Okap kuchenny – właściwie dobrany – nie tylko zadba o prawidłową cyrkulację powietrza, ale również je oczyszcza podczas przyrządzania potraw. Urządzenie chroni również przed osadzaniem się tłustego osady sprzętach i szafkach kuchennych. Jaki okap wybrać do kuchni? Podpowiadamy.
Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, powstających podczas przygotowywania potraw. Dodatkowo okap jest sprzętem, który podkreśla stylistykę kuchni i stanowi jej ozdobę.
Szukasz ciekawej nieruchomości w województwie podkarpackim? Sprawdź koniecznie ofertę rzeszowskich nieruchomości na sprzedaż.
Okap kuchenny – wentylacja
Pierwszym krokiem, jaki powinien zostać podjęty jeszcze przed decyzją o zakupie konkretnego modelu okapu, jest kwestia wentylacji. Na początku trzeba sprawdzić warunki i przepisy wentylacyjne dotyczące budynku. Jeśli nie ma przeciwwskazań, możemy zamontować w mieszkaniu tzw. wyciąg. W takim trybie urządzenie jest ok. 20% skuteczniejsze, cichsze oraz tańsze w utrzymaniu od pochłaniaczy, nie wymaga również wymiany filtrów węglowych.
Okap kuchenny – rodzaje
- Okapy podszafkowe – sprawdzają się nawet w niewielkich kuchniach, ponieważ zajmują bardzo mało miejsca. Ich minusem jest jednak słaba wydajność. Samodzielnie wiszące okapy można powiesić pod szafką kuchenną lub zamontować bezpośrednio do ściany.
- Okapy kominowe – to okapy samodzielnie wiszące. Montowane nad kuchenką, tuż przy ścianie, posiadają długi i pionowy komin, który maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego.
- Okapy wyspowe – jedne z najdroższych urządzeń. Przeznaczone do kuchni, w których płyta grzewcza kuchenki zlokalizowana jest na środku pomieszczenia. Montowane są do sufitu, a nie do ściany, przeważnie nad wyżej wspomnianą wyspą.
- Okapy do zabudowy – okapy przeznaczone do zabudowy: teleskopowe, narożne, uniwersalne, blatowe, w formie wkładu.
Ważne parametry
Przy wyborze okapu warto wziąć pod uwagę podstawowe parametry, jak: wydajność, wielkość sprzętu czy poziom hałasu. Wydajność powinna być dobrana do rozmiarów kuchni. Szerokość należy dostosować do szerokości kuchenki. Poziom hałasu jest niezwykle ważny. Ciche urządzenie na I biegu generuje głośność poniżej 50 dB. Jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające na normalną rozmowę i spokojne przygotowywanie potraw. Jest to szczególnie istotne, kiedy kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenia.
Przeczytaj również: Przesadzanie kwiatów doniczkowych – kiedy warto przesadzać rośliny?