Kwiaty doniczkowe są prawdziwą ozdobą domu czy mieszkania. Warto jednak wiedzieć, jakie wybrać i jak o nie dbać, aby były zdrowe, piękne i cieszyły nas przez długi czas rosnąć i kwitnąc. Kwiaty w domu to nie tylko element aranżacji wnętrz, ale również coś, co ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pomagają oczyszczać powietrze z toksyn, kurzu, alergenów i natleniają go.
Jakie rośliny do mieszkania wybrać? Rośliny doniczkowe, zadbane i w odpowiedni sposób pielęgnowane zastępują nawet najbardziej wyszukane elementy dekoracyjne. Ważne jest jednak ich dobór. Sprawdźmy również, czy będą miały u nas odpowiednie warunki rozwoju – słońce lub cień, suche powietrze lub bardziej wilgotne. Rośliny, które szybko rosną i docelowo są wysokie czy rozłożyste (albo jedno i drugie) potrzebują odpowiedniej przestrzeni.
Kwiaty doniczkowe dla początkujących
Urządzamy mieszkanie czy dom i chcemy mieć w nim kwiaty doniczkowe. Jeśli jednak nigdy wcześniej ich nie uprawialiśmy, zacznijmy od pięknych i efektownych, ale mało wymagających, jeśli chodzi o pielęgnację. Może to być na przykład modny obecnie Zamiokulkas zamiolistny, inaczej Zamioculcas zamiifolia, z efektownymi grubymi i lśniącymi liśćmi. Roślina ta jest swoją niezwykłą popularność zawdzięcza temu, że akceptuje nawet bardzo niekorzystne warunki, w których nie rośnie nic innego. Można ją uprawiać w pomieszczeniach ciepłych, suchych i niedoświetlonych. Rzadko bywa też atakowana przez choroby i szkodniki. Pielęgnacja Zamiokulkasa nie sprawi większych problemów nawet tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych, bo potrzebuje on jedynie umiarkowanego podlewania i nawożenia.
Od czasu do czasu trzeba go co prawda przesadzić, ponieważ jednak woli mieć ciasno w doniczce, więc trzeba to robić nie częściej niż raz na kilka lat. Piękne liście Zamiokulkasa co jakiś czas przeciera się czystą ściereczką. Jeśli ktoś preferuje rośliny doniczkowe długo i efektownie kwitnące, to dobrym wyborem będą fiołki: alpejski (cyklamen) lub afrykański (sępolia). Te niewielkie rośliny świetnie sprawdzą się w małych, ciasnych wnętrzach. Ich głównym atutem dekoracyjnym są piękne, gęste kwiatostany w przeróżnych kolorach. Nie mają szczególnych wymagań, wystarczy tylko chronić ich liście przed zamoczeniem, ponieważ są podatne na choroby odgrzybowe.
Poznaj również oferty nowych mieszkań na sprzedaż w Krakowie.
Kwiaty doniczkowe dla zaawansowanych
Gdy zdobędziemy już pierwsze szlify w pielęgnacji roślin doniczkowych i poczujemy się bardziej pewnie jako domowi ogrodnicy, możemy zdecydować się na zakup kwiatów nie tylko pięknych, ale również bardziej wymagających. Mogą to być na przykład bardzo egzotyczne i niezwykle efektowne storczyki. Uprawa storczyków jest jednak pracochłonna i czasochłonna. Większości gatunków trzeba zapewnić wysoką wilgotności powietrza. Po wieczornym podlaniu warto pozostawić na chwilę otwarte okno w pomieszczeniu, gdzie stoją kwiaty. W okresie wzrostu nieodpowiednia wilgotność odbija się niekorzystnie na wzroście i wyglądzie rośliny. Ważna jest również temperatura. Są gatunki ciepłolubne najlepiej czujące się w temperaturze nawet powyżej 25°C zimnolubne, dla których wymarzona temperatura nie powinna przekraczać 18°C.
Kwiaty doniczkowe zapewniają nieustanny kontakt z pięknymi roślinami bez względu na porę roku oraz miejsce zamieszkania. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, będzie piękny i efektowny i zostanie z nami na długo.
Sprawdź również 6 sposobów na skuteczne pozbycie się owadów z domu.