Wielu Polaków nie chce kupować mieszkania do remontu, dlatego decyduje się na dużo droższy lokal, za to gotowy do użytku. Taki wybór często jest błędem, bo mieszkanie wymagające remontu w krótkim czasie może stać się prawdziwą żyłą złota. Planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego? Mieszkanie do remontu to nie lada wyzwanie.
Mieszkanie do remontu – czy warto?
Perspektywa mieszkania do remontu tylko z pozoru zdaje się być niezachęcająca. Mieszkanie do remontu wiąże się z koniecznością wykonania niezbędnych prac związanych z przebudową i renowacją pomieszczeń. Jeżeli rozważasz opcję zakupu takiego lokalu, najpierw dokonaj jego szczegółowych oględzin. Często w takich mieszkaniach konieczny jest remont łazienki. Jakie to prace?
- Poprowadzenie instalacji.
- Zrobienie wylewek.
- Tynkowanie ścian.
- Montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie, szlifowanie płyt.
- Prace w łazience: montowanie brodzika, wanny, przymiarki ceramiki sanitarnej.
- Gruntowanie ścian i podłogi; układanie i fugowanie płytek.
- Montaż miski sedesowej, umywalki, baterii.
- Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie ścian i sufitów.
- Układanie podłóg. Jeśli jest to parkiet – również cyklinowanie.
Argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania do remontu jest również możliwość zarobienia na takiej nieruchomości w przyszłości. Biorąc pod uwagę koszty remontu bardzo często wartość rynkowa mieszkania wzrasta na tyle, że w przypadku sprzedaży uda nam się jeszcze zarobić. Zwłaszcza, jeśli mieszkanie jest położone w dobrej lokalizacji lub ma dobre połączenie komunikacyjne. Wyremontowane mieszkanie z pewnością pozwoli na wynajem lokalu w wyższej cenie, dzięki czemu koszty prac remontowych zwrócą się z nawiązką.
Mieszkanie do remontu – ile kosztuje?
Największe koszty zajmuje remont kuchni oraz łazienki. Są to specyficzne pomieszczenia, których modernizacja generuje największe wydatki. Im większa jest powierzchnia tych pomieszczeń, tym większe będą koszty generalnego remontu całego mieszkania. Koszty mieszkania przeznaczonego do remontu będą różne – w zależności od zakresu prac, materiałów czy kwalifikacji osób ich przeprowadzających.
Przeczytaj także: