zdjęcie do artykułu - kuchnia w stylu retro

Kuchnia w stylu retro – jak urządzić?

Styl retro nawiązuje do lat 50-tych XX wieku. W kuchni jest wyrazem nostalgii za naszym dzieciństwem, atmosferą domowego ciepła i niepowtarzalnym klimatem stylizowanych wnętrz. Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Meble w stylu retro

Materiały, które królują w kuchni retro, to przede wszystkim drewno, metal i szkło. Starajmy się unikać plastiku. Zatem meble w naszej kuchni będą przede wszystkim drewniane – w naturalnym kolorze, lub pomalowane na jasny kolor. Najczęściej są one rzeźbione i zdobione detalami, takimi jak gzymsy, boniowania, czy frezy. Najbardziej charakterystycznym meblem kuchni retro jest kredens z przeszklonymi drzwiczkami, w którym przechowuje się ręcznie malowaną zastawę stołową i bibeloty kuchenne. Stół powinien być masywny, na zdobionych nogach – będą do niego pasować drewniane krzesła w stylu vintage.

Kolorystyka kuchni retro

Kuchnia retro to przede wszystkim jasne, pastelowe kolory. Dotyczy to zarówno mebli, jak i samego pomieszczenia. Najlepiej w takiej aranżacji sprawdzą się odcienie bieli, ecru i beże. W kuchni stylizowanej na lata 50-te, możemy postawić również na pastelowy róż, błękit, miętę, szarość lub ciepłe odcienie żółci. Kolory te będą stanowić świetną bazę aranżacyjną pod drewniane meble i dodatki. Ściany w kuchni retro przeważnie pomalowane są na biało, ale można na nie położyć tapetę albo płytki w formie cegiełek – szczególnie dobrze będą one wyglądać nad blatem kuchennym. Na podłodze świetnie sprawdzą się czarne i białe płytki, ułożone w szachownicę albo wzorzyste kafle cementowe lub terakotowe. 

Armatura i sprzęt w kuchni retro

Prawdziwą ozdobą kuchni retro jest AGD w stylu vintage. Powracająca moda na retro sprawia, że nie powinniśmy mieć problemów z nabyciem stylizowanej lodówki, kuchenki, czy piekarnika. Sprzęty te zazwyczaj występują w pastelowych kolorach z mosiężnymi detalami, co nadaje im wyjątkowo efektownego wyglądu. Kompozycję uzupełni głęboki, ceramiczny zlewozmywak oraz bateria z oldschoolowymi kurkami i długą wylewką. Sprzęty, o które powinniśmy uzupełnić naszą kuchnię retro, to również klasyczna biała lub biało-niebieska ceramika i miedziane rondle. Jeżeli ustawimy je na odkrytych półkach będą dodatkowo stanowić efektowną dekorację.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto ją założyć?

Dodatki w kuchni retro

Akcesoria retro to barwny element kuchni urządzonej w pastelowych kolorach. Mogą to być stylizowane na stare pojemniki na żywność i przyprawy, fantazyjny zegar stołowy z kolorowym cyferblatem, czy też metalowy młynek do kawy. Jeżeli szczególnie zainspirowały nas lata 50-te i 60-te, to w naszej kuchni muszą pojawić się tekstylia w groszki i drobną kratkę, a także podkładki, deski do krojenia i kubki z motywami owoców i warzyw. Ściany możemy ozdobić plakatami i obrazkami, przedstawiającymi scenki rodzajowe lub reklamy vintage. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz