zdjęcie do tekstu - Meble DIY - zrób to sam

Meble DIY – zrób to sam

Do it yourself – zaczynamy nową serię porad, dotyczących idei związanej z samodzielnym i niekomercyjnym wykonywaniem prac, bez pomocy fachowców. Na pierwszy ogień idą meble do sypialni. Myślisz, że nie da się ich samodzielnie wykonać? To nieprawda. W tym artykule podpowiemy, jak krok po kroku wykonać meble DIY do sypialni. Gotowy? Weź podstawowe narzędzia i zaczynamy – z nami urządzanie mieszkania to pestka.

Szukasz mieszkania z rynku pierwotnego z opcją wykończenia pod klucz? Chcesz wprowadzić się do gotowej już nieruchomości i samodzielnie nie wykonywać mebli? To możliwe. Sprawdź ofertę Gethome mieszkań na sprzedaż w Katowicach – większość z nich oferuje kilka opcji wykończenia do wyboru.

Sypialnia DIY – łóżko

Właśnie jesteś na etapie urządzania alkowy i nie wiesz, jakie łóżko wybrać? A może wręcz przeciwnie, masz wybrany określony model, ale przeraża Cię jego cena? Niezależnie od tego, w której sytuacji obecnie się znajdujesz, warto rozważyć możliwość jego samodzielnego wykonania. Jak to zrobić?

Produkty:

  • europalety (w zależności od planowanego rozmiaru)

Pamiętaj, że podest powinien być szerszy niż materac. Na podwójny o wielkości 140 cm wystarczą 4 europalety (przy podwójnej warstwie – 8). Na zagłówek możesz przeznaczyć 2 europalety (łóżko podwójne) lub 1 (łóżko pojedyncze)

  • kółka obrotowe 
  • wkręty i podkładki pod wkręty 
  • narzędzia (wkrętarka, papier ścierny do drewna grubo- i drobnoziarnisty albo szlifierka, młotek, pędzel do malowania, wałek, kuweta do farby)
  • impregnat do drewna
  • w zależności od planowanego wykończenia: lakier, bejca lub farba w wybranym kolorze

Wszystkie produkty znajdziesz w popularnych marketach budowlanych. Dlatego odwiedź je odpowiednio wcześniej. Gdy już zgromadzisz niezbędne materiały, możesz przystąpić do pracy.

  1. wyczyść i wyszlifuj drewno – najlepiej sprawdzi się do tego szczotka z grubym i sztywnym włosiem
  2. połącz ze sobą europalety – najpierw elementy pierwszej warstwy (możesz je skręcić od spodniej części za pomocą wkrętów), następnie kolejne, jeśli zdecydujesz się na kilka warstw
  3. pomaluj palety – warstwą gruntującą do drewna, potem po jej wyschnięciu farbą akrylową
  4. dostosuj gotowe łóżko do swojej wizji – możesz położyć tapicerkę na zagłówek, zamontować lampkę nocną, girlandę świateł itp.

Łóżko to nie jedyna rzecz, którą możesz wykonać samodzielnie. Co jeszcze można zrobić metodą DIY? Lampa to pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy. Wieszając taką w domu, mamy absolutną pewność, że podobna nie pojawi się u żadnego ze znajomych. Nawet, jeśli któryś z nich będzie chciał skorzystać z naszego pomysłu, nie stworzy identycznego modelu. I to jest przewaga produktów DIY nad tymi, które można kupić w sklepach. Jak zrobić taką lampę, przeczytasz tutaj: https://gethome.pl/blog/lampa-diy.

Dlaczego warto samemu przerabiać meble?

Idea DIY to doskonały pomysł na oszczędności i idealny patent na posiadanie oryginalnych i wyjątkowych mebli. Te o niestandardowych kolorach i niesztampowym wykończeniu są zazwyczaj drogie i niedostępne w powszechnej sprzedaży. Jeśli istnieje możliwość samodzielnego wykonania mebli, dlaczego z niej nie skorzystać? To doskonała okazja na upiększenie swojego mieszkania i praca dająca możliwość pobudzenia własnej kreatywności. Zatem do dzieła – sami wykonajcie meble DIY. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jaki rodzaj mebli chcielibyście wykonać samemu. W kolejnym artykule opiszemy krok po kroku, jak je wykonać. 

Przeczytaj również inny nasz artykuł o filozofii zero waste i o tym, jak ograniczyć produkcję odpadów domowych.

Oceń ten artykuł!

1 thought on “Meble DIY – zrób to sam”

Dodaj komentarz