Sezon grzewczy daje popalić. Dosłownie i w przenośni! Co najgorsze, jeśli o wymianie kotła grzewczego czy modernizacji instalacji nie pomyśleliśmy odpowiednio wcześnie, teraz będzie z tym bardzo ciężko. Na szczęście istnieją bezinwazyjne sposoby na zoptymalizowanie kosztów ogrzewania bez jednoczesnej stracie na komforcie domowników. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sprawdź koniecznie.
Ocieplamy
Ocieplenie budynku to najefektywniejszy sposób na zmniejszenie strat ciepła. Jednak nie zrobimy tego ad hoc. Sezon przedzimowy to niezbyt odpowiednia pora na rozpoczynanie takich prac. Z drugiej strony okna możemy wymienić bez względu na porę roku. To szybki proces, sprawna ekipa poradzi sobie w kilka godzin. Szczelna stolarka okienna o dobrych parametrach technicznych utrzymuje ciepło w pomieszczeniach, nie pozwalając mu na ucieczkę na zewnątrz (okna to w końcu jeden z najpoważniejszych mostków termicznych w budynku!). Jeżeli zauważymy aktywny ciąg powietrza w okolicach okna, a wymiana nie wchodzi w grę, pomyślmy nad taśmą uszczelniająca.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Grzejnik na widoku
Co więcej w kwestii okołookiennej? Grzejnik umieszczony pod parapetem nie powinien być zasłonięty grubszą firanką czy zasłoną. Okrywając go materiałem sprawiamy, że powietrze krąży jedynie pomiędzy urządzeniem grzewczym a materiałem. Obniża to skuteczność pracy nawet o 20%. Możemy więc osłonić okno – to dodatkowa warstwa izolacyjna – nie zasłaniając jednak kaloryfera. Nie obwieszajmy go praniem, nie zabudowujmy. Porzućmy też myśli o dekoracyjnych panelach. Im więcej przeszkód pomiędzy grzejnikiem a pomieszczeniem, tym gorzej dla naszego portfela – urządzenie pracuje z większą mocą, starając się wypełnić zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zwróć uwagę na odpowiednie produkty. Producenci z różnych segmentów rynku proponują kolejne rozwiązania pozwalające na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu oraz zapobiegające uciekaniu ciepła. Jednym z najpopularniejszych są ekrany cieplne. Umieszcza się je na ścianie bezpośrednio za grzejnikiem – zapobiegają nagrzewaniu ściany, odbijając promienie cieplne z powrotem do wnętrza budynku. Producenci szczycą się statystyką czteroprocentowej oszczędności. Niewiele? Ziarnko do ziarnka…
Rolety od zewnątrz
Ochrona izolacyjna może działać także od zewnątrz. Jeżeli latem, w obawie przed upałami, zamontowaliśmy rolety zewnętrzne, sięgnijmy po nie zimą. Skorzystamy z tego zwłaszcza w nocy, zaciągnięte rolety utrzymują ciepło wewnątrz budynku. Wiele rolet jest wyposażonych w specjalne ocieplane panele, czyli materiał o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych.
Kontroluj i sprawdzaj
Monitorowanie temperatury to kluczowa kwestia procesu oszczędzania strat energetycznych. Obniżenie temperatury jedynie o 1 stopień pozwoli wygenerować 10% oszczędność. Warto ustalić optymalną temperaturą wewnątrz budynku i egzekwować ją przy pomocy termostatu. Urządzenie będzie regulować pracę kaloryfera, dzięki czemu precyzyjnie ustawimy i utrzymamy w pomieszczeniach pożądaną przez nas temperaturę. W cieplejszy dzień „przykręci” metaforyczny kurek, w zimniejszy podwyższy temperaturę. Nie musimy się niczym martwić, to bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie.
Przeczytaj: Odszkodowanie na rynku nieruchomości – ile może wynieść?
O czym pamiętać? Zmniejszajmy temperaturę na noc (w zimnej sypialni śpi się lepiej, wygodniej i oszczędniej). Nie zapominajmy też o termostacie, gdy wyjeżdżamy na urlop. Zmniejszmy temperaturę do bezwzględnego minimum, tj. zabezpieczającego przed zawilgoceniem. Temperaturę obniżamy również, wychodząc z pracy (obniżenie temperatury jest bowiem bardziej opłacalne niż całkowite wygaszanie kotła i ponowny rozruch). Miejmy jednocześnie na uwadze, że termostat zaczyna pracować aktywniej w chwili, gdy wietrzymy mieszkanie – urządzenie chce szybko nadrobić straty ciepła. Wietrzmy więc krótko, acz intensywnie, uprzednio zakręcając kurek grzejnika.
Jeszcze przed sezonem grzewczym warto zaplanować przegląd instalacji. Tyczy się to oczywiście mieszkańców domów jednorodzinnych. Zanieczyszczenie kotła, zamulenie instalacji może powodować dotkliwe straty energetyczne. Przepłukanie systemu przed sezonem pozwoli nam na efektywniejsze wykorzystanie jego pracy.
Może Cię zainteresować inny nasz artykuł: Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania?