Zdjęcie do tekstu - Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny – jak uzyskać?

Kredyt hipoteczny to jedna z podstawowych i najpopularniejszych form finansowania zakupu mieszkania. Jak go uzyskać? Z jaką odpowiedzialnością wiąże się jego zaciągnięcie? Podpowiadmy.

Szukasz wymarzonej nieruchomości? Zapoznaj się z ofertą dewelopera sielska nova – przystępne ceny i atrakcyjna lokalizacja to nie jedyne atuty inwestycji.

Kredyt hipoteczny – wymagania

Podstawowym i najważniejszym kryterium otrzymania kredytu hipotecznego jest warunek posiadania zdolności kredytowej – to w uproszczeniu sprawdzenie, czy potencjalny kredytobiorca jest w stanie terminowo spłacać zaciągnięty dług wraz z odsetkami i wszystkimi dodatkowymi kosztami.

Kolejnym wymogiem wzięcia kredytu hipotecznego są oczywiście oszczędności i wkład własny. Przed przystąpieniem do wniosków kredytowych należy więc sprawdzić, czy stan oszczędności pozwoli nam na wniesienie odpowiedniego wkładu własnego – zwykle wynosi on 20% wartości nieruchomości.

Brak wkładu własnego a kredyt

Zaciągnięcie kredytu bez wkładu własnego również jest możliwe. Pierwszą możliwością, z jakiej możemy skorzystać, są darowizny od bliskich. Darowizna taka nie jest opodatkowana – będzie więc dużo bardziej atrakcyjna w oczach analityków bankowych. Kolejną opcją są książeczki mieszkaniowe – relikt czasów PRL-u również może być potraktowany jako wkład własny.

Wkładem własnym może być też ewentualna działka budowlana lub (jeżeli kredyt ma finansować budowę domu) wszystkie prace, które zostały w tym kierunku już wykonane. W takim wypadku trzeba mieć na uwadze to, że bank bierze pod uwagę tylko udokumentowane wydatki. Warto więc zbierać faktury i paragony.

Kredyt hipoteczny to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą sfinansować zakup wymarzonej nieruchomości, choć warto mieć na uwadze, że może służyć nie tylko do tego celu. Z tak pozyskanych środków można wybudować garaż, dobudować część domu, wyremontować mieszkanie lub kupić drugie. Najważniejszą kwestią jest jednak przemyślana decyzja.

Przeczytaj: standard deweloperski – jak zmienił się na przestrzeni lat?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz