Zdjęcie do tekstu - Mieszkanie komunalne

Mieszkanie komunalne

Mieszkanie komunalne to lokal znajdujący się w dyspozycji gminy. Aby w nim zamieszkać należy spełniać określone kryteria. Przyznanie lokalu komunalnego to rodzaj pomocy społecznej, jaką gmina udziela swoim mieszkańcom. Chcesz złożyć wniosek o przyznanie lokalu komunalnego? W tym artykule sprawdzisz, jak to zrobić. 

Mieszkanie komunalne nie dla każdego

By dostać przydział do lokalu komunalnego, trzeba spełnić warunki wynikające z kryterium metrażowego (zamieszkiwanie w lokalu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6 m kw. powierzchni mieszkalnej) oraz dochodowego. 

Jak dostać mieszkanie komunalne?

  1. Składamy wniosek o przyznanie lokalu, wraz z oświadczeniem o wysokości dochodów i potwierdzającymi ją dokumentami.
  2. Nasza sytuacja majątkowa, finansowa i rodzinna poddawana jest ocenie przez organy gminy.
  3. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostajemy wpisani na listę oczekujących na przyznanie lokalu.
  4. Gmina przedstawi nam propozycje lokalowe – maksymalnie trzy.
  5. Po zaakceptowaniu przez nas propozycji lokalowej, następuje podpisanie umowy najmu.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, organ gminy będzie mógł zażądać oświadczenia o nieposiadaniu przez osobę ubiegającą się o mieszkanie komunalne tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Pobliską miejscowość należy rozumieć jako miejscowość położona w powiecie, w którym znajduje się lokal lub w powiecie graniczącym z tym powiatem.

Wykup mieszkania komunalnego

Wykup mieszkania komunalnego również jest możliwy. Wiele osób zasiedlających mieszkanie komunalne już od dłuższego czasu może być zainteresowanych możliwością wykupienia takiego lokum na własność. Szczególnie kusząca wydaje się perspektywa otrzymania wysokiej bonifikaty (wynoszącej nawet 90-99 proc. wartości mieszkania).

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz