Urządzenie sypialni w bloku zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań. Istnieje jednak kilka niezawodnych sztuczek, które pomogą zaaranżować nam naszą świątynię snu i relaksu, w taki sposób, by niezależnie od panującego w niej stylu, była ona przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Mała sypialnia – jak ją urządzić? Sprawdź nasze propozycje.
Brąz, subtelna biel lub elegancka szarość
Jednym z najczęściej wybieranych kolorów do sypialni jest nieśmiertelny kolor beżowy wraz z całą gamą jego odcieni i kolorów pochodnych: od ziemistego, po mleczno – brązowy czy karmelowy, które umiejętnie ze sobą połączone mogą stworzyć naprawdę ciekawy efekt. Mała sypialni lubi neutralne barwy. Ponadto zastosowane odcienie beżu szybko się nie nudzą, a przy okazji wywołują w nas wrażenie spokoju i przytulności. Z kolei przeciwnicy wszelkiego rodzaju brązów z pewnością zadowolą wszelkie kolorystyczne rozwiązania z użyciem bieli, kremów czy szarości. Połączenie białego z szarym rozjaśni nasze pomieszczenie, a to bywa dość istotne, zwłaszcza gdy metraż nie jest zbyt wielki. Wybierając zarówno sprawdzone brązy, subtelne biele, jak i eleganckie szarości, wciąż pozostaniemy w neutralnej spokojnej sypialni, którą jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy podkreślić barwnym kolorem zasłon, bordem rzuconym na ścianę, oryginalnym deseniem narzuty lub umiejętnie poprowadzonym oświetleniem.
Mała sypialnia – meble
Poszukując mebli do naszej małej sypialni, zwróćmy uwagę przede wszystkim na te modele, które mają lekką konstrukcję i w miarę możliwości są rozkładane. Dobrze, by nie posiadały one wyrazistych wzorów i fantazyjnych zdobień i podobnie jak kolory ścian, utrzymane były w jasnej kolorystyce. Idealnym rozwiązaniem w niewielkiej sypialni są wszelkie meble wykonane na wymiar, dopasowane do metrażu danej przestrzeni. Jest to sprawdzona metoda, pod warunkiem oczywiście, że naszą sypialnię planujemy urządzić w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Jeśli zaś marzymy o sypialni w klimatach retro lub rustykalnym, to wykonanie pod wymiar mebli pod zabudowę choć jest możliwe, to może być znacznie trudniejsze i z pewnością bardziej kosztowne.
Przeczytaj: apartamenty inwestycyjne – czy to dobry pomysł na biznes?
Kupione w komplecie
Wielu producentów mebli coraz częściej stawia na pełne komplety przeznaczone typowo do sypialni, które w zależności od naszego metrażu i potrzeb możemy ze sobą dowolnie zestawiać. Dlatego zanim podejmiemy jakikolwiek remont, dobrze zastanówmy się, jak chcielibyśmy, aby w przyszłości wyglądała nasza sypialnia i w jakim stylu chcielibyśmy ją urządzić.
Metalowe łóżko lub pikowany zagłówek
Bezsprzecznie najbardziej istotnym elementem sypialni jest odpowiednio ustawione i przede wszystkim wygodne łóżko. W przypadku niewielkiej przestrzeni, warto pomyśleć o stelażu wykonanym na wymiar. Na niewielkiej przestrzeni fajnie prezentuje się również specjalnie wybudowany podest, który dodatkowo podkreśli zarezerwowaną dla snu strefę relaksu. Ciekawym, a zarazem niezwykle lekkim wizualnie efektem jest zastosowanie łóżka metalowego, które możemy zamówić bezpośrednio u producenta, zajmującego się kowalstwem artystycznym. Coraz częściej wśród elementów dekoracyjnych do sypialni, spotkać możemy zagłówek do łóżka, najczęściej pikowany, wykonany z przeróżnych materiałów. Modny zagłówek to także trafiony pomysł. Ten wyrazisty element dekoracyjny, nie tylko ozdobi ścianę w sypialni, ale i przyciągnie wzrok, odwracając uwagę od niewielkiej przestrzeni.
