Zdjęcie do tekstu - Materac - jak wybrać odpowiedni?

Materac – jak wybrać odpowiedni?

Materac to podstawa dobrego i komfortowego odpoczynku. Odpowiednio dobrany zapewnia prawidłową pozycję i właściwe ułożenie kręgosłupa. Miękki czy twardy – jaki materac będzie odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca.

Spędzamy około 8 godzin na dobę, leżąc w łóżku. To czas regeneracji i odpoczynku organizmu po całym dniu. To właśnie dlatego tak ważny jest zakup odpowiedniego materaca, który będzie gwarantował zdrowy i relaksujący sen.

Jesteś na etapie poszukiwania własnego miejsca na ziemi? Poznaj bogatą ofertę inwestycji risto deweloper – atrakcyjna lokalizacja i konkurencyjne ceny to nie jedyne ich zalety.

Materac – rodzaje

Najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi modelami materacy są te wykonane z pianki, sprężyny i lateksu. Ich największa różnicą jest sposób pracy. Sprężyny uginają się liniowo – proporcjonalnie wraz ze wzrostem obciążenia. Piankowe i lateksowe materace utwardzają się dużo szybciej niż sprężyna – nie będziemy się w nich mocno zagłębiać. Cieńsze modele materacy nie pozwolą na prawidłowe wgłębienie się ramion i bioder w czasie snu na boku.

W materacach wyróżniamy kilka stref twardości: 1-,3-,5- i 7 strefowe. Mają zapewniać odpowiednie podparcie dla poszczególnych części ciała. Zaprojektowano je pod parametry średniego wzrostu, przy założeniach że pozycja podczas snu nie jest często zmieniania. Ich znaczenie jest natomiast drugorzędne – zapewnia większą wygodę.

Materac – odpowiednia twardość

Zbyt miękki materac powoduje, że mięśnie zamiast wypoczywać będą się spinać w poszukiwaniu najkorzystniejszego ułożenia, ponieważ kręgosłup im w tym nie pomaga, leżąc zapadnięty w za miękkim materacu. Takie ułożenia – dłuższym czasie – staje się przyczyną bólu pleców i kurczy mięśni. Zbyt twardy materac to brak swobodnego krążenia krwi w miejscach nacisku, co wymusza ciągłą zmianę ułożenia ciała podczas snu.

Drogi czy tani – jaki wybrać?

Najważniejszym kryterium przy zakupie materaca, jest jego cena. Wpływ na nią mają surowce oraz materiały, z których został zrobiony. Wraz z wyższą ceną, rośnie również jego jakość. Jeśli planujemy zakup materaca na lata, warto zainwestować w droższy model.

Tańszy szybko może przestać odpowiednio dostosowywać się do naszego kręgosłupa. Materace z trwałych surowców naturalnych, jak lateks są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych, jak pianka poliuretanowa. To służy nie tylko naszemu wypoczynkowi, ale także zdrowiu. W tym przypadku często płacimy za jakość i trwałość.

Przeczytaj również: Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

Oceń ten artykuł!

1 thought on “Materac – jak wybrać odpowiedni?”

Dodaj komentarz