Kominek w domu? – Wady i zalety

Posiadanie własnego kominka w domu to zdecydowanie klimatyczny dodatek. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę humoru w długie i ciemne wieczory, a przede wszystkim jest dodatkowym źródłem ciepła. Warto wspomnieć również o tym, że takiego rodzaju kominki, znalazły zastosowanie nie tylko w dużych domach jednorodzinnych, ale również możliwy jest ich montaż w niewielkich mieszkaniach w bloku. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie kominka? Podpowiadamy, jakie są jego wady i zalety.

Zalety kominka

Największą zaletą z posiadania kominka w domu jest dodatkowy system ogrzewania. Dzięki, któremu mieszkanie jest w stanie, w krótkim czasie ogrzać się. Jest to niezwykle ważne w przypadku kiedy na dworze jest mróz, a temperatury stale spadają. Warto również dodać, że jest to świetna alternatywa na chłodne jesienne wieczory, kiedy centralne ogrzewanie, jeszcze nie działa. Kominek może stać się również głównym źródłem ogrzewania, a to za sprawą wkładów kominkowych z płaszczem wodnym, który powoduje, że ciepło jest rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie kominka, warto przeanalizować, czy jest to opłacalna inwestycja i czy faktycznie potrzebna. Bez wątpienia jako element dekoracyjny – nie ma sobie równych. Z pewnością swoje miejsce znajdzie w wielu stylach aranżacyjnych. Mając na uwadze głównie względy estetyczne, można zdecydować się na kominek elektryczny, który nie wymaga instalacji kominowej, jak w przypadku tradycyjnego. Takie rodzaju rozwiązanie może jednak wygenerować znacznie większe koszty. 

Jakie wady posiada kominek? 

Tak jak we wspomnianym wyżej akapicie – posiadanie kominka może wiązać się z wysokimi kosztami. By uniknąć tego problemu, większość osób decyduje się na zakup kominków m.in. z zamkniętą komorą spalania. Do innych wad można zaliczyć konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca do przechowywania paliwa, czyszczenia popiołu oraz szyby kominkowej. Pozostałe wady z posiadania kominka zależą przede wszystkim od konkretnego rodzaju, na jaki zdecydują się mieszkańcy. Ponadto tradycyjny kominek wymaga zdecydowanie częstszego malowania ścian, a kominek z płaszczem wodnym jest jednym z najdroższych systemów, który wymaga awaryjnego zasilania dla pompy obiegowej. 

Zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie kominka, warto zrobić odpowiednie rozeznanie i zagłębić temat. Koszty takiej instalacji zależą m.in. od funkcji kominka, materiałów z których został wykonany, a także od samego wkładu. Warto jednak podkreślić, że jest to oryginalna i efektowna ozdoba w pomieszczeniu – a do tego tanie źródło ciepła.  

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz