zdjęcie do tekstu - Mieszkanie dwupoziomowe

Mieszkanie dwupoziomowe

Mają tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Dla jednych stanowią namiastkę domu jednorodzinnego w centrum miasta, dla innych niepotrzebne komplikowanie sobie życia, czy też raczej zamieszkania. Mieszkanie dwupoziomowe na początku lat 90-tych stanowiło synonim luksusu, teraz jest osiągalne dla wszystkich. Czy warto zainwestować w mieszkanie na dwukondygnacyjne?

Prawie jak dom, ale jednak nie

Mieszkanie dwupoziomowe ma sporo zalet. Jedną z nich jest duża przestrzeń i rozkład pomieszczeń przypominający dom jednorodzinny. Wiele osób marzy o własnym domku, ale jest świadoma wszystkich wad tego rozwiązania – najczęściej jest to duża odległość od centrum miasta, ale również konieczność palenia w piecu, czy odśnieżania podjazdu. Lokum dwukondygnacyjne eliminuje te niedogodności, pozostawiając możliwości aranżacyjne. A jest ich naprawdę sporo – w tym najważniejsza z nich, czyli podział na dwie strefy pełniące odmienne funkcje: dzienną i wypoczynkową. Tym samym można wydzielić w mieszkaniu przestrzeń, która będzie intymna i całkowicie niedostępna gościom. Kolejnym plusem dla wielbicieli ciszy i spokoju jest brak sąsiadów na górze – koniec z uciążliwymi odgłosami, które zna z autopsji chyba każdy mieszkaniec bloku. Mieszkania dwupoziomowe znajdują się najczęściej na najwyższych kondygnacjach budynków mieszkalnych.

Kto z nas nie chciałby zamieszkać w przestronnym, dwukondygnacyjnym apartamencie z doskonałym widokiem na panoramę miasta? Dziś to rozwiązanie dostępne niemal dla każdego. Nowe mieszkania na warszawskim Śródmieściu można nabyć również w wersji dwupiętrowej.

Zaleta czy jednak wada?

Duża przestrzeń mieszkania dwupoziomowego może się okazać niefunkcjonalnym przekleństwem. Po pewnym czasie może to stać się uciążliwe i utrudniać komunikację. Jednak prawdziwe komplikacje zaczynają się w przypadku osób niepełnosprawnych lub starszych posiadających ograniczenia ruchowe. Dla nich poruszanie się w takim lokum będzie prawdziwą udręką. Dla przeciwników mieszkań dwupoziomowych największą wadą są schody (sprawdź nasze pomysły na schody do domu). Jest to bardzo ważny element, łączący obie kondygnacje – powinien być zatem dobrze dopasowany, a także bezpieczny i funkcjonalny. Okazuje się, że źle wybrane mogą się okazać przysłowiowym kwiatkiem przy kożuchu. Nie tylko ograniczają przestrzeń i utrudniają aranżację, ale także prowokują wypadki. Najlepiej sprawdzą się lekkie konstrukcje stalowe – drewno zajmuje zbyt wiele miejsca i ma gorsze parametry wytrzymałościowe.

Mieszkanie dwupoziomowe a koszty

W przypadku mieszkań dwupoziomowych metraż mówi sam za siebie – im większa przestrzeń, tym wyższa cena, ale tak jest również w przypadku domu jednorodzinnego. Różnica pojawia się w przypadku kosztów urządzania i ogrzewania (przeczytaj ile kosztuje ogrzewanie). W aranżacji mieszkania dwupoziomowego liczy się pomysł, który pozwoli połączyć dwa piętra w harmonijną całość. Może się okazać, że jest to rozwiązanie kosztowne. Schody do takich mieszkań są zazwyczaj wykonywane na zamówienie i ich cena wynosi nawet kilkanaście tysięcy. Nie jest to wydatek na którym można zaoszczędzić, jeśli chcemy zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo. Kolejnym elementem generującym koszty jest ogrzewanie, zwłaszcza gdy mieszkanie położone jest na najwyższej kondygnacji. Należy wtedy zadbać o izolację termiczną dachu co pozwoli zapobiec wychładzaniu pomieszczeń w zimie i znacząco obniżyć rachunki.

Sprawdź również – zalety wirtualnego spaceru.

Oceń ten artykuł!

1 thought on “Mieszkanie dwupoziomowe”

Dodaj komentarz