Łazienka na poddaszu – jej urządzanie nie należy do zadań z gatunku łatwych. Liczne skosy i słupy mogą, choć nie muszą, stwarzać pewne ograniczenia w tworzeniu wygodnej aranżacji, zwłaszcza w konstrukcjach domów z dachem wielospadowym. Na szczęście wielu producentów, coraz częściej uwzględnia materiały, które z powodzeniem możemy zastosować w takiej łazience. Wystarczy tylko dobrze wszystko zaplanować i dokładnie wymierzyć użytkową powierzchnię.
Łazienka na poddaszu – od czego zacząć?
Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, zmierzmy dokładnie powierzchnię naszej łazienki, uwzględniając wszelkie niedogodności typu skosy, słupy, czy belki. Jeśli w naszej łazience występują fragmenty więźby dachowej, to również weźmy je pod uwagę, dostosowując do niej odpowiednie oświetlenie. Jeśli występuje różnica poziomów, to również je weźmy pod uwagę. W przypadku dużych różnic I niekomfortowych rozwiązań typu brak podłączenia wodno-kanalizacyjnego, warto poprosić o poradę projektanta, który przeanalizuje wszelkie za I przeciw i z pewnością wybierze dla nas najbardziej trafne pomysły.
Przeczytaj również: mała toaleta – aranżacje.
Czasem, jeśli tylko konstrukcja nam na to pozwala, warto zastanowić się nad wprowadzeniem dodatkowego okna. Takie dodatkowe okno w dachu z jednej strony doświetli naszą łazienkę, z drugiej zaś, dodatkowo ochroni ją przed wilgocią. Chcąc w pełni wykorzystać atuty naszego łazienkowego okna, zamontujmy je na wysokości umożliwiającej swobodne wyglądanie, umieszczając jego dolną krawędź na wysokości 90 cm. Dzięki temu również w pozycji siedzącej będziemy mogli przez nie wyjrzeć. Montaż takiego okna warto jednak pozostawić fachowcom.
Łazienka na poddaszu – na co uważać?
Kolejną przeszkodą, jaka może się pojawić podczas urządzania łazienki na poddaszu jest spora ilość powierzchni nieużytkowej, a więc takiej, która posiada poniżej 190 cm. W takich miejscach, by maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń, zaplanujmy schowki, półki, niskie szafki czy wieszaki. Przestrzeń pod skosem to także idealne miejsce na wstawienie wanny, zwłaszcza jeśli we fragmencie dachu dodatkowo mamy okno, przez które podczas kąpieli możemy podziwiać gwiazdy czy spadające strugi deszczu.
Decydując się na wannę pod skosami, dokładnie obliczmy wysokość do skosu. Powinna wynosić co najmniej 110 cm, podobnie jak przestrzeń przed wanną jakieś 70 -100 cm. Dzięki temu nie tylko swobodnie się wykąpiemy, ale także będziemy mogli wyjść i się ubrać. Tam, gdzie wysokość przekracza magiczną granicę 190 cm, umieśćmy kabinę prysznicową, umywalkę z lustrem, sedes, a jeśli miejsce nam na to pozwoli również bidet. Jeśli nasza łazienka posiada wnękę, to zamontujmy w niej kabinę prysznicową lub sam panel prysznicowy, możemy go wtedy przysłonić szklanym parawanem lub lekkimi drzwiami przesuwnymi np. z plexy.