Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Świąteczne drzewko to niemalże symbol grudniowego czasu, który spędzamy wspólnie z bliskimi. Wokół choinki gromadzi się cała rodzina, pod nią znajdują się długo wyczekiwane przez wszystkich prezenty. Wiele osób, przed świętami zadaje sobie pytania: jaką choinkę wybrać – sztuczną czy prawdziwą? a także kiedy ubrać choinkę? W tym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Mogą Cię zainteresować: nowe mieszkania na warszawskim starym mokotowie.
Jaka choinka do mieszkania? Jaka choinka do domu? – to jedne ze stale powtarzających się pytań w okresie przedświątecznym. Wybór świątecznego drzewa powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi możliwościami. Wysoka i rozłożysta żywa choinka raczej nie sprawdzi się na małym metrażu np. w bloku z wielkiej płyty. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.
Żywa choinka
Naturalne drzewka mają wielu zwolenników. Pięknie pachną i wyglądają, tworząc wyjątkową świąteczną atmosferę. Jodła, sosna i świerk to najpopularniejsze choinki w polskich domach. W naturalnych warunkach osiągają do 50 metrów wysokości. Jednak te, które sprowadzamy na święta z reguły nie przekraczają 2 metrów. Która żywa choinka będzie najlepsza?
Jodła kaukaska
Jodła kaukaska coraz bardziej zyskuje na popularności. To jedno z najdroższych drzewek, ale jego zakup jest inwestycją na długie tygodnie, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji jodła kaukaska potrafi wytrzymać nawet dwa miesiące z uwagi na fakt, że nie gubi igieł.
Jodła kaukaska ma bardzo bogate i gęste igliwie. Co ważne, nie są one kujące, dzięki igły nie są kłujące, dzięki czemu zakup takiej choinki będzie odpowiedni dla osób mających dzieci i zwierzęta.
Sosna zwyczajna
Nieco rzadziej wybierana sosna ma długie, 5- a nawet 6-centymetrowe, kłujące igły w zielonym i intensywnym kolorze. Sosna zaczyna pachnieć, gdy poruszymy jej gałązkami. Sosna zwyczajna jest znacznie częściej wybierana do produkcji świątecznych stroików.
Świerk pospolity
To zdecydowanie najpopularniejszy model bożonarodzeniowego drzewka. Igły świerka pospolitego wydzielają intensywny aromat, przypominający zapach lasu i żywicy. Drzewko wytrzymuje od 10 do 14 dni. Aby postało dłużej i cieszyło nasze oczy również po świętach, warto wstawić choinkę do pojemnika z wodą. Natomiast jeśli mamy świerka w doniczce, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu.
Żywe choinki, pochodzące z wyspecjalizowanych plantacji nie tylko pięknie pachną, ale również są przyjazne dla środowiska. Rozkładają się nieporównanie krócej, niż ich sztuczne odpowiedniki.
Sztuczna choinka
Zakup sztucznej choinki jest zazwyczaj podyktowany wygodą i długim terminem użyteczności – sztuczna choinka zdobi nasze mieszkanie tak długo, jak tylko chcemy. Igły sztucznej choinki nie opadają – nie ma więc problemu z uciążliwym sprzątaniem mieszkania i koniecznością usuwania opadniętych liście, co w przypadku żywych choinek, jest dosyć uciążliwe. Sztuczna choinka jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, dzieci i osób posiadających zwierzęta. Po świętach choinkę wystarczy schować do pudełka – z pewnością będzie służyła jeszcze przez kilka sezonów.
Kiedy ubrać choinkę?
Wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy ubrać choinkę? Zgodnie z tradycją, drzewko bożonarodzeniowe powinniśmy ubierać w wigilijny poranek. Jednak nie jest to obligatoryjny termin. Większość osób dekorowanie choinki rozpoczyna z wyprzedzeniem, chcąc poczuć świąteczny klimat nieco wcześniej. Wybór odpowiedniego terminu zależy przede wszystkim od tego, na jakie drzewko się zdecydujemy. Sztuczną choinkę można ubrać dużo wcześniej. W przypadku żywego drzewka – im później, tym lepiej.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Najpopularniejsze pytania Polaków – co musisz o nich wiedzieć?
- Oświetlenie do łazienki – jakie wybrać?