyjnego.  

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz