Zakup mieszkania od dewelopera finansowany kredytem hipotecznym to długotrwały i wieloetapowy proces, na który decyduje się wiele młodych rodzin. Kredyt na mieszkanie to procedura, do której trzeba się dobrze przygotować. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ubiegania się o finanse z banku? Które kwestie przeanalizować przed podpisaniem umowy? Co to WIBOR, marża i operat szacunkowy?
Zostanie właścicielem nieruchomości to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej rodzin. Kredyt hipoteczny wybierają zarówno osoby kupujące mieszkania na własny użytek, jak i inwestorzy.
Kredyt na mieszkanie – krok po kroku
Od czego należy zacząć? Po wyborze mieszkania niezbędne jest podpisanie umowy rezerwacyjnej. Na jej podstawie można wnioskować o kredyt hipoteczny. Bank bowiem weryfikuje wiarygodność dewelopera, a w następnie szacuje zdolność kredytową ubiegających się o finanse. Dalej należy złożyć wnioski w bankach. Zawierają one podstawowe dane osobowe, ilość osób w gospodarstwie domowym, a niezbędny załącznik stanowi zaświadczenie od pracodawcy (lub ZUS-u lub PIT) o wysokości uzyskiwanych dochodów.
Zastanawiasz się nad możliwością wzięcia kredyt hipotetycznego, jednak nie wybrałeś jeszcze wymarzonego “M”? Zerknij, w którym mieście działa najwięcej deweloperów.
Obecnie banki wymagają minimum 10%, większość zaś preferuje 20% wkładu własnego (w przypadku wniesienia niskiego wkładu własnego bank ubezpiecza ewentualne ryzyko, co podnosi kwotę miesięcznej spłaty). Na ratę składa się pożyczony kapitał oraz odsetki, a więc oprocentowanie – stały p.p i WIBOR (zmienna stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom), co łącznie stanowi wysokość oprocentowania na poziomie ok. 3 do 5%. Bank szacuje średnią miesięczną ratę i podaje kwotę odsetkową.
Następnym krokiem jest wpłacenie wkładu własnego na rachunek powierniczy dewelopera po czym bank uruchamia transze według harmonogramu i postępu prac na budowie. Z ostatnich kosztów, które kupujący musi ponieść to: umowa notarialna przenosząca własność oraz koszty urzędowe – podatek PCC-3 od ustanowienia hipoteki umownej (19 zł lub 0,1% wartości hipoteki umownej) i koszt sądowy ustanowienia hipoteki (200 zł).
Może Cię zainteresować również: Kuchnia na wymiar – co musisz o niej wiedzieć?