Przemyślany zakup
Planując zakup i ustawienie naszego łóżka, pomyślmy również o odpowiednio dobranej szafce nocnej lub stoliku, na którym swobodnie odłożymy przeczytaną przed snem książkę czy też szklankę z wodą. I choć niekoniecznie musi stanowić ona komplet z naszym łóżkiem, to warto, by oba meble do siebie pasowały zarówno stylem, jak i charakterem oraz by nie były zakupem przypadkowym, wykonanym z reguły na ostatnią chwilę.
Mała sypialnia – rozmiar ma znaczenie
Pojemna szafa do sypialni w zabudowie jest zdecydowanie lepszym wariantem niż niewielka, osobna dla każdego z domowników garderoba. Decydując się na specjalnie zaprojektowane meble, zaplanujmy nie tylko ich styl i wygląd, ale przede wszystkim ich wymiar. Oprócz ciekawych efektów wizualnych, takich jak: szklane, karbowane, błyszczące czy też lustrzane fronty, dość istotne, zwłaszcza w niewielkiej sypialni, będzie zaprojektowanie wnętrza naszej szafy. Wbrew pozorom, im nasza szafa jest większa i bardziej jednolita, tym mniej zwraca na siebie uwagę. Dlatego na niewielkiej przestrzeni najlepiej prezentują się szafy zaprojektowane na całej ścianie, z jasnymi, gładkimi frontami, najlepiej bez uchwytów. Popularnym zabiegiem jest również wersja szafy z frontami wykonanymi z lustra, które w przypadku małej sypialni elegancko prezentują się gdy są przyciemniane.
Lustro na ścianie albo suficie
Częstym zabiegiem stosowanym w małych sypialniach jest powieszenie lustra na całej długości ściany lub w bardziej odważnych aranżacjach – na suficie. Taki trik nie tylko odbija wnętrze, ale przede wszystkim wizualnie powiększy naszą sypialnię.
Istotna rola światła
Nic tak nie podkreśla walorów danego pomieszczenia, jak odpowiednio dobrane oświetlenie. Toteż w przypadku niewielkiej sypialni jest ono wyjątkowo istotne. Zastosowane w sypialni światło powinno sprzyjać wypoczynkowi. W związku z tym, postawmy na stonowane, miękkie światło żółte. Pamiętajmy także, że źródeł naszego światła w strefie, w której wypoczywamy powinno być kilka i niekoniecznie muszą się one znajdować na suficie. W klasycznie urządzonych sypialniach, owszem warto mieć żyrandol wiszący nad łóżkiem, jednak powinniśmy używać go sporadycznie, bardziej jako dekorację niż główne źródło światła. W niewysokich sypialniach zamiast tradycyjnej lampy możemy zawiesić plafon, który poprzez swoją formę, dodatkowo rozproszy światło. Oczywiście, jeśli jesteśmy miłośnikami wieczornego czytania, to postarajmy się o odpowiednie lampki nocne. W nowoczesnych sypialniach ciekawie prezentuje się oświetlenie ledowe, zamontowane np. w ramie łóżka lub też światło, którego strumień płynie z dołu, usytuowane bezpośrednio w podłodze. W niewielkiej sypialni stylowo prezentuje się również wysoka lampa stojąca.
Skuteczna ochrona przed światłem zewnętrznym
Nawet w stosunkowo małej sypialni warto pomyśleć o jej wyciszeniu, jak również o odpowiednim zaciemnieniu. Takie zaciemnienie okna możemy uzyskać poprzez montaż, np. rolet zewnętrznych, verticali, żaluzji czy też odpowiednich zasłon. W mieszkaniu, do którego dochodzi uliczne światło sprawdzonym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju zasłony black outowe, wykonane w 100 % z trudnopalnego poliestru. Ich nadrzędnym zadaniem jest nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim skuteczna ochrona przed światłem zewnętrznym. Decydując się na tego typu rozwiązanie, pamiętajmy, że chroniące przed światłem zasłony dość znacząco zaciemniają pomieszczenie. W związku z tym, istotna będzie nie tylko sama tkanina, ale także jej odcień.
Mała sypialnia wymaga patentu
Powyższe przykłady to tylko niektóre z rozwiązań, jakie możemy zastosować, urządzając niewielką sypialnię w bloku, a przemyślana i odpowiednio zaaranżowana nawet najmniejsza z możliwych przestrzeni, z pewnością stanie się uroczą oazą spokoju, w której chętnie wypoczniemy.
Może Cię zainteresować: jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?