Zdjęcie do tekstu - Kuchnia - otwarta czy zamknięta?

Kuchnia – otwarta czy zamknięta?

Jesteś na etapie projektowania kuchni i zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie najwłaściwsze? Kuchnia otwarta czy zamknięta – jaką wybrać? Wiele osób zastanawia się, jaka powinna być idealna kuchnia. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wybór zależy przede wszystkim od przyzwyczajeń i preferencji właścicieli. Przeczytaj nasz artykuł zanim przystawisz do aranżacji swojej kuchni.

Ważna przestrzeń

Zanim podejmiemy decyzję – wybrać kuchnię otwartą czy zamkniętą, warto zastanowić się nad potrzebami i preferencjami, a także przeanalizować swoją sytuację. Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni pozwala na dostosowanie jej zarówno do stworzenia autonomicznej części mieszkania, jak i części otwierającej się na salon. Kuchnia otwarta czy zamknięta – jakie są wady i zalety każdej z nich? Sprawdź koniecznie.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta:

  • optycznie powiększa przestrzeń
  • daje duże możliwości aranżacyjne
  • mobilizuje do trzymania porządku
  • stanowi idealne miejsce do spotkań z bliskimi

Kuchnia zamknięta:

  • zamknięcie zapachów w jednym pomieszczeniu
  • do jej aranżacji wystarczą standardowe rozwiązania
  • doskonała bariera akustyczna
  • nie widać bałaganu panującego w środku

Jeśli podejmiemy już finalną decyzję, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą czy zamkniętą, kolejnym krokiem będzie jej aranżacja. Projektowanie kuchni to proces wiążący się z dostosowaniem danej przestrzeni do wymagań domowników. Wybór lokalizacji kuchni, układu szafek oraz ilość i rozmieszczenie sprzętu agd – z zachowaniem odpowiednich odległości i kolejności – mają istotny wpływ na późniejszą wygodę poruszania się po kuchni. To tu spędzamy sporo czasu, dlatego projekt powinien być przemyślany i starannie dobrany. Ważny jest również styl i motyw przewodni – ostatnimi czasy na popularności zyskują wysublimowane i eleganckie rozwiązania. Kuchnia w stylu francuskim to przykład jednej z nich.

Podsumowanie

To podstawowa charakterystyka kuchni otwartych i zamkniętych. Kuchnia zamknięta traktowana jako oddzielne pomieszczenie – nie będzie zakłócała porządku panującego w salonie. Dzięki temu w mieszkaniu będzie czysto i schludnie, a o to zabiegamy najbardziej, kiedy spodziewamy się gości. Niepozmywane naczynia czy zaplamiona podłoga będą poza zasięgiem wzroku gości i domowników. Jeśli gotowanie będzie odbywało się za zamkniętymi drzwiami, wszelkie zapachy pozostaną wewnątrz. Do salonu dobiegać będą mniej intensywne aromaty. I to niewątpliwy plus zamkniętej kuchni. Ważna kwestia pozostaje również przy wyborze właściwego oświetlenia. W zamkniętej przestrzeni należy przemyśleć rozmieszczenie punktów oświetleniowych. Poza światłem głównym, powinno się w nim znaleźć światło punktowe nad blatem czy we wnękach. Nie powinno być ich jednak przesadnie dużo.

Z kolei kuchnia otwarta ostatnimi czasy coraz bardziej zyskuje na popularności. Otworzenie kuchni na salon z pewnością będzie zabiegiem, który tchnie ducha nowoczesności w mieszkanie i co ważniejsze – stanowczo powiększy przestrzeń, którą dysponują. Takie rozwiązanie pozwoli na utrzymywanie stałego kontaktu z gośćmi, podczas przygotowywania posiłków. Usprawni również podawanie posiłków do stołu. Bez trudu będzie można przemieszczać się z miskami, talerzami czy paterami. W takiej kuchni, światłem wspomagającym będzie światło padające z salonu. Można umieścić tradycyjnie światło punktowe, a także dodatkowo korzystać ze światła salonowego. W części jadalnianej, warto umieścić specjalne oświetlenie nad stołem, wprowadzi to nie tylko modny akcent designerski, ale przede wszystkim sprawdzi się podczas spożywania posiłków.

Przeczytaj również inny nasz artykuł: Filozofia hygge we wnętrzach i przygotuj swoje mieszkanie na nadejście zimy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz