Klimatyzacja w domu? – Wady i zalety

W upalne i ciepłe dni prawdziwym zbawieniem jest klimatyzacja. Kiedyś nie była ona aż tak popularna w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na jej montaż. Klimatyzacja znajdująca się w pomieszczeniach mieszkalnych określana jest jako komfortowa. Działa ona na podobnej zasadzie, co lodówka, czy chłodziarka – czynnik chłodzący odparowując, schładza powietrze. Jednak czy dla przeciętnego użytkownika tego urządzenia jest to kwestia najważniejsza? Czy warto zainwestować w klimatyzację? Sprawdź w artykule poniżej.  

Bardzo ważnym czynnikiem jest utrzymanie optymalnej wilgotności dla człowieka. My sami jesteśmy w pewnym sensie klimatyzatorem, ponieważ jeśli jest gorąco – pocimy się, podczas gdy parująca woda obniża temperaturę naszego ciała. Jednak gdy znajdujemy się w bardzo gorącym i wilgotnym pomieszczeniu – nasz organizm nie potrafi sobie do końca z tym poradzić. Tutaj pojawia się drugie zastosowanie klimatyzatora, czyli obniżenie wilgotności powietrza. Te dwa czynniki – regulacja temperatury pomieszczenia oraz jego wilgotności, są jednymi z najważniejszych zadań klimatyzacji.

Zalety, a może jednak wady?

Największymi zaletami posiadania własnej klimatyzacji są przede wszystkim komfort w codziennym funkcjonowaniu, a także odpowiednia wilgotność powietrza. To właśnie te dwa czynniki głównie zadecydowały o tak dużym zainteresowaniu urządzeń na rynku. Przede wszystkim dobrze dobrana klimatyzacja odpowiada za zwiększenie koncentracji i naszej wydajności – nikt nie lubi zarówno pracować, jak i przebywać w dusznym pomieszczeniu. Nie jest tajemnicą to, że w wysokich temperaturach nie wysypiamy się, a także źle wypoczywamy. Klimatyzacja w domu, czy w mieszkaniu posiada dodatkowe funkcje, jak czyszczenie oraz jonizacja powietrza. Ponadto zakup tego urządzenia polecany jest osobom, które mają problem z nadciśnieniem oraz chorobami krążeniowymi. 

Jednak oprócz zalet, klimatyzacja posiada także wady. Pomimo że obecne nowoczesne urządzenia, w porównaniu z tymi produkowanymi m.in. 10 lat temu – mają ich stosunkowo niewiele. Do jednych z najważniejszych należą w klimatyzerach oraz klimatyzatorach  przenośnych. Pierwsze urządzenie jest pośrednim urządzeniem pomiędzy wentylatorem a klimatyzatorem. Jego głównym zadaniem jest nawilżanie i oczyszczanie powietrza. Natomiast klimatyzator utrzymuje stałą, ustawioną temperaturę w pomieszczeniu, a także w bardzo małym zakresie – wilgotność powietrza. Niestety w obu przypadkach takie przenoszenie powietrza, powoduje u wielu osób m.in. dolegliwości reumatyczne, oraz bóle głowy. 

Jeśli chodzi o czyszczenie i stan techniczny urządzenia – problem z bakteriami, a także grzybami został wyeliminowany. Zmiany dotyczyły głównie odpowiedniej konstrukcji, a także zastosowania antybakteryjnych materiałów. Warto wspomnieć o tym, że wpływ tych urządzeń na nas samych i nasze zdrowie, wiąże się z systematycznym czyszczeniem klimatyzacji w domu.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz