kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon

Otwarte przestrzenie, łączące w sobie elementy kuchni i salonu to dość popularne rozwiązanie w wielu nowych mieszkaniach. Pokój z aneksem kuchennym z pewnością daje efekt większej przestronności i możliwości adaptacyjnych wedle pomysłów i upodobań przyszłych lokatorów. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którym nie obce jest wspólne gotowanie połączone z oglądaniem telewizji i wypoczynkiem na kanapie. Jak zatem urządzić salon z kuchennym aneksem, tak aby zarówno prace kuchenne, jak i odpoczynek nie były dla siebie uciążliwe, radzi Magdalena Zdrenka.

Pomysłów z pewnością jest wiele. Pamiętajmy jednak, że na otwartej przestrzeni każdy nawet najmniejszy detal ma znaczenie. Urządzając część kuchenną, nie zapominajmy o części wypoczynkowej i odwrotnie. Meble podobnie jak kolory ścian czy podłoga powinny ze sobą współgrać na obu przestrzeniach. I choć podłoga może być wykonana z innego materiału niż w salonie, to jednak identyczna z pewnością optycznie powiększy powierzchnię. Ciekawym rozwiązaniem są także przemyślane akcenty. Część jadalna wyda się bardziej przytulna jeśli zastosujemy inny rodzaj podłogi np. z drewnianych desek lub gdy dodatkowo pokryjemy ją miękką wykładziną.

Okazuje się, że pomocnym elementem łączącym lub dzielącym oba pomieszczenia stać się może tzw. wyspa, która jednocześnie może być roboczym blatem, kuchenką lub przyjemnym barkiem, pełniącym w dzień funkcje śniadaniowego stolika. W kuchni otwartej na salon wyspa nie powinna być przesadnie rozbudowana i wyeksponowana, dlatego zamiast o otwartych półkach warto pomyśleć o zamkniętych szafkach i prostych formach. Aranżując wyspę, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, co tak naprawdę poza funkcjonalnością chcemy uzyskać. Czy pragniemy oddzielić część kuchenną od wypoczynkowej, czy też integrować obydwa pomieszczenia. Zastosowanie wyższego barku pozwoli optycznie oddzielić nam kuchnię od salonu.

Ciekawy efekt oddzielenia uzyskamy również poprzez zamontowanie nad częścią kuchenną efektownego okapu. Modnym rozwiązaniem w ostatnich latach stało się fantazyjne obniżanie i malowanie części sufitu. Wyraźny podział osiągniemy także poprzez obudowanie wyspy ścianką wyższą od roboczego blatu. Jeśli jednak chcemy, by aranżowana przez nas przestrzeń stanowiła integralną całość, unikajmy powyższych zabiegów. Osoby, które swoje kuchenne poczynania skrywają w tajemnych recepturach skrzętnie skrywanych domowych przepisów, aby uzyskać efekt intymności, mogą dodatkowo zastosować ruchomą przesłonę lub parawan. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również przesuwane, lekkie drzwi, otwierane wedle potrzeby i uznania.

– Otwarta przestrzeń kuchenna w swojej formie nieodzownie związana jest ze stylizacją wnętrza. Jednak przy zachowaniu pewnych cech wspólnych funkcji użytkowej okaże się, że przy zoptymalizowanej do potrzeb indywidualnych infrastrukturze, którą tworzy wyspa, jej format, wentylacja, miejsca cargo, blendowania powierzchni etc., moduły będą różniły się tylko cechami stylizacyjnymi, kolorem i elementami dekoracyjnymi. Funkcja ich pozostaje niezmieniona. Dlatego nadrzędną sprawą staje się powierzchnia, która weryfikuje możliwości optymalnego układu mieszkania. Przy małych wnętrzach zalecałbym  zastosowanie układu barowego z ewentualnym przesuwnym systemem zabudowy, który dyskretnie ukryje funkcjonalne półki, nie szpecąc jednocześnie części dziennej. Wnętrze średnie śmiało możemy potraktować elementami blendowania ażurowego, zakrywając tym samym pewne fragmenty zabudowy. Z kolei na dużej powierzchni z powodzeniem możemy zastosować wyspę, której dekoracje szczególnie łatwo połączą się ze stylizacją klasyczną. Jeśli prawidłowo potraktujemy powierzchnię, styl wystroju to już tylko przysłowiowa wisienka na torcie – mówi portalowi RynekPierwotny.pl Borys Krzywka, dyrektor kreatywny firmy Capella Design.

Na otwartej przestrzeni mieszkalnej powinniśmy zadbać nie tylko o wystrój ale i o dobrą wentylację ponieważ podczas gotowania wydziela się zapach, a wraz z nim duże ilości pary wodnej, które podobnie jak kurz, unoszą się na całej przestrzeni także w salonie. Pamiętajmy, że kuchnia otwarta na salon to przestrzeń na której z racji funkcjonalności obu pomieszczeń łatwiej także o bałagan.

Powyższe przykłady to tylko kilka zabiegów, które mogą okazać się przydatne w urządzaniu mieszkania, w którym salon z kuchnią tworzą tętniące życiem serce domu. Warto jednak pamiętać, aby przy  urządzaniu nowego mieszkania z aneksem kuchennym, umiejętnie poddać się fantazji, nie zapominając przede wszystkim o wymogach funkcjonalnych, które każde mieszkanie powinno spełniać – radzi Magdalena Zdrenka.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz